hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuKde hladuje ľud, nech hladuje i vláda

SITA

Kde hladuje ľud, má hladovať i vláda, nestačí mať ľudské práva len na papieri, či o nich hovoriť, ale na ich uplatnenie má vláda vytvárať aj reálne materiálne podmienky. O tom je presvedčená bývalá žeriavnička spoločnosti U.S. Steel Košice Zuzana Cingeľová.

(24. 08. 2004)Linka na dnesEgon Matzner

Nedávno predčasne zosnulý profesor Matzner (manžel bývalej rakúskej veľvyslankyne na Slovensku) sa vo svojej práci zaoberal dôsledkami monopolárneho svetového poriadku, globalizáciou kapitálových trhov a privatizáciou. Bol jedným z mála predstaviteľov „oficiálnej ľavice", ktorí nepodľahli presvedčeniu, že vyhrať sa dá len opustením princípov.Listy z vojnovej zóny


Michael Moore

(Zverejnené s láskavým súhlasom pôvodného vydavateľa)

vydané 08. 10. 2004 • prečítané 10869x
formát na tlačDenník Guardian priniesol úryvky z najnovšej knihy Michaela Moora "Uveria nám ešte niekedy? Listy z vojnovej zóny," ktorá vyjde vo štvrtok. Kniha je výberom zo záplavy listov a e-mailov, ktorú po uvedení filmu Fahrenheit 9/11 do kín dokumentarista dostal od amerických vojakov slúžiacich v Iraku. Tón mnohých z nich vystihuje vojak, ktorý o svojom vstupe do armády napísal: "Neviem, ako dopadne zvyšok môjho života, ale hlboko ľutujem, že som bol šestnásťročný chalan, ktorý chcel získať nejaké dodatočné vreckové a spôsob, ako sa dostať na výšku."


"Milý pán Moore" , píše sa v inom z listov. "Odchádzal som do Iraku s myšlienkou na to, že budem zabíjať ľudí, ktorých som pokladal za odporných. Hovoril som si, "Do riti s Irakom, do riti s týmito ľuďmi, dúfam, že ich zabijeme tisíce." Veril som svojmu prezidentovi. Dával na vec pozor a nedovoľoval al-Kájde, aby si s nami robila, čo chce. ... Moja jednotka bola v Bagdade prvá. Mal som hrozný strach. Nevedel som, čo si mám myslieť. Prvýkrát som videl mŕtvoly. Ľudí roztrhnutých nadvoje. Malé deti bez nôh. Celkom ma to zmohlo – čo som videl, počul, ten strach. Bol som tam od januára ´03 do augusta ´03. Nenávidel som každú minútu. Každý deň som musel sám so sebou zápasiť, aby som nepodľahol trudnomyseľnosti. Nenávidím armádu a nenávidím svoju robotu. Vo februári som mal odísť do civilu, ale teraz nebudem môcť, lebo tá sviňa v Bielom dome rozhodla, že teraz je ten pravý okamih, kedy vydať zákaz odchodov. Takže sa môžem tešiť na druhé kolo v Iraku a zase budem preč od tých, ktorých mám rád, len preto, že jeden chlap má tú drzosť riskovať vo svojej osobnej vojne životy iných. Myslel som si, že my sme tí dobrí."

Iný vojak sa sťažuje na prítomnosť firiem zamestnávajúcich civilistov-žoldnierov, ako aj ďalších, ktoré ťažia zo svojej prítomnosti v Iraku: "Zamestnanec Blackwateru [žoldnierskej spoločnosti] dostáva 15 000 dolárov za mesiac, za tú istú robotu, akú robím ja a moji kamoši. Ja tu za mesiac dostanem asi 4000. Čo to má znamenať?

Okrem toho, vláda povoláva čoraz viac záložníkov. Načo? Páni, tu sa deje jeden obrovský skurvený podvod! Celá krajina je prelezená zamestnancami súkromných firiem. Blackwater, Kellog Brown & Root, Halliburton, a tak ďalej a tak ďalej. Robia tu všetko, čo vám napadne, od bezpečnosti až po varenie obedov!

Míňame tu plnú prdel peňazí za toto svinstvo, a strašne málo z tých projektov je určených pre iracké obyvateľstvo. Niekto tu má prospech z kamadrádčoftov, a Iračania to teda nie sú!"

Iný americký vojak, ktorý sa v emaile nazval "špecialista Willy", opisuje prístup svojich nadriadených k potenciálnym hrozbám: "Ťažko sa mi počúva, keď seržant hovorí: "Ak si poviete, že chcete zabit civilistu, ktorý vyzerá, že by vás mohol ohroziť, tak ho aj zastreľte. Radšej budem vypisovať všetky formuláre okolo toho, než by som si nechal zastreliť jedného z mojich vojakov dákym chlapom s uterákom okolo hlavy." Učia nás tu, že ak niekto čo len vyzerá nebezpečne, musíme s tým niečo urobiť, než on urobí niečo nám. Nevyrastal som v takomto strachu a bude mi chvíľu trvať, než si na to zvyknem." Willy neskôr Moorovi napísal, že jeho kolegovia od istého mínometného útoku celkom zmenili názory a píšu domov rodinám, aby podporili Johna Kerryho. Dodáva, že ak sa to deje aj inde, Bush tentokrát vojenské hlasy, na ktoré je zvyknutý, nedostane.

Iný jeho kolega píše Michaelovi Moorovi o tom, čo počas svojho pobytu v Iraku spozoroval o jeho súčasnej situácii: "Ako na vlastné oči vidíme, Irak nebol a nie je bezprostrednou hrozbou pre Spojené štáty ani pre zvyšok sveta. Za ten čas, čo som v Iraku, som sa niečo naučil o irackom obyvateľstve a o stave tejto vojnou zničenej, chudobou postihnutej krajiny.

Počet negramotných v tejto krajine je neuveriteľný. Niektorí sedliaci ani len nevedeli, že existuje Operácia Iracká sloboda. Vtedy som si uvedomil, že túto vojnu zosnovalo pár tých, ktorí z nej ťažia zisky, že nebola vedená kvôli tunajšiemu obyvateľstvu. My ako koaličné sily sme týchto ľudí neoslobodili, ale ich dohnali do ešte väčšej chudoby. Mimochodom nepredpokladám, že títo ľudia dostanú už čoskoro ekonomickú pomoc. Bush už presmeroval jej ropné zisky, aby sa postaral o dostatok paliva pre terénne vozidlá prevážajúce sa po našich mestách.

Máme tu udržiavať mier, a pritom nás pri výcviku učili iba ničiť. Ako má 200 000 vojakov udržať kontrolu nad touto krajinou? Prečo sme nemali efektívny plán na obnovu irackej infraštruktúry? Prečo Američania nevedia o týchto zverstvách?

So snúbenicou sme sa vážne zaoberali tým, že sa presťahujeme do Kanady ako politickí utenčenci."

Veterán z Námornej pechoty Michaela Moora žiada, aby "naďalej búšil do Busha", a opisuje strašnú voľbu, ku ktorej bol on a jeho kolegovia v Iraku donútení: "Čo sa týka vojny, nie som nijaká citlivá kvetinka. Ale situácia, do ktorej sme sa tu dostali, je neskutočne hrozná – bojujeme proti nepriateľovi, ktorý používa ženy, deti a ďalších civilistov ako štíty, a tým nás núti vybrať si medzi streľbou do "rozsiahlych cieľov" (slušný spôsob, ako nazvať streľbu do davu) alebo sa nechať zabiť sviňami, ktoré sa v tom dave skrývajú.

V Nasíriji som videl na ulici ležať viac než len pár mŕtvych detí, tak ako aj nepočítane ďalších civilistov. A cez to všetko som sa držal svojej viery, že to musí byť pre nejaké vyššie dobro.

Od môjho návratu domov uplynuli mesiace a ja sa som prišiel k nepríjemnému záveru, že Bush je klamár, manipulátor a zkurvysyn, ktorého absolútne nezaujímajú životy nás v uniforme. Čo doboha nakoniec on vie o službe v uniforme pre svoju krajinu, okrem maškarných predstavení na lietadlových lodiach?

Jeho mlčanie a odmietnutie vypovedať pod prísahou pre Komisiu 11. septembra je ďalším výsmechom našej krajine. "Vlastenecký zákon" (Patriot Act) porušuje každú jednu zásadu, za ktorú bojujeme a zomierame. A to všetko počas jeho prvého volebného obdobia. Viete si predsaviť, jeho politiku, keď už sa nebude musieť zaoberať potrebou znovuzvolenia? Nesmieme dovoliť, aby sa to stalo. V armáde je strašne veľa ďalších, ktorí majú podobné pocity, ako ja. Klamali nám a zneužili nás. Neexistujú slová, ktoré by opísali, akí sa v dôsledku toho cítime zradení."Michael Moore je novinár, satirik a dokumentarista, ktorého prvým úspechom bol film Roger and Me - pokúšal sa v ňom primäť riaditeľa General Motors, aby navštívil jeho rodné mesto Flint a na vlastné oči sa presvedčil o devastácii spôsobenej prepúšťaním. Svetovú slávu si Moore získal dokumentom Bowling for Columbine, ktorom sa zaoberal americkou posadnutosťou strelnými zbraňami. Jeho ostatný film Fahrenheit 9/11 sa zaoberá najmä lžami Bushovej administratívy v súvislosti s terorizmom a vojnou proti Iraku.

Vaše komentáre:

K tomuto článku sa doteraz ešte nikto nevyjadril.


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.