hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

28. 02. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuNa dne bezmoci

Edward Said

/hr!/ Edward Said napísal tento článok už takmer pred rokom. Napriek tomu je situácia, ktorej sa týka, stále smutne známa. Prinášame ho ako ukážku polemického zápalu tohto statočného obrancu palestínskeho národa. /hr!/ Pred šesťdesiatimi rokmi sa európski Židia dostali až na samé dno svojej kolektívnej existencie. Nacistickí vojaci ich ako dobytok nahnali do vagónov, ktoré ich z celej Európy dopravili do táborov smrti a tam ich v plynových komorách systematicky likvidovali. V Poľsku sa Židia čiastočne postavili na odpor, no vo väčšine krajín prišli najprv o svoje občianske postavenie, potom o zamestnanie, nato ich oficiálne označili za nepriateľov, ktorých treba zničiť – a nakoniec ich aj zničili. V každom dôležitom ohľade boli tým najbezmocnejším národom, no pritom ho vodcovia a armády, ktorých sila bola neporovnateľne väčšia, označovali za podlého a potenciálne víťazného nepriateľa.

(29. 09. 2003)Linka na dnesNew Left Review

Hlboko vážená „vlajková loď západnej intelektuálnej ľavice", kritická tak k vlažnej sociálnej demokracii, ako k „reálnemu socializmu" (pri zrode NLR stáli bývalí členovia komunistickej strany, ktorí ju opustili na protest proti sovietskemu zásahu v Maďarsku v r. 1956). NLR sa zaoberal a zaoberá najrôznejšími témami, od Frankfurtskej školy cez čínsku kultúrnu revolúciu až po východeurópskych ľavicových disidentov, či dnes antikapitalistické hnutie.Hladovkári nie sú sami


Zuzana Kusá

vydané 07. 09. 2004 • prečítané 11304x
formát na tlačDnešný deň [písané 6. 9. 2004] je ôsmy deň protestnej hladovky pani Zuzany Cingeľovej, jej syna Ota Čejku a ďalších dvoch mladých ľudí. Z médií možno viete, že títo ľudia prišli do Bratislavy pešo z Moldavy nad Bodvou a pred Úradom vlády na Námestí Slobody mienia hladovať dovtedy, kým vláda neprisľúbi razantnejšie riešiť problémy chudoby. Na mieste hladovky môžu zotrvať dva mesiace.


Požiadavky, ktoré pani Cingeľová predostrela vláde, sú v médiách len čiastočne tlmočené. Pozornosť sa zacieľuje na požiadavku zvýšiť starobné a invalidné dôchodky na úroveň 30% základného platu poslanca NRSR (čo je asi 12 tisíc korun), o ktorej si málokto myslí, že je reálna. Na druhej strane, mnohí súhlasia s tým, že dôchodky nestačia rastúcim životným nákladom, najmä nákladom na bývanie, stravovanie a lieky.

Ďalšie požiadavky pani Cingeľovej sú:

1) Lepšie chrániť zamestnancov na pracoviskách pred psychickým nátlakom, zastrašovaním a ignoráciou, keď chcú obhajovať svoje práva, ako právo na bezpečné pracovné podmienky (,,Aby nebolo bežnou formou riadenia: zavádzanie, psychické, fyzické nátlaky, zastrašovanie a ignorácia”)

2) Účinnejšie čistiť verejný život od korupcie (,,zastaviť nedemokratické spôsoby, kde peniaze sú mocou, právom a pravdou”)

3) Zmierniť tvrdosť Zákona o pomoci v hmotnej núdzi (,,Aby na Slovensku žijúci občania, ktorí sa dostali bez vlastného zavinenia do biedy MALI PRÁVO BYŤ ČLOVEKOM”)

4) Prehodnotiť súčasné podmienky aktivačných prác, ktoré sú podmienkou výplaty aktivačného príspevku (,,Zastaviť diskrimináciu nezamestnaných, ktorí sú považovaní za trestancov a odvádzajú prácu na ,,panskom” bez dojednania ceny za prácu”)

Dovolila som si požiadavky pani Cingeľovej pretlmočiť (pôvodné znenie je v zátvorkách), ale nie posunúť - cez víkend som s ňou strávila dosť času, aby som si mohla byť istá, že ich tlmočím presne. Sú to požiadavky oprávnené a mohli by ich s čistým svedomím podporiť mnohí.

Som presvedčená, že by to mal urobiť každý, kto môže. Je doležité ukázať aj Vláde SR aj pani Cingeľovej, Otovi Čejkovi a ďalším hladujúcim, že je tu viac ľudí, ktorí sa dokážu verejne postaviť za požiadavky chudobných ľudí. Ukázať, že pani Cingeľová a ďalší hladujúci nevsadili svoj život za riešenie nejakých svojich súkromných problémov, ale za veľké problémy, ktorými u nas trpí veľmi veľa ľudí.

Bez najmenšej chuti byť patetická vám oznamujem, že pani Cingeľová, jej syn a ich priatelia, sú naozaj pripravení umrieť. Ak sa dá, mali by sme im ukázať, že je tu viac - možno veľa - ľudí, ktorí sú ochotní naliehavejšie žiadať plnenie uvedených požiadaviek, a že preto nemusia dať do hry všetko.

Preto vás prosím, aby ste podľa svojich možností najvhodnejším spôsobom dali Vláde SR a pani Cingeľovej vedieť, že v uvedených požiadavkách nie je sama.Zuzana Kusá je sociologička. Tento text pochádza z listu, ktorý autorka rozoslala mimovládnym organizáciám, bojujúcim proti chudobe.Vaše komentáre:

sebevrah  (20.09.2004 12:00:58)     
šikan je šikan
Táto pani, mala odvahu sa ozvať, že jej bol odobratý tvz. Príplatok za hlučné prostredie, tak ako stovkám ľudí. A to napriek tomu že hluk na pracovisku presahuje normy. Za predpokladu, že sa meria v štandartnej situácii, a nie keď je odstávka výroby. Následne bola šikovaná, a to tak že jej osobnosť sa takto zmenila!

Reagovať

miloš  (03.12.2007 16:48:38)     
vinice Cingeľovej v EXEKUCII
Takto sa dostať k viniciam je lepšie,ako kupovať.DZurindové praktiky sú neobmedzené. Tyrať,mučiť a odobrať všeto majetok.Vinice chcela Cingeľová darovať ,ale tok nechceli.Ani kúpiť,lepšie je odobrať exekučne.Vinice majú Strede nad Bodrogom.DZurinda sa dohodol s AMERIČANMI ešte v roku 2001.Viem ,že chcela dáť pre ních,aby nemučili zamestnancou.Tak nechceli.Našli si spôsob lepší.
Občan s trvalím pobytom v
Strede nad Bodrogom.

Reagovať

  
klara.v  (05.01.2008 23:31:01)     
Re: vinice Cingeľovej v EXEKUCII
Viem o tejto akcii.Sú do toho zapojení veľké ryby.
Aj so súdu z Bratislavy.Cingeľová Zuzana za dodržavie platnej legislativy zákonom daných práv občanov na Slovensku chcela darovať všetko čo má.
No to nebola realizovateľná podmienka zo strany mocných pánov.
To by museli dodržať zákom.To sa predsa nedá!!!!!!!!!!!!!!


Reagovať

  
atila  (10.01.2008 04:14:50)     
Re: vinice Cingeľovej v EXEKUCII
STOP!!!


ZUZKA CINGELOVA_ŽERIAVNIČKA_BOJONIČKA ZA LUDSKE PRAVA _

JE TRESTANA IBA ZA TO,ŽE SVET JE NESPRAVODLIVY.

21 STOROČIE=TRESTANIE TYCH,KTORY MAJU ODVAHU NAHLAS ROZPRAVAŤ O TOM, ČO SA PANOM NEHODI

Reagovať

občan SR  (02.01.2008 05:30:27)     

Najprv vás ignorujú. Potom sa vám vysmievajú. Potom proti vám bojujú. No a nakoniec vyhráte.

Gándhí
Genialita každého otrokárskeho systému spočíva v dynamike, ktorá otrokov navzájom izoluje, skrýva pred nimi skutočnosť ich rovnakého položenia a zabraňuje im čo len uvažovať o možnosti spoločného povstania proti utláčateľovi.

Andrea Dworkinová
Zatial hladovkári sú sami,bojujú stále za našé práva.
Žeriavnička,CINGEĽOVÁ ZUZANA,VYDRŽTE-UŽ IBA VYHRAŤ SA DÁ.
ĎAKUJEME.

Reagovať

stelak  (02.01.2008 05:40:26)     
U.S.Steel-SLOVENSKO

Páni z U.S.Steel sú prepojení s vládou SLOVENSKA.
PLATÍ VYJADRENIE BUSCHA.

Nikdy sa nebudem ospravedlňovať za Spojené štáty americké. Je mi jedno, aké sú fakty.

Prezident George Bush st. po tom, čo americká bojová loď zostrelila v r. 1988 iránske civilné lietadlo s 290 pasažiermi na palube

AJ NA SLOVENSKU.
SME OTROKMI USA

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.