hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPo tretíkrát za iný svet I.

Miroslav Spišák

Na námestí stálo čudesné auto, celé žlté. A zelené. A trocha červené, a biele, a fialové. Auto, alebo skôr kočiar, obťažkané povykrúcanými rúrami, rúrkami, trúbami a trubičkami – auto, ktoré bolo zároveň pojazdným zosilňovacím systémom s reproduktormi v tvare kvetín, svetelnou šou a súdiac podľa počtu všelijakých fľaštičiek, flakónikov a kelímkov rozložených na jednom z jeho pultov, aj pojazdnou maskérňou. Na ohnutej „udici“ nad vehiklom viala dúhová vlajka s nápisom PEACE. Chlapík s tvárou prekliateho básnika, v ošumelom klobúku a saku akoby požičanom od Charlieho Chaplina, prekvapivo dobre hral na prekvapivo zachovanú gitaru, zatiaľ čo dve dobrovoľníčky v teplákových bundách a s palestínskymi šatkami okolo krku svojím šliapaním do pedálov poháňali zosilňovač.

(31. 10. 2004)Linka na dnesParticipatory Economics

Jeden z modelov ekonomiky, ktorá odmieta „reálny socializmus" i kapitalizmus. Autorom modelu, ktorého znalosť sa vďaka svetovému antikapitalistickému hnutiu začína šíriť po celom svete, sú vydavateľ ZMagazinu Michael Albert a profesor ekonómie na Washingtonskej univerzite Robin Hahnel.Kaníkove lži odhaľuje realita


Alena Behúnová

vydané 26. 11. 2004 • prečítané 12277x
formát na tlačPočet zamestnaných ľudí na Slovensku nerastie. Nepomohli ani opatrenia nového zákona o službách v zamestnanosti. Päť mesiacov platnosti tohto „reformného“ zákona ukázali, že o mnohé príspevky na podporu zamestnanosti nie je takmer žiadny záujem. Vyplýva to zo Správy o sociálnej situácii obyvateľstva SR v 1. polroku, ktorú vypracovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR).


Lži hneď od začiatku. Minister Ľudovít Kaník sa pravdepodobne spoliehal na to, že pri rozsiahlych dokumentoch si čitateľ prečíta len úvod. Pozitívnej prezentácii dosiahnutých výsledkov hneď na začiatku venoval takú pozornosť, že si nevšimol evidentné protirečenia na rôznych stránkach tohto istého materiálu. „Očakávaným výsledkom rozsiahlej reformy (sociálnej politiky a politiky trhu práce) v previazaní s ďalšími reformnými krokmi je vyšší udržateľný rast sprevádzaný rastom zamestnanosti a reálnej životnej úrovne pre široké vrstvy obyvateľstva,“ píše sa v prvých riadkoch materiálu. O pár strán ďalej sa však dozviete, že „vývoj zamestnanosti v 1. polroku 2004 môžeme považovať za stagnujúci.“ Takýto trend potvrdilo výberové zisťovanie pracovných síl Štatistického úradu SR (ŠÚ SR), podľa ktorého zamestnanosť v prvom polroku v porovnaní s minulým rokom klesla o 10 tisíc osôb. Potvrdzujú to aj údaje z podnikového výkazníctva. Výrazné zlepšenie sa podľa prognózy nepredpokladá ani v druhom polroku, pokles počtu pracujúcich v hospodárstve SR bude v rozsahu 2 –5 tisíc osôb oproti predchádzajúcemu roku.

Kaníkove výmysly... Veľké nadšenie sprevádzalo predstavovanie nového zákona o službách zamestnanosti. Ministerstvo pripravilo pre nezamestnaných niekoľko nových „aktívnych opatrení na trhu práce,“ od ktorých si sľubovalo rast zamestnanosti: príspevok na zamestnávanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie, príspevok na sťahovanie či rôzne príspevky pre zdravotne postihnutých. V prvom prípade ide o podporu zamestnávateľa, ktorý zamestná napríklad absolventa školy, človeka staršieho ako 50 rokov alebo osamelého rodiča dieťaťa do desať rokov. Jeho výška sa odvíja od miery nezamestnanosti: od 40 tisíc korún pre okresy s nižšou mierou nezamestnanosti, až po 78 tisíc pre okresy s vysokou mierou. V druhom prípade ide 10 tisíc korún. „Môže ísť o výdavky na prvé nájomné, telefónny účet alebo električenku,“ prezentoval pred rokom jednu z noviniek štátny tajomník MPSVR Miroslav Beblavý. „Sú to sumy, o ktorých dúfame, že budú motivovať nezamestnaných, aby tam, kde sa to dá, začali podnikať a aby hľadali možnosti,“ vysvetľoval výšku príspevkov.

... a tvrdá realita. Aj keď sa pozitívne i negatívne efekty reformy môžu prejaviť v plnom rozmere až s určitým časovým odstupom, už aj 5 mesiacov všeličo naznačuje. „Motivačné“ novinky nemotivujú. Príspevok na sťahovanie v prvom polroku využilo iba 16 ľudí! Firmy zamestnali 629 znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie. Príspevok na prevádzku alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti dostalo len 27 zdravotne postihnutých a príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska pomohol vytvoriť sotva 40 pracovných miest. Príspevok na činnosť pracovného asistenta dokonca využili len dvaja ľudia. V 1. polroku 2004 síce aktívnymi opatreniami podporil štát takmer 140 tisíc uchádzačov o zamestnanie, no len 3 029 ľudí sa skutočne zamestnalo. V prípade 90 % uchádzačov išlo o aktivačné práce, ktoré nevytárajú dlhodobé pracovné miesta. Ministerstvo na tieto aktivity minulo bezmála 600 miliónov korún. „Problém je v tom, že finančné prostriedky na aktívnu politiku trhu práce v štruktúre, ktorú navrhlo dnešné ministerstvo, sa nedajú efektívne minúť,“ komentuje túto situáciu bývalý riaditeľ Národného úradu Jaroslav Šumný. Podľa neho chýbajú aktívne opatrenia, ktoré by vytvárali dlhodobé pracovné miesta. „Problém je nielen v komplikáciách pri realizácii zákona o službách zamestnanosti, ale aj v spôsobe financovania a motivácie zamestnávateľov vytvárať pracovné miesta.“

Čo sa Kaníkovi chcelo, to sa mu aj snilo. Odborníci už v minulom roku upozorňovali, že ani stotisícové príspevky od štátu nemusia nezamestnaným pomôcť nájsť si prácu, prípadne úspešne rozbehnúť podnikanie. Na Slovensku totiž chýba dopyt po nových výrobkoch či službách. „Nebude pre koho robiť, načo budú nezamestnaným príspevky na podnikanie, keď o ich výrobky nebude záujem,“ upozorňoval Peter Staněk z Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV. Aj v prípade príspevku na presťahovanie muselo byť ministerstvu jasné, že pri dnešnom nedostatku bytov, ich vysokej cene za prenájom je toto smiešne a formálne opatrenie len zbytočným paragrafom v zákone. Výhovorka, že zlepšenie bytovej politiky ministerstvo práce riešiť nemôže jednoducho neobstojí.

Nepravdivé znižovanie nezamestnanosti. Už dlhodobo sa vedú diskusie o rozdielnom vykazovaní miery nezamestnanosti na Slovensku. Kým ŠÚ SR vykázal v júni nezamestnanosť 18,5 %, Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) len 13, 9 %. Problémom je používanie rozdielnej metodiky. Preto majú ich údaje aj rozdielnu vypovedaciu hodnotu. Zjednodušene možno povedať, že pri výpočte nezamestnanosti je podľa Štatistického úradu nezamestnaný každý, kto nemá prácu, ale podľa rezortu práce je nezamestnaný len ten, kto môže hneď nastúpiť do zamestnania. Počet nezamestnaných ÚPSVR pri výpočte znižuje o ľudí, ktorých má v evidencii, ale sú na rekvalifikačných kurzoch, dočasne pracovne neschopní alebo na materskej dovolenke.

Kaník zahmlieva skutočnosť. Údaj o nezamestnanosti sám o sebe, či už z dielne Štatistického úradu alebo z Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny nie je najlepším ukazovateľom reálneho vývoja sociálnej situácie občanov. Lepšiu vypovedaciu hodnotu má ukazovateľ zamestnanosti, ktorý podstatne jasnejšie hovorí o tom, či sociálny vývoj v krajine napreduje. A to v správe o sociálnej situácii priznáva aj samotné ministerstvo. Minister Ľudovít Kaník o zamestnanosti však radšej mlčí a mesiac čo mesiac prezentuje len tie „krajšie“ údaje, ktoré mu ponúka jeho „podriadený“ orgán. Veď by si len dovolili ponúkať pravdu... Okrem personálnych čistiek by možno multimilionár v ministerskom kresle aspoň na chvíľu stíchol a prestal klamať verejnosť.Tento článok vyšiel aj na partnerskej stránke Ľavica.sk.Vaše komentáre:

JK  (26.11.2004 19:25:41)     
A čo kto iné čakal?!
Neviem dokedy ešte budeme tou tupou čriedou, ktorú si tak zbožne želá táto klika. Nemôžeme sa však vôbec čudovať na tom , ako nás klamú. Dzurindovi voliči zožrali aj s navijákom predvolebné sľuby v roku 2002 aj napriek tomu, že ich "najdemokratickejší" a naj... naj.... naj.... premiér v rokoch 1998-2002 oklamal spôsobom hodným "štvrtej cenovej skupiny" (to sme niekde počuli), tak im za odmenu teraz dal Kaníka. Prečo by občanov tejto gubernie teda necigánili, keď im stále má kto veriť?

Reagovať

kronikar  (19.01.2005 09:12:59)     
Manipulácia
To,že sa u nás veselo manipuluje s číslami,je všeobecne známe.Lenže to,že sa manipuluje s verejnou mienkou a tom sa decentne mlčí.Slovenské media sa nedajú nazvať inak ako bulvárne.Lebo to je asi všetko,čo prezentujú.Slabomyselné reality show a podobné perličky zaujímajú obrovský ak nie väčšinový priestor.Pchanie sa našim politikom "niekam" sú až neuveritelné.Kritika vlády a politických predstavitelov je takmer nulová.A vrchol ladovca sú tz.prieskumy verejnej mienky.Dobrou formuláciou sa dá docieliť takmer všetko.Aj to,že Slovensko prosperuje a je nám stále lepšie.
A krásnou ukážkou je MPSVaR SR a minister Kaník.
Nič ma nerozčúlilo viac ako keď po kalamite v Tatrách p.Kaník s rozžiarenou tvárou priletel,že je pripravený vyslať do Tatier hrbu nezamestnaných na pomoc.Však peniaze na to jesto.Väčšiu "kravinu" som už dlho nepočul.To,že sa nejedná o zbieranie papierov po meste /čo v podstate robí pár romov-hovorí sa tomu aktivačné práce/ale o odpratávanie stromov,mu akosi uniklo.Ako aj väčšine ludí,čo mu hneď pritakávali.Len pre informáciu.Pri aktivačných prácach je zamestnávateľ/obec,mesto atd/povinné zabezpečiť ochranné pomôcky,odev obuv ako aj nástroje pracovníkom.A to,že zamestnanec/nezamestnaný/musí mať patričné školenie a kvalifikáciu na podobnú prácu je jasné.A to nehovorím o odvoze a dovoze na miesto práce.Už dnes 90 percent starostov na aktivačné práce kašle,pretože si jednoducho nemôže dovoliť podobné srandičky ako je nakupovať monterky,krompáče,lopaty a podobne.A to nehovorím o tom,že sa takto nedajú budovať odborné diela v obciach.Treba na to odborný dozor a pracovníkov.celé je to o tom vykazovať papierove nejakú činnosť.
Príspevok na bývanie:dostanete ho aj predložíte výmer na byt./???/musíte byť majitel,či nájomník.
Príspevok na podnikanie:je tak malý a donedávna tak komplikový na vybavenie,že sa neoplatí.
Hlásenie sa na úradoch:Možnosť ,ako skomplikovať život nezamestaným/hláste sa každý týždeň/bez nároku na preplatenie cestovného.Tvrdí sa,že sa to robí preto,lebo ludia pracovali načierno???Len tak na okraj.Zatial sa zistilo asi 50 prípadov.Aj keď to nadhodnotím 500 krát-výsledok je smiešny,pri 500 tisícoch nezamestnaných.Pri výške nezamestnanosti 20 percent po krajoch/máme aj obce kde je nezamestnanosť 100 percent/hovoriť o čiernej práci mi pripadá pofiderne a demagogické.
Už sama štatistika/MPSaR cca14 % a ŠÚ 19 %/ niečo hovorí.
Málo sa ale vie tom tom,že nezamestnanosť klesá/podľa p.Kaníka/ale zamestnanosť tiež.
Pritom MPSaR vypadlo cca 50 000 z evidencie a nie sú nikde evidovaný/????/Z čoho žijú a čo robia nikoho nezaujíma.
Úrady práce/preložene do ludskej reči/sprostredkovateľne práce,sa zreorganizovali na asi na toto:prídte nás pozrieť a úkázať sa inak vás vyradíme./novodobá zábava pre Slovákov/Hlavne teraz,keď zamestnávateľ už nie je povinný nahlasovať volné pracovné miesta./môže ale nemusí/
Takto by sa dalo pokračovať dookola.A najväčšia demagogia??Ludom sa nechce robiť.Radšej budú na dávkach.Len tak na okraj.Podpora v nezamestnanosti je cca 5 mesiacov/50% z platu-max cca 6000 sk/ ,potom nastupuje dávka v hmotnej núdzi,čo je 1580 sk/aktivačný príspevok môžte dostať,ale nemusíte,tak ako príspevok na bývanie/ Darmo máme životné minimum/cca 3700 približne/ 90 percent nezmestnaných žije z tých 1580 sk.Z čoho je táto dávka vypočítaná ani sám Boh nevie,ale na Slovensku je to tak/je to asi 40euro/v rakúsku tak na dve pizze/Podľa OSN je hranica absolutnej chudoby v rozvinutých krajinách asi 6700 sk.Takže/porovnajte sami/
A aj naše štatistiky priznávajú,že na Slovensku žije na hranici/???/chudoby 21 percent obyvatelov.Ale zase podľa naších výpočtov.Aká je skutočnosť si nikto nedal námahu zistiť.Reagovať

 (20.09.2020 02:55:47)     

online casino gambling slots online <a href=" http://onlinecasinouse.com/# ">best online casinos </a> play online casino http://onlinecasinouse.com/# - online casino games

Reagovať

 (10.01.2021 12:38:29)     

Meds information. Cautions. <a href="https://viagra4u.top">where to get cheap viagra price</a> in USA. Everything about meds. Get here.
<a href=http://www.durango.co.kr/m/sub/sub04_02.php?mNum=4&sNum=2&boardid=board7&mode=view&idx=58>Everything information about medicament.</a> <a href=http://hipotezi.com/view_news.php?id=3346>All about medicament.</a> <a href=https://benin-sports.com/j-13-vitalor-ligue-1-esae-fc-coule-a-parakou/#comment-565866>Everything news about drug.</a> 68b3_b7

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.