hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuMultikultúrny večer o Sudáne

Amnesty International

Milí priatelia a priateľky, pozývame vás na multikultúrny večer organizovaný Amnesty International, ktorý bude zameraný na Sudán.

(21. 04. 2005)Linka na dnesZNet

Americké „spoločenstvo ľudí usilujúcich sa o spoločenskú zmenu". Sesterská stránka ZMagazine - obe spoluzakladal ekonomický teoretik a politický aktivista Michael Albert. Obrovské zhromaždisko najrôznejšieho alternatívneho materiálu - zvlášť silnými stránkami sú zahraničná politika USA a alternatívna ekonomická vízia. ZNet spolupracuje s veľkým množstvom významných osobností svetovej „alternatívnej scény", od Rusa Borisa Kagarlického cez Američana Noama Chomského až po Indku Arundhati Royovú. Ak by ste zo všetkých zahraničných stránok mali kliknúť len na jednu-jedinú linku, mal by to byť ZNet.Ako ministerstvo vnútra šliaplo extrémne vedľa


Michal Polák

vydané 07. 12. 2005 • prečítané 12340x
formát na tlačSlovenská vláda prerokovala správu ministerstva vnútra o extrémizme Je to vskutku zaujímavé čítanie. Naznačuje kŕčovitú snahu nájsť pravicovým extrémistom za každú cenu „partnera“ na opačnej strane politického spektra. V tejto snahe sa slovenská polícia dáva na dobrodružnú dráhu politológa-amatéra. Žiaľ, opäť raz tým len dokazuje výhody deľby práce. Málokedy sa dá totiž dospieť k niečomu podstatnému mudrovaním o veciach, v ktorých sa zjavne nevyznáme. Keby sa bola polícia radšej držala svojho kopyta, možno by časom vyspela až na úroveň zrelej sily hodnej členského štátu EÚ. Súdiac podľa tejto správy sa toho tak skoro nedočkáme.


Podľa správy minsterstva „ideológia ľavicových extrémistických skupín čerpá z myšlienok komunizmu alebo anarchizmu. U skupín s prokomunistickou orientáciou je nepriateľstvo voči určitým vrstvám obyvateľstva motivované predovšetkým sociálnymi, triednymi rozdielmi. Anarchisti zas odmietajú akúkoľvek autoritu, štátnu moc a právny poriadok a hlásajú neobmedzenú slobodu jednotlivca.“

Ak toto má byť definícia ľavicového extrémizmu, je značne problematická. Z inšpirácie myšlienkami komunizmu či anarchizmu totiž žiadna nenávisť či násilné sklony automaticky nevyplývajú. Keby to tak bolo, museli by totiž extrémistami byť aj ľudia, ktorých inak spoločnosť zvykne považovať skôr za vzory cnosti a zvestovateľov pokoja. Stali by sa nimi napríklad Ježiš Kristus či jeho pacifistický nasledovník Lev Nikolajevič Tolstoj.

Posledne menovaný bol anarchistom ako vyšitým: „Zákony požadujú, aby sa sledovali isté pravidlá; no to, aby boli niektorí ľudia donútení poslúchať isté pravidlá (teda robiť to, čo od nich chcú iní ľudia) možno dosiahnuť iba bitkou, odňatím slobody, či vraždením. Ak existujú zákony, musí existovať sila, ktorá ľudí donúti, aby ich poslúchali. A je len jediná sila, ktorá môže ľudí donútiť poslúchať pravidlá (teda poslúchať vôľu iných) – a tou je násilie. Nie jednoduché násilie, ktoré ľudia v rozvášnenosti páchajú proti sebe navzájom, ale organizované násilie užívané ľuďmi, ktorí majú moc, aby prinútili ostatných poslúchať zákony, ktoré oni (tí mocní) vytvorili – inými slovami, aby ostatných prinútili poslúchať ich vôľu.“ (Otroctvo našich čias, Slavery of Our Times). Toho druhého, ako sa to už tisíckrát povedalo, možno poľahky považovať za „prvého komunistu“. Aspoň ak veríme, že prví kresťania svojou činnosťou nasledovali jeho učenie: „Všetci, čo uverili, boli pospolu a všetko mali spoločné. Predávali pozemky a majetky a rozdeľovali ich všetkým podľa toho, ako kto potreboval.“ (Skutky apoštolov 2,44-45)“

Faktom, že niekto čerpá z myšlienok komunizmu či anarchizmu sa teda vec celkom nerieši. Autori správy akoby to podvedome tušili. V jej nasledujúcich častiach sa totiž pokúšajú bližšie špecifikovať ľavicový extrémizmus odvolaním sa na konkrétne činy jeho stúpencov. Ako na potvoru tým však oveľa viac než o „extrémistoch“ vypovedajú sami o sebe. Prezrádzajú totiž, pokiaľ v ich očiach siaha právo na verejné prejavenie názoru:

„Problém predstavuje ich spôsob vyjadrovania nesúhlasu. Pri ich akciách dochádza k porušovaniu verejného poriadku a niekedy aj k poškodzovaniu majetku. Najčastejšie ide o zastavenie, príp. skomplikovanie verejnej dopravy počas akcie a protesty pred štátnymi budovami.“

Usudzujúc podľa tejto pasáže, slovenské policajné myslenie sa stále pohybuje na úrovni C a K monarchie. Považovať „zastavenie dopravy“ pri verejnej demonštrácii za „porušovanie verejného poriadku“ mi osobne po dvanásťročnej skúsenosti života v Británii pripadá doslova ako z iného sveta. V tejto krajine by sa pochod, ktorý dopravu nezastaví, hádam ani nerátal. A je úplne jedno, či pochodujú Zimbabwiančania, ktorí v tejto pre nich cudzej krajine protestujú proti prezidentovi Mugabemu. Či je to organizácia rozvedených otcov, požadujúcich väčší prístup ku svojim deťom. Či je to skupina Indov, vyjadrujúcich nárok svojej krajiny na rozdelený Kašmír. Alebo či sú to dokonca oní hrôzostrašní alterglobalisti, ničiaci majetok sadením stromčekov na trávnik pred parlamentom (bez povolenia!)

Britská polícia zastavuje pri demonštráciách dopravu sama, z prostej snahy o bezpečnosť účastníkov i premávky. A nie je pritom ani podstatné, či je účastníkov demonštrácie milión, ako v prípade protestu pred začiatkom vojny v Iraku, alebo tri stovky, ako v prípade spomínaných rozvedených otcov. Každému je totiž jasné, že verejná demonštrácia je výnimkou z normálneho chodu vecí, že ľudia, ktorí obetujú vlastný čas a energiu, aby sa nej zišli, chcú dať najavo naliehavosť, s akou svoje názory pociťujú, a že do cesty autám sa stavajú práve preto, že je to pádny spôsob upozornenia na ich názory. Bežný občan pritom chápe, že prípadné drobné nepríjemnosti spojené so zastavenou dopravou sú len malou daňou za možnosť žiť v režime, ktorý podobné verejné vyjadrovanie názoru umožňuje. (Je príznačné, že za dvanásť rokov života v Británii som počul sťažnosť na takýto prístup jedinýkrát – od novoprisťahovaného Slováka...)

Že slovenské ministerstvo vnútra považuje za „problém“ aj „protesty pred štátnymi budovami“, je už skutočne do popuku. Už sa neviem dočkať, kedy začnú policajti vyšetrovať aj toho, kto si dovolí o portréte cisárpána povedať, že na neho muchy... veď viete čo. Nie, nemyslím to doslova. Veď Ferencjóžka sa už bol pominul. Čo však zjavne pretrvalo sú žandárske maniere našich bdelých ochrancov zákona.


Popravy a pankáči

Než sa dostaneme ďalej, chcel by som spomenúť jednu na prvý pohľad odťažitú záležitosť – skutočne však iba na prvý. České Lidové noviny zverejnili pri príležitosti nedávneho výročia novembrovej revolúcie rozhovor s Ludvíkom Zifčákom alias „Růžičkom“, niekdajším poručíkom ŠtB, ktorý zahral na demonštrácii 17. novembra 1989 úlohu mŕtveho študenta. Zifčák je dnes predsedom čuda menom Komunistická strana Československa-Československá strana práce. Rozhovor sa síce týka poväčšine udalostí roka 1989, no došlo aj na otázky o snahách jeho dnešnej strany. Ludvík Zifčák si dáva pozor, aby nič z toho, čo hovorí, nebolo zákonom stíhateľné: „Nebudeme to organizovat tak, abychom u toho byli vidět. Nebudeme říkat věci tak, jak to chcete slyšet vy. Nechte to na nás.“ Napriek tomu však z jeho slov dýcha čistý, nefalšovaný stalinizmus tridsiatych či päťdesiatych rokov. Naznačuje, že dôjde k novému prevratu, ktorý zrejme bude krvavý, pretože „asi to bude potřeba“. Na otázku redaktorky, či by sa za „politické veci“ malo popravovať, odpovedá protiotázkou: „Myslíte si, že někdo za to, že republiku ožebračí, si za to zaslouží tříletý nebo čtyřletý trest?“ Na konkrétnu otázku, či si teda Václav Klaus za kupónovú privatizáciu zaslúži, aby ho obesili, odpovedá najprv smiechom a potom slovami: „Zasloužil by si exemplární trest. Tahle republika se dostala někam, kde být neměla. A doplatily na to miliony lidí.“ Dodá však opäť prefíkane: „My bychom ho rozhodne nepopravovali. Nechali bychom to na lidových soudech. Samozřejme by tyhle lidové soudy nebo tribunály byly uzákoněné”, s dovetkom pre redaktorku: „Doufám, že tam bude to slovo „uzákoněné” “.

Na každého, kto čo len trocha pozná česko-slovenské dejiny, sála zo Zifčákových slov agresívny, stalinský komunizmus rovnako jasne, ako z uniforiem Slovenskej pospolitosti sála fašizmus. Môžeme sa dohodnúť, že ak existuje nejaký ľavicový extrémizmus, potom je to toto.

Predpokladajme, že s týmto názorom by súhlasilo aj naše ministerstvo vnútra. No v jeho správe sa toho o ľavicových extrémistoch píše viac: „Výrazným prostriedkom slúžiacim na prezentáciu myšlienok ľavicových extrémistov sú tzv. "street party". Hlavnými zbraňami sú manifestácie, verejné protesty, blokády a pod.. Najmä v poslednom období možno konštatovať vzostupnú tendenciu takýchto aktivít - najmä demonštrácií a verejných protestov napr. v súvislosti s operáciami v Iraku, vstupom Slovenskej republiky do NATO a Európskej únie atď.“ Celkom logicky sa teda možno domnievať, že ak sa niekto podieľa na organizácii nejakej streetparty, alebo na zorganizovaní protestu proti vojne v Iraku či proti NATO, je našou políciou tiež pokladaný za ľavicového extrémistu. No akoby pociťujúc vnútornú nespokojnosť, pokúšajú sa autori správy definovať extrémistov ešte raz a do tretice – tentokrát jednoduchým výpočtom jednotlivých typov: „Medzi ľavicovo orientované extrémistické skupiny možno zaradiť anarchistov, antiglobalistov, radikálne ekologické hnutia a príslušníkov hnutia PUNK.“ (Tie veľké písmená sú za všetky drobné...)

Takže si to zhrňme. Podľa nášho ministerstva vnútra patria ľudia typu Ludvíka Zifčáka, ktorí sa nevedia dočkať krvavého prevratu, „ľudových súdov“ a popráv, a na druhej strane ľuďia, ktorí majú tú drzosť nesúhlasiť s medzinárodnou agresiou či s existenciou útočného vojenského spolku, či mládež, ktorá má nekonformné vnímanie estetiky, obľubuje určitý druh hudby a menej tradičný štýl života – teda títo všetci patria podľa ministerstva do jednej a tej istej kategórie. I keď či si to myslí o zifčákovcoch, to s istotou nevieme.


Ryba smrdí od hlavy

Nebude asi celkom náhodou, že správy o extrémizme v tomto vyznení predkladá ministerstvo pod vedením Vladimíra Palka, prostredníctvom ktorého sa do slovenského povedomia šíri jed amerických „kultúrnych vojen“. Minister, ktorý bez rozpakov obviňuje poslancov a vládnych partnerov z hlavných politických strán Európskej únie, že sú to „euromarxisti“ – čo v jeho slovníku nemôže znamenať iné, ako eurobrežnevovci či eurohusákovci – je pre svojich podriadených sotva príkladom triezveho uvažovania.

Inak chvályhodná organizácia Ľudia proti rasizmu začala po nedávnej vražde Daniela Tupého zbierať podpisy pod petíciu za prísnejšie zákroky proti neonacistom. Okrem iného v nej však vyzýva na zákonné definovanie pojmu „extrémizmus“, podľa svojich vyjadrení s tým zámerom, aby boli trestné činy spáchané extrémistami stíhané prísnejšie, ako iné. Pri pomyslení na to, akým spôsobom si Palkovo ministerstvo vykladá tento pojem už dnes, mi však prestáva byť do smiechu. A asi by nemalo byť ani vám, ak ste si dovolili čítať tieto riadky. I keď na Vás, pán poručík, to pochopiteľne neplatí.Michal Polák je doktorand na London School of Economics (Londýnskej vysokej škole ekonomickej) a člen Združenia sociálnej sebaobrany.

Vaše komentáre:

juro  (09.12.2005 14:52:29)     
pan porucik
zdravime porucika vrabceka zo slavneho oddelenia KR PZ!

Reagovať

Karol  (12.12.2005 12:46:27)     

Definovat a extremizmus a chciet aby bol postihovany tvrdsie znamena pri tejto vlade ze zatvoria aj ludi z organizacie ludia proti rasizmu.

Reagovať

tosomja  (15.12.2005 07:50:09)     

tych z LPR nezatvoria...si zabudol ze popri vetkom na SR existuje aj korupcia?

Reagovať

Lucia  (10.01.2006 18:59:24)     
Popravi a pankaci
Dam vam jednu otazku ste si isti co je aky extremizmus? Podla toho co sa tu pise je to nic


Reagovať

Kvetoslav STUCHLIK  (26.01.2006 17:48:57)     
obciansky extremizmus
To,-coho sa etablovana uz moc naozaj najviac obava,-je:riziko
straty obnovovania jej monopolu-monopolu clenov polit.stran na verejne funkcie.Preto je treba usilie upriamit na nahodny vyber zaujemcov o prip.kandidovanie/po splneni vseobecne uskutocnitelnych ziaducich podmienok/ zo vsetkych obcanov... este ze funguje hej-rup... cest a slava Vam

Reagovať

WZX  (24.12.2013 02:11:57)     
michael kors
people . Sometimes , shareyour meets the woman found in train a passion for movies bychance- Bogart . And , Shakespeare guy cousin of <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> bychoice- you've introduced the <br/>suru Koto. Kojin matawa gurūpu <a href="http://www.2013-louisvuittonhandbags.com/" title="Authentic Louis Vuitton Handbags">Authentic Louis Vuitton Handbags</a> withanother 90-byō inai ni shinmitsuna kankei o kakuritsu shi, <a href="http://www.louisvuitton-lvpurses.com/" title="louis vuitton outlet">louis vuitton outlet</a> sore gadearu koto ga shakai-teki matawa communitysetting ya bijinesu <a href="http://www.mymichaelkorseshop.com/" title="michael kors outlet">michael kors outlet</a> <br/>even if there is a word of all , <a href="http://www.michaelkorsoutletonlineinc.com/" title="michael kors outlet online">michael kors outlet online</a> we have to form a decision within a few <a href="http://www.louisvuittonoutletyears.com/" title="louis vuitton">louis vuitton</a> secondsand before frequently . Friend or Foe ? <a href="http://www.guccioutlet-online2013.com/" title="gucci outlet">gucci outlet</a> Fight or flight ? Opportunities and threats ? <a href="http://www.louisvuittonchristmas2013.com/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> <br/>if you died or weeks shortmonths, do you understand? <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors handbags">michael kors handbags</a> It <a href="http://www.outletchristianlouboutin13.com/" title="Christian Louboutin online">Christian Louboutin online</a> is not sufficient in food and shelter . We need each other , we are in need of love .People like you , they feel <br/>kōi-teki <a href="http://www.michaelkorsoutletchristmas.com/" title="michael kors">michael kors</a> ni hayaku jibun jishin o teiji shi, dekinai baai, <a href="http://www.louisvuitton--outletstore.net/" title="louis vuitton outlet online">louis vuitton outlet online</a> wareware wa teineidearu koto no kiken-sei o jikkō suru <a href="http://www.manpasandonline.com/" title="Michael Kors Factory Outlet">Michael Kors Factory Outlet</a> ka, shitsurei,-jō o tsūka. 90 Sekanzu inai ni kō <a href="http://www.2013louisvuittoneshop.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> kando <br/>counted ) isn'tmoving to what can be seen <a href="http://www.louisvuitton-christmas.com/" title="louis vuitton bags">louis vuitton bags</a> from the correction bookand away your attention from it <a href="http://www.mylouisvuittonfashion.com/" title="louis vuitton purses">louis vuitton purses</a> . 30 seconds , Keepyour an eye on the <a href="http://www.usacoachfactoryoutlet2013.com/" title="Coach Factory Outlet">Coach Factory Outlet</a> object . I feel the eyes of the <br/> <a href="http://www.guccioutletpurse.com/" title="gucci outlet online">gucci outlet online</a>

Reagovať

 (10.01.2021 21:01:33)     

Medicament information for patients. Effects of Drug Abuse. <a href="https://prednisone4u.top">get cheap prednisone no prescription</a> in US. Some trends of drugs. Get information now.
<a href=https://www.isdmovimentodoadvento.org.br/meditacao/ver/detalhes/um-ramo-frutifero>Actual information about medicines.</a> <a href=http://m.ganggo.org/board/date_view.php?code=newss&no=5528&uid=4418&fid=4362>Everything news about drug.</a> <a href=http://www.gazionlineschool.com/paragraph-about-a-street-hawker>Some about drugs.</a> 4d732d0

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.