hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

24. 06. 2017 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuČo sme si vypočuli o alternatívnej ekonomike

Darija Czibulková

Na netradičnom mieste – v banskobystrickej pivárni Červený rak - sa 9.11. konala netradičná a zaujímavá prednáška na tému alternatívna ekonomika, o myšlienky ktorej by som sa chcela s vami podeliť. Prednášajúcim bol docent Pat Devine z Manchesterskej univerzity, ktorý sa posledných 15 rokov zaoberá práve teóriou alternatívneho modelu ekonomiky. Ide o model akejsi tretej cesty (pozor, nepliesť si s populistickými zlátaninami súčasných slovenských politikov!), odlišnej od centrálne plánovanej ekonomiky štátov reálneho socializmu na jednej strane a kapitalizmu založenom na neoliberalizme a nekritickej dôvere v trhový mechanizmus na strane druhej. Ani jeden z týchto modelov totižto dostatočne nenapĺňa požiadavky sociálnej spravodlivosti a ekologicky udržateľného rozvoja, ktoré hrajú v modeli alternatívnej ekonomiky dôležitú úlohu.

(26. 11. 2004)Linka na dnesInternational Solidarity Movement (ISM)

Mladí i starší ľudia z celého sveta, ktorí sa po vypuknutí druhej intifády začali vydávať na palestínske územia, aby tam v praxi prejavili svoju solidaritu s okupovaným národom. „Internacionáli" pomáhajú chrániť domovy či polia miestnych obyvateľov pred buldozérmi izraelskej armády, sprevádzajú sanitky a vôbec sa snažia účinkovať ako ľudské štíty. Ozajstní hrdinovia našich čias - i keď pravda nezabúdajme, že riskujú veľmi málo v porovnaní s Palestínčanmi samotnými. Napriek tomu však už dvaja z dobrovoľníkov - Američanka Rachel Corrieová a Angličan Tom Hurndall, obaja študenti - za svoju statočnosť zaplatili najvyššiu cenu.Chirac démission


Karel Košťál

vydané 03. 04. 2006 • prečítané 8592x
formát na tlačJe neděle odpoledne, nemluví se o ničem, než o CPE. Na tržištích a v kavárnách, kde se tradičně v neděli před obědem mluví o fotbalu a o ženách, se mluví o CPE, o pátečním projevu Chiraka a o další demonstraci chystané na úterý. Levicové strany a organizace rozdávají na tržištích letáky, zvou na úterní demonstraci.


Mezi rajčaty a banány se diskutuje. Počet těch, kdo si „troufnou“ odsoudit studenty, blokující fakulty, lycea a dálnice, se pohybuje kolem několika procent. Dost to připomíná loňské referendum o euroústavě, nebo spíše proti ní. V televizi se samozřejmě mluví o CPE. V poledne jsem vyslechl toto: „Dnešní sociální, politická, ústavní, vládní a morální krize by vypukla i bez CPE, tak jako by první světová války stejně vypukla i bez sarajevského atentátu.“

Hollandovo vedení Socialistické strany se rozhodlo „prudce otočit kormidlo doleva“. Stranické vedení, které vždy jen „doprovázelo“ protestní hnutí, a to zdaleka ne všechna, vyzývá „všechny občany do stávek a demonstrací na příští úterý“. Je to obrat, který nemá precedent od roku 1981. Hollandovo vedení si s hrůzou uvědomuje, že není schopno vládnout v této těžké sociální a politické krizi, kdy je otevřeně zpochybněna nejen liberální politika Chirakovy vláda - pouze 12 procent občanů souhlasí s CPE -, ale samotná její existence.

Hollandovo loňské fanatické „ano“ euroústavě vrhlo Socialistickou stranu na pravé křídlo politického spektra a málem vyprovokovalo rozkol. 29. května loňského roku, kdy 5,5 milionů občanů řeklo „ne“ liberální ústavě a liberální Evropě, 60 000 socialistů u toho nebylo. Dnes se socialisté, kteří tehdy řekli „ano“, znovu začínají zdravit s těmi, kdo řekli „ne“, a chodí společně demonstrovat. Škoda jen ztraceného času a energie.

Koho chce bůh zahubit, toho nejdřív zbaví rozumu. To si zřejmě myslí celá společnost o prezidentovi, který v pátek večer „schválil“ již beztak existující a násilím prosazený zákon pomocí článku 49-3 Ústavy. Poté, co Chirac oznámil, že zákon „bude aplikován“, srdečně vyzval odboráře, aby pomohli zákon… „vylepšit“. Během Chirakova projevu ale vypukly víceméně spontánní demonstrace ve dvaceti městech, a v Paříži tisíc demonstrantů o půlnoci lomcovalo mřížemi před Národním shromážděním za křiku „Chirac démission“, než je rozehnala policie.

Vedení deseti levicových stran a organizací, která se sešla v sídle komunistů, vyhlásila na příští úterý „všeobecnou mobilizaci“. Dvanáct odborových a mládežnických organizací oznamuje, že „neustoupí ani o krok“. Levicoví socialisté z hnutí Pour la République sociale rozdávají letáky s prohlášením v duchu Deklarace lidských práv z roku 1793: „Občanská vzpoura je součástí demokracie. Právo na odpor proti tyranské vládě je zaručeno. Vláda lidu má právo vyslovit se i na ulici.“

Jinak se ve Francii neděje nic zvláštního, co by stálo za komentář v českém tisku.Karel Košťál je členom Socialistickej strany Francúzska a hnutia Za sociálnu republiku.

Vaše komentáre:

Alexander Císar  (09.04.2006 17:49:18)     
Pozrite sa doľava...
alebo - na stĺpec na ľavej strane monitoru. Stranu si môžete založiť, ale aby sa dostala do volebnej mašinérie, musíte sa s poprednými predstaviteľmi poskladať na púheho pol milióna. Osnovateľ tohto demokratického modelu prijímania opozičných strán to premyslel naskutku bravúrne. Strany pre bohaté zoskupenia majú zelenú. A pod Košťálovým riportom a komentovaním sa od 3. apríla neozval ani hlások...
Je to príznačné?
Dnes ráno sa zišla konferencia o sociálnom štáte, ktorú usporiadal Smer SD. Prvý v rade referátov bol Peter Stanek. A namaľoval nám takú schému paranoidnej európskej únie, že nám smiech nad jeho bonmotmi primŕzal na tvárach. Fakty, nesmierne tvrdé, prikovali nejedného optimistu k stoličke. Jeden za všetky - v Bratislavskom kraji sa priemerná mzda pohybuje okolo 24 000 Sk, v Košiciach je to polovica. Priepasť medzi regiónmi sa prehlbuje. Takýchto jóboviek do nás napálil pán Stanek asi 50. Antisociálnu tvár tohto štátu nemohol lepšie znázorniť ani ten najskúsenejší politik, ani ten najlepší maliar, či fotograf.

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.