hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

28. 02. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPríliš široká definícia extrémizmu môže ohroziť občianske práva

Združenie sociálnej sebaobrany

Združenie sociálnej sebaobrany sa obáva, že vládna definícia extrémizmu by mohla ohroziť základné občianske práva, a preto vyzýva neschváliť materiály, ktoré ju obsahujú. Definícia pojmu „extrémizmus“ vo vládnej Správe o boji proti prejavom násilia, intolerancie a extrémizmu v SR, ako aj v Koncepcii boja proti extrémizmu je totiž taká nejasná a taká široká, že umožňuje štátu, aby v budúcnosti zasahoval do súkromia a monitoroval občanov, ktorých zmýšľanie podľa vlády nezodpovedá všeobecne zdieľaným normám. Takýto prístup odporujúci myšlienkovej slobode sa v oboch vládnych materiáloch prejavil už dnes, a to neprijateľným nálepkovaním celkom legitímnych názorov.

(17. 01. 2006)Linka na dnesParticipatory Economics

Jeden z modelov ekonomiky, ktorá odmieta „reálny socializmus" i kapitalizmus. Autorom modelu, ktorého znalosť sa vďaka svetovému antikapitalistickému hnutiu začína šíriť po celom svete, sú vydavateľ ZMagazinu Michael Albert a profesor ekonómie na Washingtonskej univerzite Robin Hahnel.Pri priateľoch ako Anna Záborská nepotrebujeme nepriateľov


Mary-Ann Stephensonová

vydané 18. 02. 2005 • prečítané 12021x
formát na tlačVždy ma prekvapovalo, že britské ženy nie sú väčšmi naklonené Európskej únii. V čase pred európskymi voľbami vedú ženské organizácie kampane, v ktorých vymenúvajú všetky práva, za ktoré únii vďačíme: rovnakú plácu za prácu rovnakej hodnoty, práva zamestnancov na čiastočný úväzok, zmeny v rodičovských dovolenkách a tak ďalej. No britské ženy to napriek tomu veľmi rozhodne nezaujíma.


Hrozí nám nebezpečenstvo, že si hodnotu toho, čo sme mali, uvedomíme, až keď o to prídeme. Poslankyne v Európskom parlamente varujú, že sa v ňom objavuje protiúder, ktorý, ako sa obávajú, by mohol spomaliť, či dokonca zvrátiť pokrok smerom k rovnosti. Žiaľ, poslanec (krajne pravicovej) Strany britskej nezávislosti Godfrey Bloom, ktorému na ženách najviac vadí, že v kuchyni neupratujú za chladničkou, nie je jediným členom parlamentného výboru pre ženy, ktorého predstavy o úlohách oboch rodov sú ako vystrihnuté z päťdesiatych rokov. Čo je ešte horšie, jednou z ďalších je samotná predsedníčka výboru, Anna Záborská.

Vymenovanie Záborskej ženské organizácie na jej domovskom Slovensku rozladilo. Aliancia žien Slovenska uviedla, že nie je vhodnou osobou na vedenie výboru z toho prostého dôvodu, že „nepresadzuje ženské práva“. Oľga Pietruchová, výkonná riaditeľka Slovenskej spoločnosti pre plánované rodičovstvo sa vyjadrila, že táto správa bola „totálnym šokom a veľkým sklamaním,“ vzhľadom na silný odpor Záborskej voči interrupciám a právam homosexuálov a vzhľadom na jej neochotu podporiť na Slovensku antidiskriminačný zákon.

Záborská sa stavia proti interrupcii dokonca aj v prípade znásilnení, tvrdiac, že „[obeť] ukončuje život svojho dieťaťa – úder zo zabitia jej vlastného dieťaťa je často väčší, ako zo samotného znásilnenia“. Anglickojazyčný Slovak Spectator priniesol jej vyjadrenie, že „AIDS je Božím trestom za homosexualitu“.

Opozícia proti jej menovaniu sa objavila aj v samotnom ženskom výbore. Podľa poslankyne za Londýn Mary Honeyballovej Záborská „očividne nie je naklonená názorom nášho výboru“. Nemecká poslankyňa Lissy Grönerová uviedla, že Záborskej postoj je „proti duchu tohto výboru“.

Ako sa teda takáto osoba dostala do predsedníckeho kresla výboru zodpovedného za ženskú rovnoprávnosť?

Menovanie Záborskej bolo výsledkom výmenného obchodu medzi Európskou ľudovou stranou a socialistami, na základe ktorého mal socialistický poslanec Pervenche Berès dostať kreslo predsedu ekonomického a menového výboru, zatiaľ čo zástupca stredo-pravice mal predsedať výboru ženskému. Menovanie Záborskej vyvolalo nakrátko spor a socialistickí členovia výboru za ňu odmietli hlasovať, no po týždni sa napokon platnosť dohody potvrdila a Záborskú zvolili.

Kuloárne dohody o tom, kto dostane aké predsednícke kreslo, sú možno presne takými zákulisnými intrigami, aké odrádzajú toľké ženy od záujmu o európsku politiku. V súčasnej atmosfére je však hlboko potrebné, aby hral výbor pre ženskú rovnoprávnosť aktívnu úlohu. No ako sa posťažovali viaceré členky, od menovania Záborskej výbor výrazne stíchol.

„Zvolila si nenápadnosť,“ hovorí belgická poslankyňa Véronique de Keyserová. „Dodržiava to, čo sa už dohodlo – ale nič viac.“ Lissy Grönerová zachádza ďalej a tvrdí, že Záborská postavenie výboru oslabila a že mu „sťažuje ... snahu byť energickým srdcom v otázke práv žien Európy“.

Politika EÚ v oblasti práv žien, a v nedávnejšej minulosti v zákaze pracovnej diskriminácie z dôvodu pohlavia, nevznikla preto, že by mužov – byrokratov a politikov zrazu niečo osvietilo. Vznikla preto, lebo o ňu ľudia v inštitúciách EÚ i mimo nich zviedli boj.

Samozrejme, európsky parlament má obmedzené právomoci, no ženský výbor nenechával v oblasti materských a pracovných práv, násilia v domácnosti a sexuálneho obťažovania ani Európsku komisiu, ani Radu Európy driemať. Predošlé predsedníčky boli aktívnymi obhajkyňami rovnopránosti. Súčasná je všetkým možným, ale týmto nie.

Posun doprava v posledných európskych voľbách znamená, že v niektorých oblastiach treba viesť aktívnu kampaň čisto v záujme toho, aby sme aspoň zostali na tom istom mieste. Môžeme sa na Godfreym Bloomovi smiať, no pre milióny žien Európy to nie je nijaký vtip.

Feministické poslankyne tvrdia, že hlasy proti ženským právam i homofóbia naberajú na sile. Rozhodne je pravda, že parlamentom poletujú niektoré nechutné názory. Ešte aj pri debate pripomínajúcej výročie oslobodenia Osvienčimu sa objavilo koordinované úsilie – chvalabohu porazené – odstrániť z konečnej deklarácie zmienku o homosexuálnych obetiach holokaustu.

Silný a vplyvný ženský výbor potrebujeme dnes viac, ako predtým. Ako vraví Mary Honeyballová, „ak sa v týchto otázkach nehýbeme vpred, začneme zase cúvať. Je to vážnejšie, ako si ľudia myslia. Zdá sa mi, že im to zatiaľ celkom nedošlo.“

Britské ženy nie sú zvyknuté na to, aby sa zaujímali o deje v európskych inštitúciách. Je načase, aby sme s tým začali.Mary-Ann Stephensonová je poradkyňa a trenérka v oblasti rozvoja vodcovských schopností žien.

Vaše komentáre:

Mato  (22.03.2005 02:27:09)     
Tma
Vzdy ked spominana dama otovrila v slopenskom parlamente svoju ctihodnu ustnu dutinu, ovanula ma mraziva, tmava vlhkost veeelmi hlbokeho stredoveku. Dotycna vsak v tomto smere urobila obrovsky pokrok a pridava na zime, vlhkosti a tme. Napriek presvedceniu, ze robi dobru pracu musim povedat, ze na jej slovach a skutkoch nie je dobre vobec nic. A paradoxne najviac skodi ludom a myslienkam, ktore by vo svojej obmedzenosti chcela reprezentovat. Skodi krestanom, katolikom, zenam, slovakom a este aj tej Europskej unii.

Je to kaliber.

Autor poznamky je clovek, ktory sa tu pokusa mat svoje nazory.

Reagovať

hmm  (21.04.2005 07:43:16)     
nemam
pocit, ze by bolo zenam nejako upierane ich skutocne pravo a prava,
skor si myslim ze feminizmus ako taky im tie prava upiera, pretoze im diktuje _jediny a spravny_ myslienkovy pochod, cim ich vlastne obmedzuje do polohy poslusnej pritakavacky jednemu nazoru,
zial,
pekny den prajem,
hmm

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.