hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

28. 02. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuČo je reality show a čo je naozaj

Gabriela Rothmayerová

Utekajte do kina, prečítala som si v recenzii na film My zdes.
Utekala som. A neoľutovala som.
Ak sa niekde skutočne nepredstierane žije, tak je to pred rybím okom kamery scenáristu a režiséra Jara Vojteka. Hrdinami sú ľudia, ktorí opustili svoj domov v kazašskej stepi, aby nadviazali na korene svojich slovenských predkov. Prišli sem na Mikuláša roku 2000. Na odporúčanie úradníkov. A zostali na ulici. Opustení zazvonili pri dverách novinára Andreja Bána oznámili: My zdes. Tam, odkiaľ prišli, sa strácajú aj vychudnuté psy. Kto by ich kŕmil, keď ani pre ľudí niet jedla.

(25. 09. 2005)Linka na dnesBritské listy

Pravepodobne najlepší český internetový denník, s výrečným podtitulom „o všem, o čem se v České republice příliš nemluví". Pôvodný autor projektu Jan Čulík žije dlhé roky v Británii (odtiaľ názov) a denník dôsledne uplatňuje isté „britské" hodnoty, najmä čo sa týka tolerancie, plurality názorov a podpory tým, ktorí sú na tom horšie ako ostatní. Vrelo odporúčané.Ad: Michalovi Polákovi

Odpoveď Michalovi Kaščákovi


Michal Polák

vydané 13. 07. 2004 • prečítané 11506x
formát na tlačMilý Michal,

našli ste si v celej záplave povinností čas odpísať na môj článok. Prekvapilo ma to a cením si to. Preto, ak dovolíte, Vám odpoviem o niečo obsiahlejšie. Sem-tam budem reagovať aj na niekoľko ďalších diskutujúcich, ktorých názory sú podstatné.


Hneď v úvode mi vravíte, že sa mýlim. Nevysvetľujete však, v čom konkrétne. Ak tým myslíte, že ministerstvo obrany Pohodu nefinancuje, v poriadku, ale o tom jadro môjho článku skutočne nebolo. Aj k tejto otázke sa dostaneme, ale mne najdôležitejšia nepripadá.

Nepripadá mi ani podstatné pripisovať tomu či onomu nejakú „vinu“ – ani Vám, ani Vašej agentúre, ani ministerstvu. Pľuvať na niekoho takisto nebolo účelom článku (na rozdiel od viacerých komentárov). Mrzí ma, ak sa cítite osobne dotknutý, alebo ak sa cíti dotknutý niekto iný – hoci zároveň treba čestne povedať, že sa tomu asi nedalo vyhnúť. I keď dotknutým by sa možno malo cítiť skôr ministerstvo, ako agentúra Pohoda. Napriek tomu – neútočil som na žiadneho jednotlivca ani skupinu. Vydesila ma situácia, ktorá vznikla – a ešte väčšmi, že si jej nenormálnosť akosi ani nikto neuvedomuje.

Je možné, že skutočne nebola absolútne nijakovská iná možnosť, ako usporiadať Pohodu práve na trenčianskom letisku – tak, ako to naznačili niektorí diskutujúci. Pochybujem o tom, ale pripusťme.

Lenže ak je to naozaj tak, potom sa veci majú ešte horšie, ako som sa domnieval. Pretože to znamená, že žijeme v spoločnosti, v ktorej nie je možné urobiť radosť desaťtisícom ľudí bez toho, aby sme sa zároveň nemuseli spriahnuť s inštitúciou, ktorej programovým cieľom je presný opak radosti a zábavy. Hoci tisíce ľudí Pohodu milujú, láska účastníkov samotná potom neznamená nič. Udalosť sa môže uskutočniť až vďaka tým, ktorí k nej síce žiadny vzťah nemajú, ale ktorí z nej budú ťažiť v prospech úplne protikladných cieľov. A to považujem za naozaj strašné vysvedčenie tejto spoločnosti.

Pravdaže – žijeme v kapitalizme. Pohoda už beztak nemôže existovať bez toho, aby „nepredávala“ svojich účastníkov „reklamným partnerom“. To samo o sebe tiež nie je ľahko stráviteľné, bez ohľadu na to, že si to drvivá väčšina „pohoďákov“ vôbec neuvedomuje. Marketingové kurzy nijako neskrývajú, že účelom reklamy je čo najpremyslenejšie manipulovať adresáta. A manipulácia sa nestáva prijateľnejšou len preto, že je nevedomá. Skôr naopak.

Lenže začať robiť reklamu nie Zlatému bažantovi, ale ministerstvu obrany – nemôžete sa na mňa hnevať, že sa mi z toho zdvíha žalúdok. Netvrďte mi, prosím, že „nerobíte na oplátku nič“ pre svojho partnera. Neuvádzate hádam na každom z tisícov plagátov Pohody, že festival organizuje „agentúra Pohoda a ministerstvo obrany SR“? Nie je na každom z nich zároveň aj logo ministerstva? Nepozvali ste do diskusií Pod lampou, ktoré na Pohode budú, hneď dvoch predstaviteľov armády? (Pravda, konkrétne toto nemusela už byť Vaša iniciatíva.) Čo je to, ak nie reklama – presne taká, ako robíte Durexu, Red Bullu či Easy?

Jeden z reagujúcich spotvoril môj názor, keď celkom tvorivo opisoval imaginárne vojenské manévre počas Pohody a verbovanie dobrovoľníkov. Pochopiteľne, že takto to vyzerať nebude. Ale rovnako, ako si od sponzorovania Pohody sľubuje dobrý obraz medzi mládežou Kofola či Tatrabanka, sľubuje si ho pochopiteľne aj armáda. Ani výrobca Kofoly nebude očakávať, že všetci účastníci budú musieť počas festivalu povinne vypiť dvesto litrov jeho nápoja, ani Tatrabanka nebude povinne nútiť prítomných okamžite si otvoriť konto a využiť pätnásť druhov rôznych bankových služieb. Ale domnieva sa hádam niekto, že len preto je ich reklama zbytočná a nedôležitá? Asi by to potom mal zmieneným firmám vysvetliť, pretože miliardy, ktoré sa na reklamu vydávajú, sú potom vyhadzované úplne zbytočne.

Ja si nemyslím, že reklama je zbytočná. Žiaľ. Bez ohľadu na to, ako k tomu došlo a „kto za to môže“ bude Pohoda miestom, kde bude nielen „werbung“, ale aj „verbunk“. Áno, jemne, nevtieravo, psychologicky. Súhlasím s jedným z komentujúcich: „z profesionálneho hľadiska“ je pre armádu naozaj „dobrý ťah "spojiť sa" s Pohodou“. Priam vynikajúci. Líšime sa akurát v tom, čo si myslíme o tomto „profesionálnom hľadisku“. Keď McDonald´s úmyselne cieli svoju reklamu na malé deti, je to tiež „z profesionálneho hľadiska“ priam vynikajúci ťah. Nie je však vďaka tomu o nič menej zavrhnutiahodný – skôr naopak.

Na Slovensku je protiklad medzi Pohodou a armádou isteže ľuďom oveľa menej jasný, ako v krajinách, kde armády skutočne plnia svoj účel. U nás si armáda štátu si za posledné storočie veľmi nezabojovala. Práve vďaka tejto svojej „mierumilovnosti“ je určite dlhodobo najdôveryhodnejšou štátnou inštitúciou.

Lenže i keď u nás „sa to tak neberie“, zostáva faktom, že prvotným a hlavným účelom armády je bojovať a teda zabíjať. V tom sa líši od Vami spomenutých železničiarov, čo ako škodlivé vedľajšie účinky môžu železnice občas mať. Ideálna armáda je taká, v ktorej je človek iba nemysliacim kolieskom, poslušne plniacim rozkazy, nech sú akékoľvek, a poslušne idúcim aj na smrť. Naša armáda taká možno nie je – ale iba vďaka tomu, že nie je na svoju úlohu dostatočne dobre pripravená. Ideálnou armádou však zostáva smrtiaca mašinéria. Všetko ostatné je len pozlátko a ondulovaný vzduch.

Nie som vyhraneným pacifistom, ako mi to podsúvali niektorí z diskutujúcich. Pripúšťam, že armáda môže byť „nutným zlom“, ako to nazval jeden z nich. Ale aj nutné zlo zostáva zlom. A vytváranie imidžu pohody a bezstarostnosti inštitúcií, ktorá musí všetku pohodu a bezstarostnosť z mladých ľudí najprv vytĺcť, aby mohla plniť svoj účel – to zase zostáva manipuláciou.

A k tomu vyúčtovaniu: nepátram po žiadnych „nekalých tokoch“ peňazí. Ale pozrieť sa, ako sa v rozpočte ministerstva táto položka volá, je jeden zo spôsobov, ako zistiť, čím ministerstvo svoju podporu zdôvodňuje. Pretože – zase sa budem opakovať – v právnom štáte môže štátny orgán robiť len to, čo mu zákon priamo prikazuje. Je v poriadku, že agentúra Pohoda ministerstvu prenájom letiska zaplatila. Ale stále ma zaujíma, ako súvisí tento „presah“ ministerstva do kultúrneho, civilného života s jeho zákonom určenými povinnosťami. Buď je to formulované takým či onakým spôsobom ako snaha zlepšiť si pozíciu pri nábore nových, profesionálnych vojakov – ako to naznačili diskutujúci – ale potom si myslím, že môj pôvodný názor je na stopercent potvrdený. Alebo to takto zdôvodnené nie je a mňa by vskutku zaujímalo, pod akú inú zákonnú povinnosť tento čin ministerstva spadá.

Na záver ešte raz: naozaj neviem, či bola Vaša agentúra s armádou spolupracovať donútená okolnosťami, alebo či to bola slobodná voľba; či niekto trávil nad takýmto spájaním bezsenné noci, alebo či sa to naopak všetkým javilo ako fajn nápad. Výsledkom však v každom prípade je, že Pohoda okrem tisíc skvelých vecí, z ktorých sa môžu všetci tešiť, zároveň robí aj reklamu svojmu protipólu.

Vy ako organizátor festivalu, ktorý musí byť svojmu partnerovi za pomoc vďačný, niečo takéto samozrejme nahlas pripustiť nemôžete. Aj keby ste si to náhodou mysleli. Ja však nie som nikto a tak to povedať môžem. A preto to hovorím.Michal Polák je doktorand na London School of Economics (Londýnskej vysokej škole ekonomickej) a člen Združenia sociálnej sebaobrany.

Vaše komentáre:

povodeň  (14.07.2004 01:37:50)     

Uz sa tesim, ako ked nedajboze pride k nejakej zivelnej pohrome, alebo inej katastrofe, celu situaciu hravo zvladne tych asi 150 mladych anarchistov a ultralaviciarov, ktorych na Slovensku mame, na cele s absolventom prestiznej londynskej skoly Michalom Polakom a nadejnym psychologom a informatikom Vilim Burom (mimochodom nie je to tak davno, kedy boli obe jeho profesie oznacovane za postburzoazne pavedy), pretoze armada je urcena primarne na zabijanie a treba ju co? Zrusit!

Reagovať

  
Viliam Búr  (14.07.2004 13:48:10)     
Ad hominem, ad hominem
Sú ľudia, od ktorých urážka zahreje pri srdci, a naopak, súhlas by hlboko znepokojil. Napríklad anonymovia, ktorí sa v komentároch radi blysnú osobnými informáciami o oponentoch.

Zrušenie armády síce nenavrhujem (pritom považujem modrú knižku za jedno z najväčších požehnaní svojho života - pokrytecké, čo?), niektoré jej funkcie by však mohol prebrať aj niekto iný. Napríklad polícia, ktorá zvykne pravidelne pomáhať pri živelných pohromách. Alebo nejaká špecializovaná inštitúcia - napríklad na požiare máme požiarnikov, pre iné typy pohrôm by to mohlo byť analogicky.

Armáda je primárne určená na zabíjanie (ak nie, zaujímalo by ma, na čo teda), rozdiel môže byť nanajvýš v tom, či ide o zabíjanie pri útoku, alebo pri sebaobrane - to druhé je "nevyhnutné zlo", to prvé je iba "zlo". Pre niekoho je to dôvod na znepokojenie, pre iného je to "pohoda".

Reagovať

     
povodeň  (20.07.2004 03:18:09)     
Re: Ad hominem, ad hominem
jednoznačne, na povodne by som navrhovala povodníkov a na zemetrasenie zemtrasníkov.....
.....a pre paranoikov je tu psychiatrická liečebňa, našťastie...
PS: Niekto sa rád blysne informáciami o oponentch, niekto základnými znalosťami latinčiny krížovkárskej úrovne. Každému, čo jeho je...

Reagovať

Michal Kascak  (14.07.2004 01:48:34)     

Mily Michal.
Skocil som na vas clanok ako rybka na hacik. Ste skvelym marketerom, ktory napisal presne nacasovany clanok a ktory ma nuti mu pisat. Vy ste si urobili najlepsiu reklamu – to, co Vam vadi na nas ste Vy ukazali v najkrajsom svetle. Ste jednoducho skvely strateg a ja som Vam naletel. Ale nevadi. Diskutujeme dalej.
Vadi Vam, ze hladame na festival partnerov? Vadi Vam, ze pracujeme na tom, aby sme mohli urobit kulturne podujatie za menej penazi od ludi? Nik z partnerov nehovori do dramaturgie a charakteru a aj vdaka nim mozeme priniest dobre veci a mozu si to dovolit viaceri ... A verte mi, ze uvidia ludi s totalne protichodnymi nazormi. To Vam vadi? Alebo vidite za vsetkym sprisahanie zahranicnych monopolov? Nehnevajte sa, ale myslel som si, ze poslednym priaznivcom sprisahaneckych teorii bol Augustin Marian Huska z HZDS s Vasilom Bilakom. Mylil som sa. Nevadi. A mozno som ja agentom tajnych sil slobodomurarsko – globalisticko - mimozemsko – mcdonaldovsko - armadneho vyboru za deformaciu hudby na svetovych letiskach. Mozno...
Na nasom festivale je kazdorocne viacero neziskoviek. Aj take, s ktorych programom nie vzdy suhlasim, spolieham sa vsak na ludi a ich zdravy usudok. Viete, pripada mi, ze trpite dvoma komplexami – prvy je ten, ze Vy rozumiete niecomu, o com my, obycajni ludia nemame ani potuchy. Druhym je ten, ze vsetci su nekompletni trulkovia, ktori nemaju v hlave myslidlo, ale kopirku. Viete – ja si myslim, ze ludia nemaju na krku kapustu, ale rozmyslaju. Preto, ak umiestnim na festivale stanok kohokolvek, neznamena to, ze si myslim, ze vsetci ludia vsetko zoberu. Ked mam partnera Durex, nepociatam s tym, ze od zajtra sa budete milovat iba s Durexom. Premyslate? Tak to doprajte aj ostatnym... Alebo naozaj tak velmi opovrhujete schopnostou druhych mysliet?
Ked som na armadnom pozemku, nepocitam s tym, ze tato spolupraca povedie k tomu, ze vsetci ucastnici odidu v uniforme. Je paradoxom, ze armada sa neboji do takejto veci ist – vie, ze sem chodia aj ludia, ktori nou priam opovrhuju. Vy sa spasitelsky bojite o nasich navstevnikov... Ja ich pokladam za svojpravnych – nech si kludne s vojakmi pokecaju a utovoria si vlastny nazor. Ja ich na rozdiel od Vas nepodcenujem. A paradoxne, ta skostnatela armada svojou „normalnostou“ prejavuje daleko viac nadhladu ako Vy. Uf!
Kardinalnym omylom je to, ze armada je nevyhnutne iba zlo. Boli osloboditelske armady v druhej svetovej vojne zlom? Blaznite? Nie vzdy sa da riesit vsetko iba lahnutim si na zem s usmiatou tvarou. Vyplyva to z podstaty cloveka – su aj ludia, ktori nie su dobri. Je vazenie iba zlom? Obmedzovanie slobody je zlocinom – je to tak ale aj v pripade zlocincov? Su bachari vo vazniciach vrahmi? Su vojaci chraniaci mensiny v Sudane vrahmi? Blaznite na druhu?
Ja som na vojne nebol a nedostali by ma tam ani na hufnicu Zuzanu. Nebol som ani jadrovym fyzikom, chemikom ci murarom – a ani nikdy nebudem. Tak isto nebudem vojakom. Mam sa preto hnevat na fyzikov, murarov, vojakov ci chemikov?
Vasim uvaham o povinnostiach statnych institucii nerozumiem. My sme dodrzali standardny postup, nasa ziadost o letisko sa na ministerstvo obrany dostala prirodzene – pretoze letisko pod MO patri. Z Vasho pohladu sme urobili zlocin, z nasho sme nasli fantasticky priestor s cistym svedomim. Nik nebol u nas na kortesackach a my sme tiez nerobili hahaha hihihi chňu chňu chňu – standardne sme sa dohodli na spolupraci s najomcom. Ozaj, TMM Vam nevadilo? Ved robili napr. vystavu IDEE.
Vadila Vam nasa armada v Jarovniciach? Vadi Vam ceska polna nemocnica v Iraku? Vadia Vam nasi vojaci, ktori odminovavaju priestor a tym zachranuju nohy a zivot obyvatelom? Uz sa zase dostavam k zaciatku... Prajem Vam vela sily prestat sa pozerat na svet cez teoriu sprisahani a viac doverovat ludskemu usudku.Reagovať

  
sasha  (14.07.2004 09:48:33)     
Re:
Michal Kascak rules!
Ludia typu miestny truhlik M.Polak patria ku kazdej trochu otvorenej spolocnosti. Neznamena to vsak, ze kazda skupina [v nasom pripade navstevnici a organizatori Pohody], s ktorou nesuhlasi musi s nim o jeho nesuhlase diskutovat a presviedcat ho, ze sa myli. Ked ma niekto zalozenu svoju identitu na boji proti vsetkemu a vsetkym, zbytocne mu takouto diskusiou utvrdujeme dojem, ze z hlasov v jeho hlave sa stavaju realni nepriatelia. Nechajme teda tohoto nestastnika jeho osudu a nenechajme sa vytrhnut z nasej/vasej Pohody.

Reagovať

  
Michal Polak  (15.07.2004 11:25:07)     
Michalovi Kascakovi
Mily Michal,

dakujem za chvalu, ale je nezasluzena. O ziadny reklamny tah v mojom pripade neslo – jednoducho som napisal svoj nazor, tak ako uz na iks inych veci; mozno o nieco ostrejsie, ako obycajne. Tot vsjo. Moj clanok potom prebral Changenet a ja uz som sa nestacil cudovat. Desiatky ohlasov – zvacsa riadne nastvanych – zdvojnasobena navstevnost, a nakoniec dokonca uznal moj clanocek za hodny pozornosti sam organizator Pohody! Fuf! Otvorena spolocnost v akcii. Vsetku moc internetu!

Ziadny tajny plan to vsak samozrejme nebol. Nemal som potuchy, ze sa dotykam narodnej ustanovizne – lebo Pohodu ma ocividne velke mnozstvo ludi naozaj hlboko rado, na rozdiel povedzme od Narodneho divadla, ktore je narodne skor formalne. Aj preto je zjavne, ze o ziadnu strategiu neslo. Viem si totiz predstavit, s akymi komentarmi si ludia linku na moj clanok preposielali a pravdupovediac, nebol som tym nadseny. Nakoniec, nic ine, ako clanok o Pohode drviva vacsina novoprislych na stranke necitala.

To je prave ten rozdiel. Marketingove agentury a reklamne oddelenia spotrebuvaju pri svojej praci neuveritelne mnozstvo casu, energie a penazi. A nezaoberaju sa pritom nicim inym, nez rozhutovanim, ako co najprefikanejsie zautocit na pudy a co najsikovnejsie ludi obalamutit – s cielom ziskat ziskat z investicie co najvyssie vynosy.

Pripad glosicky o Pohode je asi tak o stoosemdesiat stupnov opacny. Jedneho neskoreho vecera, po prestudovani plagatu Pohody, kam som sa chystal ist – odtial „nacasovanie“ – som jednoducho spakruky napisal to, co mi prave lezalo na srdci. Neslo a nejde mi o ziadny prijem. Nelamal som si do polnoci nad hektolitrami kavy hlavu tym, ako ludom co najprepracovanejsie zakryt, co je mojim skutocnym zamerom. Naopak, chcel som a chcem, aby som ja i ini ludia, ktorych nazory sa momentalne v tejto spolocnosti nenosia, mohli tie nazory otvorene vyjadrit. Otvorene, a dosledky nech berie cert.

<b>„Vadi Vam, ze hladame na festival partnerov? Vadi Vam, ze pracujeme na tom, aby sme mohli urobit kulturne podujatie za menej penazi od ludi?“</b> Hm. No radost z toho nemam. Pochopme sa: co mi vadi, co je mi luto a co ma stve, je to, ze podujatia ako Pohoda, ktora maju tiez zdanlivo spontanny, opravdivy ludsky charakter, sa v tomto systeme nedaju robit bez toho, aby sa z toho nestal obrovsky biznis. Preto by som sa ja osobne do niecoho takeho asi pustat nemohol.

Chapem vsak cloveka, ktory si povie, ze to za to stoji. Ze radsej takto fungovat bude a nieco pre ludi urobi, aj za cenu toho, ze sa zapletie do tohto sukolia. Uz menej pochopenia mam pre toho, kto pritom odmieta vidiet, ze ten biznis je zase len „nutnym zlom“, rakovinovym nadorom nabobtnanym na tej opravdivej ludskej pohode. A uz vobec ziadne pochopenie nemam pre toho, komu samemu ide predovsetkym o dobry biznis.

To samozrejme nema byt urazka. Nepozname sa a ja netusim, do ktorej kategorie patrite. A vobec, preco by Vam nakoniec malo zalezat prave na mojom nazore?

Ze ludia maju vlastnu hlavu? Isteze maju. Lenze reklama predsa neutoci na hlavu, ale na srdce a na rozkrok. Vyrobcovia sice dokazu ludom poskytnut maximalne tak mrtvu hmotu, ale v reklame im slubuju lasku, sex, priatelstvo, adrenalinove zazitky, uznanie v spolocnosti, rodinnu pohodu. Ked na cloveka kazdodenne posobi sustredena palba tychto vtieravych prislubov, len tazko sa voci nim dokaze branit – a to aj ked si rozumovo velmi dobre uvedomuje, o co kraca.

Naozaj si myslim a nijako ma to netesi, ze bezny clovek toto proste neriesi – ze sa dennodenne nezaobera mentalnym subojom s chrobakmi, ktore sa mu firmy od rana do vecera snazia nasadit do hlavy. Fakt ma za tento nazor chcete vyhlasovat za zakomplexovaneho namyslenca? Moje lavicove srdce by len zaplesalo, keby ste naozaj mali pravdu Vy. Ale bohuzial, prijmy reklamnej branze i propagovanych firiem naznacuju, ze nemate. Reklama funguje. Funkcionari kapitalizmu predsa nie su ziadni hlupaci. Keby ludia vedeli reklamu tak lahko odburat, sotva by do nej tito pani (povacsine to pani su) investovali miliardy. Ale opakujem sa.

Vo svojej druhej reakcii mate sklon vymyslat si veci, ktore som nepovedal, a na zaklade tychto vymyslenych veci sa potom rozculujete (napr. ze mi vadia ludia s protichodnymi nazormi, ze vidim za vsetkym sprisahanie zahranicnych monopolov, atd.) Nechcem Vam to nejako zvlast vycitat – nahodou viem, ake to je, ked clovek musi frcat prakticky dvadsatstyri hodin denne, ako momentalne frcite Vy. Ale k veci takyto sposob diskusie velmi nie je a ja verim, ze v pokojnejsich casoch by ste sa aj Vy hovorili inak.

Napriek tomu, tema sa zacala armadou, a tak sa k niektorym Vasim otazkam vo veci armady vyjadrim. Preco je armada nutnym zlom? Nuz poprve preto, ze jej poslanim je zabijat. Mozno, ze niekedy je zabijat nutne – ako pri obrane, alebo vo Vasom priklade osloboditelskej armady. Je to teda opravnene, alebo ospravedlnitelne. Ale stale to nie dobre. Dobre by bolo, keby sme sa vedeli zaobist bez toho zabijania. Pretoze vo vojne zomieraju ludia, ktori sa nemaju preco nenavidiet – na obidvoch stranach, na utociacej i braniacej sa. (Ba ano, ani len sest milionov mrtvych Nemcov z druhej svetovej vojny neboli vsetko sadisticki esesaci.) Za konflikt su zodpovedni ti, ktori ich do tej vojny nahnali – a prave tym sa malokedy nieco stane.

A v tom je druhe zlo armady. Na to, aby fungovala, musia vojaci predovsetkym prestat mysliet sami za seba a poslusne plnit rozkazy. Lebo keby rozmyslali sami, co keby prisli na to, ze prave teraz a prave z tychto dovodov sa im zomierat nechce? Opat, moze byt, ze v pripade vojenskej cinnosti sa takto superautoritarsky jednoducho postupovat musi. OK – tak to je ta „nutnost“ zo spojenia „nutne zlo“. Nutne ale neznamena dobre. Aj amputovat nohu je niekedy nutne. Ale dobre?

Zachranne akcie? Liecenie ranenych? Ano – lenze na to vsetko bud mame, alebo by sme mohli polahky mat ine institucie. Armady taketo bohumile veci robia takpovediac ako „pridruzenu vyrobu“. Ked sa to raz stane hlavnym ucelom ich existencie, potom svoj nazor na ne zmenim.

Nuz, myslim, ze asi stacilo. Dufam, ze Vam nebude pripadat velmi nefer, ze aj ked Vy teraz nemate cas, pokracoval som v dialogu. Nakoniec, neviem, ci si tuto siahodlhu reakciu niekedy precitate. V kazdom pripade, zdravim a chcem verit, ze Vy v Pohode vidite napriek vsetkemu povedamu predsa len viac tej ludskej bezprostrednosti, ako dobreho biznisu.

Reagovať

  
jolana  (16.07.2004 13:11:19)     
Re: pstruh na cervika
pan michal kascak naozaj skocil na hacik ako rybka, skoda, za na nespravnu navnadu..
naozaj pokladate ludi za seberovnych?no to sa mi nexce verit...a tiez sa mi nechce verit, ze ludia, ktori su strojcami reklamy si to myslia tiez...potom by asi boli zbytocni, nie?tak, ako je ucinok reklamy, pretoze vsetci ludia su kdesi nad tou reklamou, su povzneseni a nevplyva na nich, ale asi uz opakujem to, co sa tu dookola omiela..
dakujem za priestor

Reagovať

  
007  (04.03.2006 21:44:21)     
osloboditelske armady
Padla tu otazka:
Boli osloboditelske armady v druhej svetovej vojne zlom?

Napriklad ta sovietska znasilnila pri "oslobodzovani" Berlina 70 000 (slovom sedemdesiattisic) zien.
Dobro to urcite nebolo...

Reagovať

Peter  (14.07.2004 08:42:03)     

Miso K., pacilo sa mi to co si napisal, ale mam pocit ze to beries prilis vazne. Michal Polak len prevadzkuje Web stranku s minimalnou navstevnostou a toto je dobry sposob ako si navstevnost zvysit. Je totiz dobry marketer, ako si si uz sam vsimol :)

Reagovať

  
 (14.07.2004 09:26:39)     
Re:
no a co?

Reagovať

Liberal  (14.07.2004 12:50:12)     
Michal Polák
“spriahnuť s inštitúciou, ktorej programovým cieľom je presný opak radosti a zábavy.”
Myslím že „programovým cieľom“, ako už z názvu rezortu vyplíva, je obrana a nie (Orwellovský) opak. To že si to zopár politikov zamieňa, je iná vec a nedá sa to predsa brať ako všezastrešujúci princíp odmietania armády v dnešnej realite medzinárodných vzťahov. Iste, zdroje by sa dali vynakladať na lepšie a humánnejšie účely, keby tej armády nebolo treba.
Aj vojaci sú rovnocenní občania, mylím, že posolstvom ich piesní asi nebude vraždenie. Ide predsa o prejav sebarealizácie mladých ľudí. To že sú v zelenej uniforme nutne neznamená vojenské štváčstvo ani propagáciu násilia, skôr opak bude pravdou - aj vojaci napriek uniforme a povolaniu, ktoré si nevynútili humánne okolnosti ale nehumánne riziká, zostávajú rovnocennými individualitami(a nimi by aj mali zostať)(nie strojmi, k čomu zvádza Tvoje videnie, ale tiež cítiacimi bytosťami), len so specifickým postavením v rámci spoločenskej deľby práce. A je úplne jedno, či takto vytváraný dobrý obraz je len dôsledkom alebo to aj niekto na ministerstve považuje za prostriedok.

“Marketingové kurzy nijako neskrývajú, že účelom reklamy je čo najpremyslenejšie manipulovať adresáta.”
Michal, ale rozhodne asi nebudeš tvrdiť, že tá manipulácia je absolútna, v zmysle toho čo napísal v reakcii Michal Kaščák, že jednotlivec nemá moc vzdorovať tlaku reklamy. Na mieste je skôr otázka a tento odstavec k tomu zvádza, či je riešením tohoto fenoménu zákaz reklamy a či náhodou charakter akcie v mnohých smeroch nejde proti takým civilizačným fenoménom, ktoré najlepšie dotvárajú ovládného konzumenta.


Reagovať

Peter Gürtler  (14.07.2004 14:16:50)     
marketing
Vsak iste, ze M.Polak hovori o marketingu - pretoze prave o
ten armadny ide. Manazment Armady SR je uz dnes dobre
vyskoleny, ako ma postupovat na vacsinu dnesnych mladych
ludi - mimochodom, z poslednej kampane Armady SR som sa
dozvedel, ze ak chces byt profesionalnym vojakom, nemusis
uz mat ani po ZVS. Takze zaujemci...

Iste ze terajsia Pohoda nebola zorganizovana, aby polovica
navstevnikov vstupila do armadnych sluzieb - z prezentacie
sa na takomto masovom podujati armada skodovat ale asi nebude... Nasmu "holubiciemu" narodu to vsak zrejme nevadi.

Spojovat Jarovnice s Irakom, hovorit o absolutne slobodnom, dobrovolnom a demokratickom vstupe do armady (najma ked nemas, ako sa hovori, co do huby) - tak to uz hadam nie.
(Ktoze to ma na krku kapustovu hlavu a kto komu upiera pravo
na nazor a slobodne myslenie ?!?. Hned teraz mi napr. napada
S.Hrib a spol., ktorí sa vo svojej diskusii o Iraku nedovolili
E.Chmelarovi ani riadne vyjadrit).

Zurive reakcie manazmentu Pohody a inych zainteresovanych
svedcia zrejme o tom, ze M.Polak nie je daleko od pravdy.
(A zrejme aj vo svojich uvahach o vedomej a zamernej !!!
spolupraci manazmentu Pohody s armadou).Reagovať

  
Tomas z TN  (14.07.2004 16:00:51)     
Re: marketing
Kde si kupil ten matros, chlape?
To musi byt riadna sila, ked tak citam Tvoj prispevok...:-)
Alebo zamerne a vedome spolupracujes s mimozemstanmi...
Inac si to neviem vysvetlit...

Inac zdravim vsetkych, co tam cez vikend budu!
Dufajme, ze bude aspon dobre pocasie, ked uz sa to kona, tam, kde sa to kona a bude sa tam diat to, co sa tam vedome a zamerne planovalo pocas mnohych bezsennych noci nasich sprisahancov...:-)

Vas verny


Reagovať

rado  (14.07.2004 14:51:03)     

PETER GURTLER, ty nas maly dementik :)

Reagovať

 (15.07.2004 11:26:28)     
rado fajn nazor
rado fajn nazor

Reagovať

Peter Gürtler  (15.07.2004 14:33:36)     
primitivizmus nas kazdodenny
Aby bolo jasne:
- nemam nic proti armade ako institucii (nie som pacifista -
takze, mily "rado", nepouzivaj svoju "premyslavu hlavicku"
tak horlivo)
- nemam nic proti Pohode a tym, ktory sa rozhodnu tam
travit svoj volny cas-nikomu som nechcel otravit radost
z priprav na festival

- ale i mne sa obracia zaludok z pokracujucej primitivizacie,
brutalizacie a coraz vacsej lahostajnosti v spolocnosti.

Jednoducho, i ja si myslim, ze festival rozmerov Pohody (alebo
akychkolvek inych rozmerov) mozno zorganizovat s Ministerstvom obrany iba v uz spomenutej tzv. "Novej Europe".
S ministerstvom, ktore priamo manazuje (resp. spolumanazuje)nelegalnu a lupeznu vojnu v Iraku - v ktorej su vrazdeny i (alebo najma?) nevinni ludia.

To vsak slabomyselni uboziaci typu "rado" zrejme este dlho
nepochopia.

Reagovať

Rado  (15.07.2004 17:06:23)     
PETER GURTLER
Mily Peter Gurtler,
vzhladom k tomu ze sa rad prezentujes ako hlbavy intelektual zdeseny stavom spolocnosti by som Ta chcel upozornit ze ku vseobecnej inteligencii patri aj forma pisomneho prejavu. A ten tvoj s " VRAZDENY NEVINNI LUDIA" , alebo " PROTI TYM KTORY SA ROZHODNU " , je dost ubohy. Pevne verim ze ked sa naucis gramatiku tak si este pekne podiskurujeme :))

Reagovať

Peter Gürtler  (16.07.2004 11:00:36)     
"cool diskurovanie"
Naozaj v kratkosti, lebo toto unavuje nielen mna:
- "rado" a jemu podobni (e) tazko stoja o diskusiu (nanajvys
tak naozaj o nejake "cool diskurovanie")
- ja sa nijako neprezentujem, iba sa snazim podporit zakladnu
myslienku tejto (celej) stranky: snahu o kriticke myslenie,
pretoze mily "rado", realita je naozaj dost neutesena (ak to
tak zatial nevnimas, myslim ze to coskoro "dobehnes").

Asi sa vyjadrujem v tomto zmysle posledny krat, lebo toto chcela byt diskusia o podstatnejsich veciach (mimochodom, dakujem za upozornenie ohladne gramatiky-preverim si to) a
taketo plytvanie slovami je vskutku otravne.Reagovať

Michal Polak  (16.07.2004 11:34:03)     
Petrovi
Mily Peter, aj mna mrzi, ze sa tu diskusia povacsine zvrhla na osobne osocovanie. Kvalitna diskusia k teme prebieha bohuzial iba na www.changenet.sk/?section=forum&x=87175, nie tu (cest vynimkam). Uvidime, ako to bude vyzerat v blizkej buducnosti. Ak by to sa tu osobne utoky mali objavovat pravidelne, potom mozno bude nutne diskusiu zacat moderovat - v zaujme ludi, ktori predsa len chcu mat z tejto stranky nieco viac, nez len priestor na hulakanie.

Reagovať

P. Fabian  (18.07.2004 11:26:57)     
Absurdné
Pohoda s podporou armády, ktorá sa podieľa na okupácii Iraku mi pripadá rovnako absurdná ako keby sa Woodstock konal na buzerplaci výcvikovej základne amerických elitných Zelených bariet.

Reagovať

  
Optimista  (19.07.2004 00:54:17)     
Re: Absurdné
Pekné vyjadrenie názoru porovnaním. Jednoducho a jasne.


Reagovať

PW  (19.07.2004 13:40:04)     

Co som pocul (a potvrdil to clovek co tam osobne bol) tak armada tam mala "rekrutacny stanok" a dokonca tam nejako ziskala 300 ludi. Takze vsetci co tu predtym pisalo obkecavacky, ze je to a ono tak teraz vidia aka je realita.

Reagovať

pa3k  (20.07.2005 10:32:23)     

Ľudia nosia na krku hlavy, poniektorí aj kapusty :) Keď som stretol na Pohode ženy - vojačky, len som sa usmial a v duchu som si zaspieval: ...maskovaná rtěnka a kanady s podpadkem, z celty podprsenka a klín pod zámkem, celý mládí pořád vzadu, teď si léčí mindráky, místo aby byla ženská, hraje si na vojáky...
Lenže ideály sú pekná vec ale realita je naozaj taká, že Pohoda bola perfertným miestom na to aby bol oficiálne oznámený KONIEC povinnej vojenskej služby! To je jedna strana mince, druhá je tá o ktorej píše celkom zaujímavý postreh Michal Polák. Milí idealisti, každá minca má strany dve ;-)

Reagovať

 (02.12.2020 02:25:10)     

las vegas free slots slot machines for home entertainment <a href=" http://onlinecasinogameslots.com/# ">casino blackjack </a> 50 lions free slots http://onlinecasinogameslots.com/# - pompeii slots

Reagovať

 (10.01.2021 21:01:33)     

Pills prescribing information. Short-Term Effects. <a href="https://prednisone4u.top">can i buy cheap prednisone prices</a> in Canada. Some information about medicine. Get information now.
<a href=http://japaninfo.jp/recuruitforum/?mod=document&uid=673#kboard-comments-673>Actual what you want to know about drug.</a> <a href=https://www.dobrogea.tv/index.php?display=stire&categorie=Actualitate&id=15313&title=constanta-monolit-misterios-pe-plaja-salbatica-de-la-vadu-si-in-anglia-si-olanda-au-fost-semnalate-astfel-de-structuri-metalice-cu-origini-necunoscute#comentarii>All about medication.</a> <a href=https://amp.pl.vaskar.co.in/translate/1?to=en&from=pl&source=Medicines%20information.%20Long-Term%20Effects.%20%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fviagra4u.top%22%3Ehow%20can%20i%20get%20cheap%20viagra%20for%20sale%3C%2Fa%3E%20in%20USA.%20Some%20trends%20of%20medicament.%20Get%20information%20here.%20%0D%0A%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2F3s.ma%2F%3Ftopic%3Dif-non-essential-should-i-take-valtrex-t1122-mesenchymal-entailing-acid-constriction%26paged%3D51%23post-76463%5DEverything%20about%20drug.%5B%2Furl%5D%20%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2Falmohaimeed.net%2Fm%2Far%2F86%5DAll%20news%20about%20medicament.%5B%2Furl%5D%20%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2F925.lviv.ua%2Fgvks-5-1400h500h350-mm%5DBest%20information%20about%20pills.%5B%2Furl%5D%20%20ed6b17a%20&result=Medicines%20information.%20Long-Term%20Effects.%20%3Ca%20href%3D%22https%3A%2F%2Fviagra4u.top%22%3Ehow%20can%20i%20get%20cheap%20viagra%20for%20sale%3C%2Fa%3E%20%D0%B2%20%D0%A1%D0%A8%D0%90.%20Some%20trends%20of%20medicament.%20Get%20information%20here.%20%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2F3s.ma%2F%3Ftopic%3Dif-non-essential-should-i-take-valtrex-t1122-mesenchymal-entailing-acid-constriction%26paged%3D51%23post-76463%5DEverything%20about%20drug.%5B%2Furl%5D%20%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2Falmohaimeed.net%2Fm%2Far%2F86%5DAll%20news%20about%20medicament.%5B%2Furl%5D%20%5Burl%3Dhttps%3A%2F%2F925.lviv.ua%2Fgvks-5-1400h500h350%20%D0%BC%D0%BC%5DBest%20information%20about%20%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B8.%5B%2Furl%5D%20ed6b17a>Everything news about medicine.</a> 2d4_a0e

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.