hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

24. 09. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuo čom to tu je?

• Načo vznikla táto stránka?

Cieľom stránky hej rup! je dať priestor názorom dôsledne protikladným k existujúcemu spoločenskému poriadku. Je miestom pre tých, ktorí sa neboja rozmýšľať inak, než im predpisuje peňažno-neľudský „svetonázor" médií. Miestom pre kritické sociálne myslenie, s dôrazom na všetky tri slová.

(12. 12. 1999)Linka na dnesNew Left Review

Hlboko vážená „vlajková loď západnej intelektuálnej ľavice", kritická tak k vlažnej sociálnej demokracii, ako k „reálnemu socializmu" (pri zrode NLR stáli bývalí členovia komunistickej strany, ktorí ju opustili na protest proti sovietskemu zásahu v Maďarsku v r. 1956). NLR sa zaoberal a zaoberá najrôznejšími témami, od Frankfurtskej školy cez čínsku kultúrnu revolúciu až po východeurópskych ľavicových disidentov, či dnes antikapitalistické hnutie.Postavte mu sochu!


Michal Polák

vydané 26. 07. 2004 • prečítané 11444x
formát na tlačMyslím, že je už načase, aby niekto ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi zo srdca zablahoželal za jeho záslužné činy. Ba vďaku si vlastne zasluhuje celá vláda, minister hospodárstva je len jej najneohrozenejším hovorcom. Ale poďme pekne po poriadku.


Ide, samozrejme, o KIA. Vďaka nej je jasné, ako mohol bývalý zväzák Rusko tak ľahko zameniť ideológiu marxizmu-leninizmu za pravicovú ideológiu liberalizmu. Obe totiž majú preňho v praxi rovnakú hodnotu – totiž nulovú. Rusko a jeho kolegovia tým názorne demonštrovali, že pekné slová pravice o slobode sú práve len prázdnymi slovami a v skutočnosti ide vždy len o moc a peniaze.

Celá záležitosť s KIA je priam katalógom prehreškov voči liberalizmu. Ekonomickému liberalizmu, samozrejme - ktorémužto Molochovi s úsmevom na perách obetujú aj páni z KDH. Buďme konkrétni. Rusko a spol. sa nesmierne hrdili, že k nám KIA dokázali prilákať. Dnes je už jasné za akú cenu: za najväčší balík štátnych peňazí a iných výhod, aká bola ktorá zo súťažiacich krajín ochotná ponúknuť. Inými slovami, štátnym zásahom do ekonomiky ako vyšitým.

Nie, aby nechali ministri rozhodovanie o umiestnení fabriky voľnej hre trhových síl, o potrebe ktorých radi poúčajú všetkých nezamestnaných, málo zarábajúcich a vôbec podobnú zberbu. Nie – keď ide o to, aby sa na medzinárodnej scéne zaskveli ako ochotní služobníci nadnárodného kapitálu, idú sa pretrhnúť, aby z daní tej zberby napchali cudzej korporácii do vreciek čo najviac. Vý – bor – ne. Nech teraz ešte čo len jeden z nich skúsi otvoriť ústa nutnosti vylúčiť štát z pôsobenia v ekonomike. To sa nasmejeme!

Do popuku je aj Ruskova komédia okolo zverejnenia zmluvy s KIA. Predohru tvorí samotný právny systém tohto štátu – ale ten si minister „nevšimne“ a zmluvu nezverejní. A keď sa po nejakom čase objaví právna analýza, ktorá ho na toto prekročenie zákona upozorní, Rusko urobí všetko preto, aby sa nedostala na rokovanie vlády. Zmluvu nezverejní. Potom sa analýza do vlády predsa dostane, vláda ju prijme – ale Rusko nezverejní. Parlament ho zaviaže do desiatich dní to urobiť – a Rusko nezverejní. Vláda sa uznesie, že zmluvu treba zverejniť – a Rusko čo? Zverejní, nezverejní? Uhádli ste, nezverejní. Najprv ju pošle „posúdiť partnerom“, hoci doňho zo všetkých strán hudú, že o tom, čo je a čo nie je obchodným tajomstvom, rozhoduje zákon, nie názor nejakej spoločnosti. Potom príde zdanlivé vyvrcholenie: zmluva je zverejnená! Ale nakoniec sa vláda po dovolenkovom „telefonickom zasadaní“ rozhodne ju znova „odzverejniť“.

Pritom čo najširší a najslobodnejší prístup k informáciám pritom patrí k už celé desaťročia k dogmám ekonomického liberalizmu. Veď práve nedostatok informácií označujú liberálni ekonómovia, ako Milton Friedman, za hlavného pôvodcu recesií a kríz kapitalistickej ekonomiky – aby sa nejako vyhli kacírskej myšlienke, že hospodárske výkyvy vyplývajú možno zo samotnej podstaty tejto ekonomiky. V rámci ich receptov má vláda práve vždy zverejňovať všetky informácie, ktoré sú jej k dispozícii – tobôž také, za ktoré je sama zodpovedná. Pretože inak je ekonomické prostredie deformované a „ekonomickým činiteľom“ (čítaj ľuďom) sa neumožňuje dostatočne dokonale „maximalizovať úžitok“ (čítaj zarábať a konzumovať). A to už vôbec nehovorím o liberalizme politickom, ktorého výrazom je napr. zákon o slobode informácií. Môžeme si poľahky predstaviť, na čo tento zákon v domácnosti u Ruskovcov asi používajú.

Nuž a napokon, tragikomédia okolo vyvlastňovania. Tu sa falošnosť pravicovej ideológie ukazuje v plnej nahote. „Súkromné vlastníctvo je nedotknuteľné“, dozvedeli sme sa po Novembri ´89. Nuž áno – ale ako ktoré. Súkromné vlastníctvo drobných ľudí, ktorí vlastnia pár fliačikov pôdy, zrejme ani žiadnym poriadnym súkromným vlastníctvom nie je. Lebo veď im možno s čistým svedomím mávať im nad hlavou kyjakom vyvlastňovania a nútiť ich k predaju za pár halierov. Zato však súkromné vlastníctvo takej KIA, to je už iná káva. Veľké peniaze si treba ctiť, treba sa im klaňať. Lebo ak by sme náhodou chceli považovať malé peniaze obyčajných ľudí za rovnako dôležité, rovnako nedotknuteľné, veľké peniaze by mohli ohrnúť nosom a pobrať sa inde – a čo by z toho mal potom pán Rusko a spol.?

Môžeme byť teda vďační za lekciu, ako sa to s tou nedotknuteľnosťou vlastne má. „Áno, súkromné vlastníctvo je nedotknuteľné. To naše a našich kamarátov.“ Nie je na tom nič nové – kapitalizmus predsa vyvlastňovaním drobných ľudkov už začínal, keď noví páni vyhnali dovtedajších užívateľov zo spoločne vlastnenej pôdy škótskych pasienkov. Je dobré vidieť, že možnosti pomôcť si politicko-mocenskou „skratkou“ sa veľkokapitál nevzdal dodnes. Pán Rusko bude za svoje služby isto dobre odmenený a priradí sa tak k dlhému zástupu latinskoamerických a afrických „politikov“, ktorí podobne vedeli, ako sa čo najlepšie zapredať zahraničným financiám.

Pavol Rusko a v pozadí za ním celý zvyšok vlády tak skvelým spôsobom preukázali, že pravicová ideológia slúži najviac tak na zalepenie oči slovenskej inteligencii – ktorá v drvivej väčšine skutočne aspoň donedávna verila, že pravici ide o nejakú osobnú slobodu a zvrchovanosť jednotlivca. Odteraz by aj jej mohlo byť jasné, že liberáli a konzervatívci v skutočnosti štát nemiluje o nič menej, ako ľavica – pokiaľ slúži ich záujmom. No povedzte, nezaslúži si za to Pavol Rusko pomník?Michal Polák je doktorand na London School of Economics (Londýnskej vysokej škole ekonomickej) a člen Združenia sociálnej sebaobrany.

Vaše komentáre:

ivana  (27.07.2004 09:25:26)     
ale by si zasluzil...
Ta neznesitelna lahkost bytia, ktoru denne produkuje minister Rusko a jeho pavuci v pavucinach! Ktovie, kolkym prekaza? Michal, musis si prave Ty palit prsty? Vies, co su to pavuci-kriziaci?

Reagovať

Peter Gürtler  (11.08.2004 17:48:23)     
"zasluzi"
No jasne. Najprv postavime Reaganovi, potom Bushovi
a o par dni Miklosovi a Ruskovi... Boze, zlcnik sa mi obracia!!

No, budme radi, ze mame aspon M.Polaka, ktory sa snazi
otvarat oci tomuto ubohemu narodu. A ze sa pri tom moze
riadne popalit? Nuz, to pomaly kazdy, kto si dovoli s niecim
nesuhlasit !?!

Reagovať

Jama  (12.08.2004 02:50:10)     
neuveriteľné!
Ja jednoducho nemôžem. Nemôžem sa prestať čudovať. Ja som váš fanúšik pán Polák! Každý Váš článok je pre mňa dobrodružstvom. A neverím svojim očiam. Ale je dobré, že sú medzi nami aj takíto ľudia a tekéto názory. To je potrebné. Ale občas nepochopiteľné. Len tak ďalej, táto stránka má zmysel už len kvôli Vám! Ako sa hovorí: Aspoň viem, že žijem...

Reagovať

Michal Polák  (15.08.2004 14:00:31)     
Re: neuveriteľné!
Dakujem za chvalu, neviem, ci je celkom zasluzena. Len dufam, ze v pripade tohto konkretneho clanku sme sa pochopili... Chcela to byt lahka ironia...

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.