hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuÚder Goliáša, Papier ako štít

Miroslav Spišák

Jedného dňa už toho mali dosť. Dosť nízkych platov, dosť nesplnených sľubov, dosť prepúšťania, dosť žmýkania výkonov z prepracovaných ľudí. A tak si sadli, zvolili zástupcov, spísali svoje požiadavky. O pár dní ich sa už pod ne podpísalo vyše tisíc ľudí. A takto jednoducho sa začal najdôležitejší sociálny konflikt na Slovensku od minuloročného štrajku železničiarov.

(17. 01. 2005)Linka na dnesNEnoviny

„Není pravda, že se nedá nic dělat. Myslet se dá vždycky." Malý český internetový server vychádzajúci z názorov jedného z reformátorov roka ´68 Jana Smíška.Strach v uliciach...

Nemali sme NATO?


Michal Polák

vydané 07. 06. 2004 • prečítané 22022x
formát na tlač„No to hádam ani možné nie je!“ skríkol som na obrazovku televízora. Bolo jedenásteho mája, vyše dvoch týždňov do začiatku Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave, a nemenovaná spravodajská stanica práve odvysielala šot o tom, ako je polícia „pripravená“ na demonštrantov. Na obrazovke bolo vidieť „výcvik“ – hradbu ťažkoodencov s plastikovými štítmi, oproti ktorým sa hnali v úlohe demonštrantov policajti v akýchsi poľných uniformách, hádzali dlažobné kocky a unikali pred striekajúcimi vodnými delami. Spravodajca vážnym hlasom varoval, že „slovenskí anarchisti“ si zavolali na pomoc kolegov zo zahraničia; policajný dôstojník v odpovedi na spravodajcovu otázku označil za najnebezpečnejších Talianov, pretože údajne majú špeciálny výcvik, ako postupovať proti zásahovým jednotkám...


Takúto tvrdú policajno-mediálnu manipuláciu som zažil naposledy pred pár rokmi v Londýne, kde sa pred protestmi na prvého mája podobne objavovali z prsta vycucané informácie, že na hlavné mesto sa vrhne „400 anarchistov s mačetami“. Lenže tieto „informácie“ vychádzali v novinách, ktoré boli politicky orientované „mierne napravo od Džingischána“, ako sa v Británii malebne hovorí. Na Slovensku, na rozdiel od Spojeného kráľovstva, však niet médií, ktoré by korigovali tieto panikychtivé „údaje“ poukazom na to, že zhromaždiť sa a pokojne vyjadriť svoj názor je nie trestný čin, ale ústavné právo; že ak už vôbec hovoríme o antikapitalistických protestoch, patrili k nim aj protivojnové pochody milióna ľudí vo Florencii a v Londýne, ktoré boli napriek obrovskému počtu účastníkov úplne pokojné; a že pokojne sa nakoniec vždy správala drvivá väčšina účastníkov všetkých doterajších antikapitalistických protestov.

Nie – na Slovensku treba urobiť zo všetkých demonštrantov „antiglobalistov“ a „anarchistov“ s dlhými zlepenými vlasmi, sfetovanými hlavami, dlažobnými kockami v rukách a zúrivosťou v srdci. Pritom ja sám skutočne netuším, čo to ten „antiglobalizmus“ vlastne je. Viem len – vďaka Rebecce Westovej za inšpiráciu – že média označujú za antiglobalistu prakticky každého, kto je ochotný ukázať svoj názor aj verejne, nielen v krčme pri pive.s

Takýchto ľudí, ktorí pritom nie sú napojení na žiadnu stranícku centrálu ani inú oficiálnu inštitúciu, je v Bratislave päť a pol a asi všetci sa navzájom poznajú. Jeden z nich mne i niekoľkým ďalším spoločným známym poslal 23. apríla e-mail s nasledovným znením: „O chvilu je tu bratislavsky majovy "supersummit", Spanieli, Honduras, Thajsko(?) stahuju vojakov z Iraku a my nic???“ K adresátom patril i známy radikálny novinár, ktorý sa postupne myšlienky chytil. Asi o týždeň neskôr bolo dohodnuté prvé stretnutie, na ktorom sa malo zasadanie PZ NATO preberať.

Prosím, povšimnite si dobre ten dátum. 23. apríla sa ešte len pomaly-pomaličky začalo uvažovať nad tým, či teda nejako dáme najavo svoj nesúhlas s touto útočnou alianciou. Zato už 19. apríla vyčlenila vláda „100 vojakov Ozbrojených síl SR, štyri obrnené transportéry a šestnásť cestných motorových vozidiel vybavených na výkon policajných činností do podriadenosti Policajného zboru“, aby sa postarali o „bezpečnosť“ počas zasadania PZ (http://www.minv.sk/pk/2004/ARCHIV/KM-111/uznesenie.htm). Nejaké naozajstné plánovanie protestov sa teda začalo až dávno potom, čo z médií zazneli hrozivé tóny policajných megafónov a hysterické varovania pred krvilačnými antiglobalistami. Príčinná súvislosť bola teda presne opačná, než sa všeobecne usudzuje. Nie tisíce očakávaných demonštrantov boli príčinou „bezpečnostných“ opatrení, ale otvorená príprava v podstate výnimočného stavu natoľko rozčúlila hŕstku obyčajných ľudí, že sa rozhodli – i keď už bolo dávno na všetko neskoro – akú-takú akciu zorganizovať. Ducha protestu teda vyvolala sama polícia ruka v ruke s médiami. Nebyť ich hrubozrnného prístupu, možno by sa počas tohto nezaujímavého, druhoradého podujatia nebolo udialo v Bratislave vôbec nič.

Vtipy o tisícoch stratených antiglobalistov, hľadajúcich PZ NATO kdesi v Slovinsku, sú teda úplne vedľa. Tieto tisíce jednoducho nikdy nejestvovali, patria do ríše rozprávok spolu s vílami a ježibabami. Ak ste si doteraz mysleli, že zasadanie antiglobalisti nenarušili práve vďaka dobrej príprave polície, odcitoval by som vám jeden starý vtip:
– Prečo tak mávaš rukami?
– Zaháňam krokodíly!
– Veď tu žiadne nie sú.
– No vidíš, ako mi to ide...

O zdravom rozume a červených zástavách

Na prvom stretnutí iniciatívy „Stop natizmu“ sedeli „štyria ľudia a SISkár“. Osobne som sa na ňom nezúčastnil, ale vraj to bolo ako zo Švejka. Chýbalo už len, aby pán, ktorý tak zaujato čítal noviny v blízkosti organizátorov, ukázal druhú stranu klopy saka a na nej odznak tajnej polície. Vtedy sme sa na tom ešte smiali a jednoducho zmenili miesto stretnutí. O týždeň neskôr už to také veselé nebolo. Ale k tomu ešte prídeme.

SISka by však bola urobila lepšie, keby sa do vecí vôbec nezamiešala. Na spory a rozpory sme si bohato stačili aj sami. Medzi tých pár čudákov, čo sú ochotní venovať vlastný čas, energiu i pár korún na to, aby sa pokúsili troška zahýbať ospalou verejnou mienkou, totiž patrí i pár mladých revolucionárov, ktorým omámil hlavu Lev Trockij či Che Guevara. Nakoniec sa rozpory medzi nimi a ostatnými ukázali byť neprekonateľné. Kameňom úrazu sa stalo, či sa „jednotlivé skupiny“ budú môcť na demonštrácii nejako „označiť“.

Každému bolo jasné, o ktoré skupiny ide a ako sa chcú značiť. „Prečo by sme tam nemohli prísť s červenými zástavami? Veď na Západe je to bežné!“ Nuž áno, na Západe je to bežné. Naproti tomu tam nie sú bežné združenia bývalých politických väzňov, spomienky na červené transparenty o večnom priateľstve so ZSSR či na kasárne plné sovietskych vojakov. Máme inú históriu a aj socialistom medzi nami (mimochodom, ja sa k nim rátam tiež) by veľmi prospelo, keby sa to snažili pochopiť.

Nezabral argument, že predsa ide o vec, nie o reklamu tej či onej organizácie. Nezabral argument, že demonštrácia proti vojne v Iraku 15. februára minulého roka bola na slovenské pomery taká veľká práve preto, že sme ľudí vyzvali nenosiť deliace symboly. Jednoducho sme sa tentoraz nedohodli. A tak sme my všetci, ktorí neboli ochotní pretŕčať sa verejne pod kosákmi a kladivami, z ďalšej účasti v iniciatíve „Stop natizmu“ nahlas či potichu vycúvali, vrátane známeho radikálneho novinára.

Priznávam bez mučenia, že osobne mi neúčasť v podstate vyhovovala. Nakopilo sa akosi veľa práce, okrem iného na kritike dôchodkovej reformy, ktorú pripravuje naše Združenie sociálnej sebaobrany, a tak už na organizovanie protestu veľa energie nezostávalo. No predsa mi počas našich stretnutí vzklíčila v hlave istá myšlienka. Nasadzujú nám médiá psiu hlavu? Robia z nás trosky, otrhancov, vagabundov? Dobre. Prejdeme im cez rozum. Prídeme demonštrovať v oblekoch či kostýmoch a budeme sa správať ako v opere. To ich naučí nadávať nám do „antiglobalistov“!

Na „protinatovských“ stretnutiach tento nápad veľký úspech nezožal – nekonvenčný odev je pre niektorých ľudí súčasťou osobnej identity. Zmieril som sa teda s tým, že sa nikdy neuskutoční. Až doslova pár dní pred začiatkom zasadania nadchla táto myšlienka niekoľkých priateľov natoľko, že sme sa ju predsa len rozhodli zrealizovať (celkom nezávisle na „boľševickej“ demonštrácii). Áno, spravíme to. Prinesieme na námestie symbolickú petíciu – na to nijaké povolenie nepotrebujeme – a smútočný veniec všetkým nevinným obetiam útočných vojen. Bude to vskutku symbolická záležitosť, keďže na akúkoľvek propagáciu niet času a v hysterickej atmosfére by aj tak nebolo možné očakávať nejakú účasť. Dáme však najavo, že človek, ktorý nemá NATO v láske, nie je ešte automaticky ani mediálny „boľševik“, ani mediálny „anarchista“. Áno, spravíme to. Keď už kvôli ničomu inému, tak kvôli vlastnému čistému svedomiu.

Podobne ako my ohlásilo médiám svoju nezávislú akciu aj voľné združenie Jedlo namiesto zbraní. To rozlieva bezdomovcom a iným biednym ľuďom vegánsku polievku každú sobotu, bez ohľadu na záujem médií – no tentokrát ho chcelo spojiť s výčitkou adresovanou sýtym, ktorí zasadali v Redute.

„Antiglobalisti“, alebo polovica Slovenska?

V sobotu som sa bol na Námestí Slobody pozrieť. Nahlásiť desaťtisíc účastníkov bolo podľa môjho názoru geniálnym vlastným gólom, ktorým – aby sme zmenili metaforu – organizátori úžasne nahrali polícii na smeč. Zrazu bola na svete vynikajúca zámienka, prečo bezpečnostné zložky vyhlásili svoj výnimočný stav. Že ho pripravovali mesiace dopredu, kdežto demonštrácia bola nahlásená asi dva týždne pred PZ, to už nikoho nezaujímalo – a médiá zo všetkých najmenej.

Ozajstných účastníkov akcie som odhadol na desať; novinárov zo tridsať, zvedavcov môjho druhu snáď päťdesiat. K tomu pár desiatok uniformovaných policajtov, ťažkoodenci na hraniciach námestia, nad hlavou helikoptéry – no a na všetkých lavičkách okolo fontány porozsádzaní tajní. Trapas vskutku historických rozmerov.

V sobotu som sa bol pozrieť aj na rozdávanie polievky bezdomovcom, na ktoré sa chystalo Jedlo namiesto zbraní. Tak toto už bola trošku iná káva. Decká napospol ešte v stredoškolskom veku sa na nič nehrali a nijako sa nenaparovali. Prišli nasýtiť prázdne žalúdky a to aj robili, za sprievodu fláut, gitary, spevu a s veľkým transparentom: „Rozdávame jedlo hladným. Čo vy, NATO?“ Asi pol hodinu pred tým, ako začali, začul som na lavičke pred Starou tržnicou rozhovor dvoch bezdomovcov: „Dneska asi polievka nebude. Veď sa pozri, koľko je tu všade policajtov! Nie, dnes asi neprídu“. Ale prišli. Iný bezdomovec, sympatický štrbavý pán, sa so mnou tiež z ničoho nič podelil o názor: „No pozrite sa, koľkých policajtov sem Palko poslal. Ale veď čo, čo by sa starostil, koľko miliónov na to šlo – veď my na to máme, no nie?“ uškrnul sa. „Ako v tej pesničke...“

Máme na to však naozaj? Proti komu bolo treba nasadzovať 4000 policajtov, zátarasy a celú zoologickú záhradu bojovej techniky (aligátorov, šakalov atď.)? Proti hŕstke mladíkov snívajúcich o revolúcii? Proti dlhovlasým chlapcom a dievčatám, ktorí ako každú sobotu kŕmili bezdomovcov? Či proti skupinke, ktorá v slávnostnom oblečení prišla na námestie s vencom pre nevinné obete vojen?

Nie. V skutočnosti boli „bezpečnostné“ opatrenia namierené proti tým, ktorí na námestiach vôbec neboli. Proti pani, ktorá v obchode predáva zeleninu. Proti šoférovi MHD. Proti žeriavničke v železiarňach. Proti ošetrovateľovi v nemocnici. Skrátka, proti úplne normálnym ľuďom – proti tým najmenej štyridsiatim ôsmim percentám z nich, ktorí boli podľa prieskumov verejnej mienky odporcami vstupu do NATO. Slováci nie sú zvyknutí demonštrovať. Mávnutie rukou a vetička „Aj tak sa nič nezmení!“ sú pre nás rovnako typické, ako bryndzové halušky. No „Niekto Hore“ sa radšej rozhodol neponechať nič na náhodu. Bolo treba obyvateľov hlavného mesta riadne vystrašiť, aby im náhodou nenapadlo prísť sa na protesty pozrieť. Aby nebol náhodou dav zvedavcov taký veľký, až by to z protestov spravilo skutočnú demonštráciu odporu. Veď uvážte, akú hanbu by utrpela naša vrchnosť pred svojimi zahraničnými kolegami! Preto bolo potrebné urobiť z každého prípadného demonštranta šialenca so zápalnou fľašou v ruke, preto bolo potrebné postarať sa o to, aby s demonštrantmi nijaký „slušný človek“ nechcel nič mať – celkom bez ohľadu na to, čo si myslí o NATO – a preto bolo potrebné dokonca Bratislavčanov vystríhať, aby radšej vôbec nevychádzali z domu. Za tých desať zlomenín a popálenín, ktoré si polícia sama spôsobila pri nácviku zásahov proti „antiglobalistom“, a ktoré boli presne podľa mojich predpokladov jedinými zraneniami z celého obdobia zasadania, to zainteresovaným určite stálo.

Že nešlo o bezpečnosť, ale o prachsprostú politiku, priznal vlastne aj sám pán šéf Úradu na ochranu ústavných činiteľov Ján Packa. V sobotu počas rozhovoru s rozdávačmi jedla otvorene povedal, že ich nepovažuje za nebezpečných. No vzápätí na to vyhlásil, že na Hviezdoslavovom námestí sa jedlo rozdávať nebude, pretože – a teraz dávajte dobrý pozor – tam demonštrácie „nie sú vhodné“. A keby tam aj nejaká vznikla, policajti ju vyženú. (Mimochodom, presne v tomto okamihu som si povedal, že ak to čo len troška bude možné, presne tam prinesieme svoju petíciu.)

Inými slovami, tu už nešlo o nijaké „bezpečnostné opatrenia“. Tu sa Niekto Hore rozhodol, že v blízkosti zasadania PZ sa názory, čo ako pokojne, jednoducho vyjadrovať nesmú a basta. Takže už vieme. V našom štáte síce existuje akási sloboda prejavu, síce platí akási Ústava SR – no len do chvíle, kým sa niekto, kto vydáva rozkazy polícii, nerozhodne, že to „nie je vhodné“. A ten niekto nie je ani parlament, ani nijaký iný volený orgán. A nie je to ani v stave vojny, ani počas inej výnimočnej situácie. Jednoducho si „niekto“ len tak mírnix-dírnix povie, že občianske slobody práve v tejto chvíli neplatia – a vy, milí občania, sa môžete postaviť aj na hlavu, do „zóny“ sa ako demonštranti nedostanete. (I keď policajti nakoniec podľahli vlastnej propagande a – očakávajúc ktovieakú háveď – v oblekoch a kostýmoch nás do „zóny“ pustili.)

Polícia zasahuje... éé, prekračuje

A tu by sa príbeh o psychologickej manipulácii verejnosti počas PZ NATO mohol končiť, keby... Keby sa v určitom okamihu nebol zmenil z frašky na drámu. Keby sa ním neodhalila skrytá tvár nášho štátu, odporná ako hmyz, čo lezie spod odvaleného kameňa.

Pár dní pred „natovským“ víkendom som sa dozvedel, že zvolávateľov „boľševického“ zhromaždenia, ba dokonca aj dvoch z ich priateľov, ktorých legálne nemala polícia odkiaľ poznať, predvolali na „podanie vysvetlenia“. Ak neviete, čo to je, preložím: policajný výsluch. U „Dvoch levov“. Ako kedysi. A postupovali tiež ako kedysi: „Kto je „za tým“?! Hovor, lebo prídeš o robotu! Zavrieme ťa, až sčernáš! Dostaneš maturitné tablo do Justičáku! Ak si niečo zatajil, odrežem ti hlavu a naseriem ti do hrdla! Kde sú výcvikové tábory? (??? – ak nemáte potuchy, o čom to tu točili, nie ste sami...) Kto tam príde? K akej organizácii patrí? Mená, mená, mená! Zahraničné kontakty! Aké má XY majetkové pomery?“ A tak ďalej a tak podobne – presnejšie je to všetko spísané v článku Štefana Szilvu.

Pravdupovediac, ani ja som v prvej chvíli netušil, že už samotné predvolanie bolo nezákonné. Nepoznám naspamäť zákon o Policajnom zbore a nevedel som, že „podanie vysvetlenia“ slúži ako pomoc pri objasňovaní priestupku alebo trestného činu – a že keďže žiadny nebol spáchaný, policajti vôbec nemali právo nikoho nikam volať. Nežijeme totiž vo svete vedeckofantastických filmov a polícia si nemôže len tak predvolávať hocikoho, o kom si myslí, že by niečo povedzme mohol spáchať v budúcnosti.

Jedno som však predsa len pochopil veľmi rýchlo. Tu nešlo o to, aby organizátori „preukázali, či sú schopní zabezpečiť nerušený priebeh 10-tisícového protestného zhromaždenia", ako to o pár dní mylne tvrdila pani hovorkyňa bratislavskej polície (ktorú zrejme ani neinformovali, že dvaja z predvolaných vôbec organizátormi neboli). Tu šlo o tvrdé zastrašovanie, o vyhrážky, o „spracovávanie“. Lenže v demokratickom štáte nemá polícia právo nikoho bezúhonného takto „spracovávať“ – ani keby mal neviemaké názory. Lebo na názory a na ich verejné vyjadrenie má v demokracii každý sväté právo. Náš známy Niekto Hore na to zrejme „zabudol“ – a prikázal polícii, aby si na organizátorov demonštrácie „posvietila“.

A od tejto chvíle už bola i „boľševická“ demonštrácia zase tak trochu aj mojou vecou – a myslím si, že by mala byť aj vašou. Lebo, priatelia, takto sa rodí policajný štát. Neutešujme sa, že veď ide predsa iba o „extrémistov“. Lebo extrém neznamená nič iné, ako okraj. Ak sa „krajné“ skupinky od tela spoločnosti odrežú, bude to znamenať len toľko, že na okraji sa ocitnú tí, ktorí s nimi predtým susedili. Odrežeme teda aj ich – veď už je to zaužívaný spôsob boja s „extrémizmom“ – a za chvíľu už nám ostane len jeden povolený názor, jeden druh povolených myšlienok, jeden spôsob správania. Iba ten už žiadne „okraje“ mať nebude.

Blízke stretnutia nepríjemného druhu

A prečo som vlastne výpovediam o policajnej svojvôli veril? Nuž preto, že aj pri mojich chodbových dverách zazvonil v sobotu napoludnie zvonček, hoci som žiadnu návštevu nečakal. Už som však počul o problémoch našich revolucionárov a tušil som, koľko bije.

Nemýlil som sa. Za sklenenými dverami na chodbe stáli dvaja mládenci v kožených bundách a jeden z nich cez sklo ukazoval preukaz, na ktorom som si stihol prečítať „POLÍCIA“. „Kriminálna polícia,“ upresnili, keď som odomkol dvere. Vraj som povinný podať vysvetlenie. „Podľa akého zákona?“, pýtam sa. Ten naľavo, s mierne zvlnenými hnedými vlasmi, ktorý sa trocha ponášal na jedného z mojich bratrancov, mi s úsmevom odcitoval paragraf 17 zákona o Policajnom zbore – presne ten paragraf, ktorý sa tejto situácie nijako netýkal.

„Som z niečoho podozrivý?“ – „To nie.“ – „Tak potom si myslím, že tento paragraf sa na mňa nevzťahuje.“ – „Ale vy nemusíte byť z ničoho podozrivý, iba nápomocný pri odhaľovaní priestupku alebo trestného činu.“ – „Akého priestupku alebo trestného činu?“ – „To vám my nemusíme hovoriť.“ – „Tak potom myslím, že ja nie som povinný nič povedať vám.“

Chvíľku sme sa takto laškovali, keď tu zrazu ten vpravo, s nakrátko vystrihanými vlasmi a šošovičkou na nose, vyhlási: „No pozrite sa pán Polák, vy máte svoje paragrafy, my svoje, môžeme sa tu naťahovať, ale na čo je to dobré. Neberte to tak, že je to podľa zákona, ale že ide len o taký kamarátsky rozhovor.“ Aj túto taktiku už som poznal zo skúseností skôr predvolaných. Nuž, kamaráti sa mi obyčajne nevyhrážajú predvolaním na policajnú stanicu. Nemal som chuť čokoľvek im hovoriť a v podstate som ani nepovedal. Uistil som ich jedine, že naša akcia bude celkom nenásilná. „Kamarát“ na to vyhlásil: „No dobre, vy možno takí budete, ale čo keď tam prídu ešte nejakí iní, ktorí budú chcieť robiť výtržnosti?“ (To sotva, pomyslel som si – ak ich tam teda náhodou nepošlete vy...)

„A to sa tu budeme rozprávať len tak medzi dverami? To vám nevadí, že to budú počuť susedia?“ „Nevadí.“ (Moja hanba to predsa nie je. A vašu vám nebudem pomáhať zakrývať.)

„Ste si vedomí, že ak usporiadate neohlásené zhromaždenie, dopustíte sa priestupku?“ skúšal to Bratranec. Budeme mať so sebou petíciu, na to nepotrebujeme povolenie. „Tak petíciu... takže nebudete mať žiadne transparenty, ani nič také?“ chytil sa toho Bratranec. Nuž, k tomu som nemal potrebu sa vyjadrovať, a hoci sa ma na to spýtal ešte aspoň trikrát, ani som sa nevyjadril.

V podstate to poukazuje na dosť veľkú neschopnosť polície. Najprv si ktosi kdesi vymyslel nejakých antiglobalistov, a potom sa to už všetko na seba nabaľovalo – už sa bolo treba báť a už bolo treba porušovať zákony, lebo veď „čo, keď“... Keby sa od začiatku nebolo robilo okolo PZ zo strany oficiality také haló, zrejme by ani k týmto veciam nedošlo.

Jedna vec však na tom celkom nesedí. Pretože poznámka, ktorú prehodil Kamarát na záver, už celkom k získavaniu informácii nepatrí. Naopak, skôr poukazovala na použitie dezinformácií v záujme niečo rozbiť: „Poznáte pána Chmelára?“

Nuž, sú určité informácie, ktoré sú verejne prístupné (napríklad aj na stránke hej rup!) a k nim nemám čo dodať. „Lebo on vás pozná. Aj za ním sme boli, a povedal nám o vás veľa zaujímavého. Na tom ešte budeme pracovať,“ pokýval Kamarát ostrihanou hlavou. Som skutočne zvedavý, čo je už na mne takého zaujímavého. Ja za zaujímavé považujem, že Eduard Chmelár v priebehu „natovského“ víkendu ani len nebol na Slovensku a žiadni policajti za ním neboli. Nechám na vás, aby ste zauvažovali, či je normálne, aby slovenská polícia rozosievala nedôveru medzi bezúhonnými slovenskými občanmi.

Tým sa však moje stretnutie s „kamarátmi“ neskončili. Musel som ešte zažiť, ako nášmu zastrašovanému priateľovi, ktorého policajti okrem trojhodinového výsluchu navštívili na druhý deň doma a na ďalší ešte aj pri nákupe v Auparku,ako teda tomuto priateľovi zazvonil telefón priamo počas nášho stretnutia s ním a „kamaráti“ opäť vyzvedali. A musel som zažiť, ako ho potom v našej prítomnosti v podstate prepadli dve „korby“ v civile, pán Béžový a pán Čierny – podľa tričiek, ktoré mali na sebe – a chystali sa spustiť naňho vyskúšaný prístup. Keď sme sa do veci zastareli aj ja s priateľom Š., nechýbalo veľa, aby sme nedostali výprask. Ten agresívnejší z oboch ramenatých, vystrihaných chlapov dokonca naozaj schmatol Š. za ruku a ťahal ho do ich – mimochodom, tiež civilného – auta. Bolo veľmi vtipné, že obaja páni od nás pýtali občianske preukazy, no sami neboli ani na chvíľku ochotní dokázať, že sú skutočne policajti a nie iba náhodní násilníci. Pán Čierny sa naveľa-naveľa uhovoriť dal; o pánovi Béžovom neviem doteraz nič, iba že si hovorí „Rasťo... éé, Rado – Rasťo je krycie meno...“

Rasťo-Rado napadol Š. ešte raz, keď telefonoval s naším známym právnikom, a chcel mu vytrhnúť mobil z ruky. Ale políciu – tú naozajstnú – zavolali nakoniec oni dvaja na nás. Z ničoho nič sa dovalili tri(!) policajné autá, z nich vyskákali prinajmenšom šiesti-ôsmi policajti, a poďho veselo overovať našu totožnosť. Agresívne správanie ich kolegu – alebo je predsa len skôr na výplatnej páske SISky? – ich nezaujímalo. Zato bolo nadovšetko dôležité overiť, kto sme my dvaja. Aj napriek tomu, že nám nijakovsky neboli schopní uviesť dôvod, ktorý podľa zákona mať musia. „Ale veď policajt si už vždy niečo vymyslí!“ vysvetľovali nám. „No, dajme tomu, že zodpovedáte popisu hľadanej osoby,“ skúšali to ďalší. A ktorejže to? „No ako to ja mám vedieť, veď v tej kartotéke hľadaných osôb tisíc!“ Veru, veru, takéto perly padali počas nášho jedenapolhodinového rozhovoru. Zážitok skutočne na pohľadanie. Vrelo odporúčam, naučíte sa veľa o sebe i o svete okolo nás...

No i keď na nás uniformovaní policajti robili bu-bu-bu, i keď sa nám pán Béžový rehotal päť centimetrov od tváre, v podstate im toho až tak veľmi nezazlievam. Tieto veci si predsa nevymysleli sami. Vidím to asi takto: Niekto Niekde dostal od nášho známeho, Niekoho Hore, príkaz postarať sa o to, aby sa okolo Reduty nedemonštrovalo. Niekto Hore buď priamo povedal, že sa o to treba postarať „za každú cenu“, alebo to úmyselne nevyjasnil. A tak Niekto Niekde zase svojim podriadeným povedal, že demonštranti sú v podstate zločinci a tak s nimi možno aj zaobchádzať. No a podľa toho sa aj postupovalo. Na výsluchoch, ktoré prebiehali bez svedkov. Priamo pri zátarasoch, kde bol istý mladík zaistený – pre istotu aj s priateľkou – za to, že mal v ruksaku na chrbte dva plagáty proti NATO. A nakoniec aj po protestoch, za bieleho dňa na ulici, čo by kameňom dohodil od ministerstva vnútra. Niekto Hore si myslí, že kvôli hŕstke „extrémistov“ predsa nikomu srdce krvácať nebude...

„Cenou za slobodu je ustavičná ostražitosť“, povedal raz ktosi. Je to žiaľ skutočne tak. V každej spoločnosti existuje neustály tlak na podkopanie občianskych práv a slobôd a v každej spoločnosti treba pracovať na tom, aby tieto práva zostali zachované. Ak pripustíme, aby sa polícia takto správala, potom zostanú zhromažďovacie práva a právo na slobodu prejavu čoskoro iba na papieri. Ak sa represívnym zložkám takéto správanie prepečie dnes, zajtra už naň budú zvyknuté. A ak nabudúce budú chcieť prísť študenti demonštrovať pred Úrad vlády, možno si ich zavolajú na výsluch ku „Dvom levom“. A ak nabudúce odborárska demonštrácia náhodou nečakane zmení smer, možno zrazu narazí na ťažkoodencov. A ak sa nabudúce starostovia rozhodnú žiadať o presun finančných prostriedkov na samosprávy verejným zhromaždením, možno ich doma navštívia mládenci v kožených bundách.

Čo vy NATO?Michal Polák je doktorand na London School of Economics (Londýnskej vysokej škole ekonomickej) a člen Združenia sociálnej sebaobrany.

Vaše komentáre:

Jozef  (07.06.2004 16:21:12)     

Som úplne zhrozený z toho, že takéto gardistické praktiky sú na Slovensku vôbec možné. Kto už na krpatom Slovensku môže byť tým niekým 'úplne vysoko nad nami'? Niečo také sa nikomu nesmie beztresne prepiecť a dúfam, že sa Vám podarí spraviť okolo toho poriadny právny cirkus! Teraz sa ukáže o čom má táto krajina byť.

Reagovať

Liberal  (08.06.2004 12:37:37)     
STB, STB, co si pocnem bez tebe
som zhrozenyReagovať

Jakub Roth  (08.06.2004 15:58:48)     
Takže antiglobalisti neexistujou?
Takový pocit jsem z materiálu získal. Vlastně nikdo takový není, vymysleli si je média a policisti. Asi jste, mladí soudruzi, nebyli v Praze při zasedání MMF. Tehdy ti neexistující antiglobalisté (a právě z Itálie byli nejdrsnější a vůbec se veřejně netajili svým výcvikem, což nakonec bylo z výstroje a výzbroje vidět) udělali u nás docela rambajs. A to aniž by byli napadeni jako první. Rovnou šli do policistů tyčemi, kameny a zápalnými lahvemi (viděl jsem coby novinář na vlastní oči). Tudíž se, revolucionáři nedivte. Hezký den na Slovensko.

Reagovať

Liberal  (10.06.2004 09:27:34)     
Jakub Roth
Vazeny pan Roth, ja skutocne neviem, na co ste sa zamerali
pri citani tohoto clanku. Sudny clovek by azda mohol nabrat pocit, ze policajti sikanovali, prekracujuc zakony mladych ludi, ktory chceli demokraticky vyjadrit svoj nazor pravepodobne na politicku objednavku niekde zhora, ze metody, ak by sme uz aj zabudli na protizakonnost, ktore boli pouzite boli neadekvatne nebezpecenstvu, ktore z posobenia konkretnych
jednotlivcov voci ktorym boli zamerane boli absolutne neadekvatne. Teda hovorime o nekompetentnosti a politickej zneuzitelnosti tych, ktory by mali zabezpecovat nasu bezpecnost.
"Tudíž se, revolucionáři nedivte." A tento Vas vyrok napoveda, ze aj Vy by ste ich onych strasiakov demokracie -anti/alter globalistov a ja neviem este ako si hovoria hodili najradsej do jedneho vreca bez kusku uprimneho zaujmu o to, o com hovoria. A ked posobite ako novinar o to je smutnejsi pohlad na Vasu zaujatu reakciu.


Reagovať

magdalena  (14.06.2004 14:50:37)     
strach z myslenia
Mam strach z takych ludi, ako je pan Jakub Roth, lebo mysliet sa sice asi trochu boji, zato sa neboji nabryzgat tym, co dokazu mysliet a konat autenticky. On tak trochu pocita s tym, ze sa zacleni do vacsiny a tam sa so svojim bohorovnym odsudenim, bez stipky zmyslu pre argument, sikovne strati. A este sa iste citi byt aj hrdina, ze im to, ,,soudruhum" teda nandal... Ani tak velmi nepotreboval citat a vediet, co sa to v tej Bratislave dialo, zato vie, ze nech by sa dialo cokolvek proti oficialnej linii, tak je to zle, a proti tomu je mozne pouzit vsetky prostriedky. Zial, nevelmi sa lisi od tych ,,sudruhov", ktori mali moc pred rokom 89 - ktovie, ci to tusi...
Sama som zdesena, ze aj statna moc demokratickej krajiny moze takto postupovat, a ze si to ani nikto privelmi nevsima. Horke poznanie.Reagovať

  
Jakub Roth  (15.06.2004 12:54:05)     
Re: strach z myslenia
Magdaléno, vy mne znáte, ne? To jsem celý já!
Ale vážně: Sanžím se o dialog s mladými lidmi na levici. Obvykle se ale dialog vyvíjí takto: já předložím nezpochybnitelná fakta, pak delší mlčení a poté poukaz na moji slaboduchost. Fakta nevyvrácena. Znamená to absolutní nepochopení rozdílu mezi ad rem a ad hominem. Takto i vy.
Já jsem pouze napsal, že bych se nakonec po zkušenostech z Prahy (Janova, Seattle...) policii nedivil. Udělal jsem si kompletní monitoring zpravodajství (znovu podotýkám - kompletní!) a musím říci, že kromě ultralevice nikdo o nějakém překračování zákonů nic neříkal. Nu, namítnete, že média jsou zmanipulovaná námi, kapitalisty :o))))). Všechna? Fakt? Dejme tomu, že máte pravdu. Pak ale můžete udělat jedno (pokud tedy skutečně došlo k porušení zákonů ze strany policie): podat trestní oznámení. Tak by to udělal každý, občansky uvažující člověk. Podali jste takové trestní oznámení? Hlavně mi ale neříkejte (je to dsot obvyklé tvrzení), že je to na nic, že je to všechno jedno, protože... To by bylo alibistické tvrzení někoho, kdo rád povykuje, ale jinak je zbabělec. Což si ostatně o ultralevičácích, kteří jdou do manifestací hrdinně s kuklami na obličejích, myslím.
Přeji hezký den.

Reagovať

     
Michal Polak  (15.06.2004 15:04:58)     
Re: Re: strach z myslenia
Mily pan Roth,

zhrniem svoju reakciu na Vasu reakciu do niekolkych bodov.

1. Vas prvy prispevok sa ani slovickom nedotkol otazky zakonnosti konania policie. Zato sa v nom vyskytovali slovicka ako "mladi soudruzi" ci "revolucionari". Inymi slovami, ten, kto zacal vystupovat ad hominem a nie ad rem - aspon pokial islo o tu "res", ktora bola podstatou clanku - ste boli Vy. Obvinovat z toho niekoho ineho, kto sa Vas pokusil upozornit na neprimeranost Vasho prispevku, je trocha silna kava. "Tudiz se, Rothe nedivte", dalo by sa napisat, ak by sme sa chceli bavit na Vami stanovenej urovni. Ja sa vsak domnievam, ze sa to nepatri, a tak to robit nebudem.

Ale ked uz sme pri parafrazach - dialog s Vami sa vyvija asi takto: niekto predlozi "nezpochybnitelna fakta" (ja som si onych policajtov, s ktorymi mam skusenosti, zial, nevymyslel), vy nieze mlcite, ale vobec sa ich nedotknete, a potom poukazujete na nieciu zdegenerovanost (teda onych "revolucionarov).

2. V prvej instancii sa na Slovensku na podobne spravanie zo strany policie podava staznost, nie trestne oznamenie, co aj postihnuti samozrejme urobia, zaroven s dalsimi pravnymi krokmi. Pravdaze, maju vyhodu, ze maju zdarma pravnu pomoc od profesionalov, ktori sa zaoberaju obcianskymi pravami. Viete velmi dobre, ze ist do akychkolvek sudnych sporov bez penazi je dost osemetna zalezitost [i]celkom bez ohladu na to, nakolko si je clovek isty svojou pravdou[/i]. Ba mozno sa na to aj spoliehate; lahko potom mozno niekoho obvinovat z alibizmu. Iste viete takisto dobre, ze praca sudneho systemu v postsovietizovanej Vychodnej Europe ma daleko k dokonalosti; ale ked Vam to vyhovuje, tvarite sa, ze o tom nic netusite.

3. Gratulujem k schopnosti monitorovat vsetky media. Napriek tomu Vam usiel clanok v Pravde par dni po proteste (nech sa paci, vyhladajte si ho), kde sa o porusovani zakonov zo strany policie hovorilo. Pravda, opat to boli postihnuti, kto sa v nom vyjadroval, takze podla Vas zrejme opat iba "ultralevice", ktoru netreba brat vazne. Zaujimalo by ma v tom pripade, odkial sa to akykolvek novinar moze dozvediet, ak nie priamo od zdroja? Zjavenim Bozim?

A dalej: viacere media, ktore sme oslovili, zatial zanedbali svoju povinnost (voci verejnosti a pravde) tejto teme sa venovat. Povacsine zrejme preto, lebo im je vsetko rovnako dopredu jasne, ako Vam. Cim ste Vy a Vam podobni stvorili prekrasny bludny kruh: nebude sa o tom hovorit, pretoze sa zrejme nic zleho nestalo, a nestalo sa zrejme nic zleho, pretoze o tom nikto nehovori. Vyborne. Ked raz budete v slamastyke Vy a nikoho to nebude zaujimat, mozno si na tuto genialnu konstrukciu este spomeniete.

4. K Vasmu prvemu komentaru: presne tak. "Antiglobalisti", na ktorych sa tak pripravovala slovenska policia, skutocne neexistuju a neexistovali. To znamena: isteze existuje alterglobalisticke hnutie, pripadne hnutie za globalnu spravodlivost, ktore usporiadalo vo svete niekolko velkych demonstracii. No ked ste taky zrucny novinar, mohli by ste vediet, ze pri kazdej z nich prebiehala mesiace dopredu verejna mobilizacia, existovali verejne zname vyzvy a pozvania, boli verejne znami organizatori atd. - jednoducho, to, ze sa bude nejaka akcia konat, bolo vseobecne znamym poznatkom. V pripade zasadania MMF/SB v Prahe v r. 2000 to bola iniciativa INPEG (Iniciativa proti ekonomicke globalizaci), ktora sa na svojich webstrankach i ustami svojich verejne znamych hovorcov (napr. Alice Dvorska) o veci otvorene mnohokrat otvorene vyjadrovala. Neexistoval doteraz _jediny_ protest tohto hnutia, ktory by bol byval nejako "utajeny" ci "konspiracny".

V pripade PZ NATO v Bratislave nic takeho neplatilo. Ziadne masove protesty sa neplanovali, ziadne masove kontingenty zo zahranicia pozvane neboli. A co sa tyka domacich protestujucich, trufam si povedat, ze i ked neviem vsetko, predsa som jeden z ludi, ktori by sa takym ci onakym sposobom o protestoch dozvedeli, ak by sa boli nejake planovali. Teda, suma sumarum: tisice "anarchistov" a "antiglobalistov" si vymyslela policia, presne tak, ako som to uviedol uz v clanku - a z dovodov, ktore su tam tiez uvedene.

5. Co sa tyka MMF/SB: ja osobne som v Prahe tiez bol, v danom case este skor ako pozorovatel nez ako ucastnik. Neviem, kde vsade ste boli Vy. Ja som obisiel dva z troch sprievodov - Modry a Ruzovy - a videl som niekolko tisic ludi, z ktorych par desiatok sa pustilo do konfrontacie s policiou. To boli tie sceny, ktore si natocili vsetky media. Pokojni ucastnici nezaujimali nikoho, napriek tomu, ze ich bola drviva vacsina, presne ako som to napisal v clanku. (Na vlastne oci som videl par sto metrov od zhromazdenych "ruzovych" pred policajnou barierou stat par dochodcov, ktori bez akehokolvek strachu na demonstrantov nadavali. Sotva z nich asi mali strach, nemyslite?) Nikoho nezaujimalo ani to, ze medzi tymito pokojnymi ucastnikmi (v Ruzovom pochode, ktory nebol [i]absolutne[/i] nijako konfrontacny) bolo niekolko ludi zranenych policiou. Vsetko by sa dalo zhrnut vetou mojho ceskeho priatela, ktory ma zo zvedavosti na protesty sprevadzal, pri pohlade na vecerne televizne spravy: "Keby som tam sam nebol byval, tak pri pohlade na toto by som sa normalne bal."

6. Pokial ide o Ya Bastu! (pretoze to su zrejme ti Vasi "vycviceni Taliani"), boli v sprievode Zltom na Nuselskom moste, kde som sa osobne nedostal. Pocul som tiez z roznych zdrojov, ze mali so sebou palice. Pripada mi to cudne az neuveritelne, pretoze Ya Basta! sa hrdi tym, ze je hnutim nenasilnym - vycvik, ktory ma, pozostava prave zo schopnosti sustredit na seba a vydrzat nasilie policie; z tohto dovodu nosia molitanom vypchate uniformy a plastikove stity. Neviem, nevidel som to. Ale ak su spravy o nich natolko spolahlive, ako vsetky ostatne z mainstreamovych medii, potom sa uz necudujem, ze sa nezhoduju s mojimi poznatkami o nich.

Zatial vsetko. Skutocne som zvedavy na dalsie vyjadrenia z Vasej strany.

Reagovať

        
koudak  (13.06.2005 16:56:07)     
Re: Re: Re: strach z myslenia
Vážený p.RE RE
Kedze niesom žiadny špecialista k danej problematike,ale s veľkým záujmom som si preštudoval ako článok Váš,tak aj článok p.Rotha.Chcel by som len poznamenat,ze(ci uz je pravda naklonená viac k Vám alebo viac na druhu stranu) napriek tomu je cele take ako všade inde na svete.Nemam sice znalosti o práci a tajnych zloziek v zahranici,no postupy a maniere su myslim stale tie iste.Je sice pozoruhodne ze co dokaze urobit pan"XY"ak chce,ale na druhej strane si viem veľmi dobre predstaviť prečo to robi.V konečnom dôsledku sa potom vždy sám seba pýtam ci ma vôbec naša mala krajinka nejaké to slovo na tomto svete,alebo plní iba želania mocnejsich.Aky je ten Váš názor?


Reagovať

magdalena  (16.06.2004 15:37:58)     
tak este raz
Pekny den, pan Jakub Roth, uz iba drobnu poznamku: nepoznam normalneho cloveka, ktory by jasal, ked vidi nasilie. A to bez ohladu na to, ci je pravy alebo lavy. Takze by som ani nehlesla, keby ste vo svojej reakcii na clanok (lebo o nom sa bavime, nie?) boli konstatovali, ze ak v Bratislave doslo k nasiliu, tak ho treba odsudit. To by sme sa zhodli. Lenze priamy ucastnik vsetkych drobnuckych vyjadreni ineho ako oficialneho nazoru vo svojej reportazi zaznamenal iba nasilie zo strany statnej moci - to Vas vsak ponechalo chladnym. Veru, veru, ,,res" zostala nepovsimnuta.
Pravo ste si akoby vysvetlili tak, ze spravne je to, co stat, jeho oficialne organy ad hoc za (s)pravne vyhlasia, lebo ved maju dobry umysel... A este ste tym, ktori sa drzali ustavy a zakonov, vynadali do ,,soudruhu", lebo viete, ze je to na tom nasom divokom Vychode taka pekna a ucinna nadavka. Skoda. Takze, zial, hoci velmi nerada, musim zopakovat, ze sa takych hodnotitelov bojim. O to viac, ak su novinari, ktori mozu ovlyvnovat verejnu mienku. Na druhej strane verim v zdravy rozum ludi.


Reagovať

anonym  (18.05.2008 14:19:53)     
Dobra rada
Myslim, ze by vam anarchistom najvacsmi prospelo, keby ste si konecne nasli pracu. Aspon by ste nemali cas rozmyslat nad vecami, ktore aj tak nikoho nezaujimaju.

Reagovať

jianbin0918  (18.09.2016 11:17:41)     
jianbin0918
jianbin0918
[url=http://www.cheapraybansun-glasses.us.com]cheap ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.lebronjames.us.com]lebron james shoes[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbags.me.uk]louis vuitton uk[/url]
[url=http://www.michaelkorswallet.net]michael kors wallet[/url]
[url=http://www.wholesaleoakley-sunglasses.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.michaelkorshand-bagsoutlet.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.hermesbelts.us]hermes belt[/url]
[url=http://www.longchamp-solde.fr]longchamp solde[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-clearance.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.hollistershirts.me.uk]hollister shirts[/url]
[url=http://www.cheapuggsforsale.in.net]cheap uggs[/url]
[url=http://www.truereligion-jean.us.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.burberryoutletstore.in.net]burberry outlet store[/url]
[url=http://www.monclerjacketsuk.co.uk]moncler outlet[/url]
[url=http://www.rolexwatchesforsale.in.net]rolex watches[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.us.com]ralph lauren shirts[/url]
[url=http://www.coachoutletstoreclearance.us.com]coach outlet store[/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglasses-wholesale.us.com]cheap oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.uggoutletstoreshoes.in.net]ugg outlet store[/url]
[url=http://www.futbol-baratas.com]futbol baratas[/url]
[url=http://www.adidasoutletstore.in.net]adidas outlet[/url]
[url=http://www.truereligion.org.uk]true religion jeans[/url]
[url=http://www.kobeshoes.us]kobe bryants shoes[/url]
[url=http://www.truereligion-jean.us.com]true religion outlet[/url]
[url=http://www.christianlouboutinscheap.us]christian louboutin shoes[/url]
[url=http://www.rolexwatches.in.net]rolex watches[/url]
[url=http://www.omegawatches.me.uk]omega outlet[/url]
[url=http://www.toryburchoutlet-online.us.com]tory burch outlet online[/url]
[url=http://www.fitflopssale.me.uk]fitflops uk[/url]
[url=http://www.watchescartier.us.com]cartier watches for sale[/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.in.net]true religion jeans sale[/url]
[url=http://www.louis-vuittonlv.us.com]louis vuitton[/url]
[url=http://www.cheap-nikeshoes.cc]cheap nike shoes[/url]
[url=http://www.longchampoutlet.us.com]longchamp outlet online[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsoutlet.us.org]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.canadagooseoutlet-store.com]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.airmax90.org.uk]nike air max 90[/url]
[url=http://www.cheapmlbjerseys.us.com]mlb jerseys[/url]
[url=http://www.uggbootsclearancesale.in.net]ugg boots clearance[/url]
[url=http://www.pandora.eu.com]pandora jewelry[/url]
[url=http://www.truereligionoutlet.org.uk]true religion outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletonlineshopping.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutlet.us.org]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutletlv.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.burberry-outletstore.in.net]burberry outlet store[/url]
[url=http://www.outletmichaelkors.co.uk]michael kors uk outlet[/url]
[url=http://www.outletchristianlouboutin.us.com]christian louboutin shoes[/url]
[url=http://www.watchescartier.us.com]cartier watches[/url]
[url=http://www.cheap-michaelkorshandbags.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.coachoutlethandbags.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.coach-onlineoutlet.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-store.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.fitflopsoutletsale.com]fitflops outlet sale[/url]
[url=http://www.ralph-lauren.us.org]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletclearance.com.co]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.lululemonoutlet.org.uk]lululemon outlet[/url]
[url=http://www.pandorajewelryoutlet.us.com]pandora jewelry[/url]
[url=http://www.tiffanyjewellery-outlet.co.uk]tiffany outlet[/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.org.uk]ferragamo shoes sale[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearancesale.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.suprashoes.us.com]supra shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-factory.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.us.com]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.me.uk]swarovski outlet[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.in.net]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.louis-vuittonoutletstore.us.com]louis vuitton outlet store[/url]
[url=http://www.polooutletstore.us.com]polo outlet[/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.org.uk]christian louboutin uk[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletstoreonline.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.uggbootsuk.org.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.canadagoosejackets.eu.com]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearancesale.in.net]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.hermesbirkin.org]hermes birkin[/url]
[url=http://www.michaelkorsusa.us]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.nhljerseys-wholesale.us.com]nhl jerseys[/url]
[url=http://www.valentinooutlet.us.com]valentino shoes[/url]
[url=http://www.outlet-louisvuitton.us.com]louis vuitton[/url]
[url=http://www.hollister-clothingstore.net]hollister[/url]
[url=http://www.rolexoutlet.us.com]rolex watches[/url]
[url=http://www.uggsonsale.in.net]uggs on sale[/url]
[url=http://www.uggs-outlet.de.com]uggs outlet[/url]
[url=http://www.asicsisrael.com]asics[/url]
[url=http://www.oakleysun-glassescheap.us.com]cheap oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.uggsale.me.uk]ugg boots sale[/url]
[url=http://www.instylerionicstyler.com]instyler ionic styler[/url]
[url=http://www.coachoutletonlineclearance.com.co]coach outlet clearance[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbags.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.diorsunglasses.com.co]dior sunglasses[/url]
[url=http://www.nike-mercurial.net]nike soccer shoes[/url]
[url=http://www.louis-vuittonoutletstore.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.thenorth-facejacket.us.com]north face jacket[/url]
[url=http://www.tiffanyjewelryoutlet.us]tiffany and co[/url]
[url=http://www.abercrombiefitch-hollister.es]abercrombie and fitch[/url]
[url=http://www.tomsshoes.me.uk]toms shoes[/url]
[url=http://www.lululemonoutletonline.us.com]lululemon pants[/url]
[url=http://www.ferragamo.eu.com]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.hermes-outlet.us.com]hermes bags[/url]
[url=http://www.airmax90.org.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.fr]nike air force 1[/url]
[url=http://www.tods-outlet.us.com]tods outlet[/url]
[url=http://www.mulberry-handbags.co.uk]mulberry bags[/url]
[url=http://www.cheap-uggsoutlet.in.net]cheap uggs[/url]
[url=http://www.lacostepoloshirts.cc]lacoste shirts[/url]
[url=http://www.rolexreplicawatches.com.co]rolex watches[/url]
[url=http://www.truereligion-sale.in.net]true religion jeans[/url]
[url=http://www.jordanshoes.us.com]jordan shoes[/url]
[url=http://www.fitflopssale.in.net]fitflops clearance[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.org.uk]michael kors uk[/url]
[url=http://www.toryburch.com.co]tory burch outlet online[/url]
[url=http://www.adidasnmd.me.uk]adidas nmd runner[/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswhole-sale.us.com]oakley sunglasses wholesale[/url]
[url=http://www.ralphlaurenoutlet.org.uk]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.swarovski.in.net]swarovski jewelry[/url]
[url=http://www.beats-headphones.in.net]beats headphones[/url]
[url=http://www.louisvuitton-neverfull.us.com]louis vuitton neverfull sale[/url]
[url=http://www.louisvuitton--outlet.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletclearance.com.co]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.cheapnfljerseys.org]cheap nfl jerseys[/url]
[url=http://www.katespadeuk.org.uk]kate spade uk outlet[/url]
[url=http://www.truereligionjeans-canada.com]true religion canada[/url]
[url=http://www.louisvuitton-neverfull.us.com]louis vuitton neverfull[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-clearance.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.cheapuggaustralia.in.net]ugg australia[/url]
[url=http://www.cheapuggboots.net.co]cheap ugg boots[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletonline.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk]mulberry uk[/url]
[url=http://www.nikeairforce1.fr]nike air force 1[/url]
[url=http://www.cartier-outlet.us.com]cartier watches[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsclearance.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.outletmulberry.org.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.juicycoutureoutlet.net]juicy couture outlet[/url]
[url=http://www.uggsoutlet.me.uk]ugg outlet[/url]
[url=http://www.coachoutlet-onlinestore.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletstore.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.canadagoose-jackets.me.uk]canada goose uk[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletstoreonlineclearance.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.sac-louisvuittonpascher.fr]louis vuitton pas cher[/url]
[url=http://www.replicawatchesfor-sale.us.com]replica watches[/url]
[url=http://www.toryburchhandbags.us.com]tory burch outlet[/url]
[url=http://www.canada-goose.com.co]canada goose outlet store[/url]
[url=http://www.pumaoutletonline.com]puma outlet[/url]
[url=http://www.tiffany-jewelry.com.co]tiffany and co[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinestores.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.in.net]swarovski outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbagssale.us.com]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.ugg-outlet.me.uk]ugg outlet[/url]
[url=http://www.tiffanyjewellery.org.uk]tiffany jewelry[/url]
[url=http://www.adidas-yeezyboost.us.com]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.wholesaleoakley-sunglasses.us.com]oakley sunglasses wholesale[/url]
[url=http://www.jeanstruereligion.in.net]true religion jeans[/url]
[url=http://www.chromeheartsoutlet.us]chrome hearts[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbagsoutlet.org.uk]louis vuitton bags[/url]
[url=http://www.louboutinpas-cher.fr]louboutin pas cher[/url]
[url=http://www.cheapuggbootsoutlet.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.nfljerseyswholesale.us.com]nfl jersey wholesale[/url]
[url=http://www.edhardy.us.com]ed hardy tshirts[/url]
[url=http://www.kobeshoes.us]kobe shoes[/url]
[url=http://www.thenorth-facejacket.us.com]the north face jacket[/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.lebronjamesshoes.in.net]lebron shoes[/url]
[url=http://www.valentinooutlet.us.com]valentino outlet[/url]
[url=http://www.truereligion.org.uk]true religion uk[/url]
[url=http://www.rolexwatches-uk.org.uk]rolex watches[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsclearance.in.net]michael kors handbags clearance[/url]
[url=http://www.airmax90.us.com]air max 90[/url]
[url=http://www.cheapuggbootsforsale.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.uggoutletuk.org.uk]ugg outlet[/url]
[url=http://www.handbagslongchamp.us.com]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.louis-vuitton.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.louisvuitton--outlet.us.com]louis vuitton outlet stores[/url]
[url=http://www.beatsbydrdre.co.uk]beats headphones[/url]
[url=http://www.newbalanceshoes.in.net]new balance outlet[/url]
[url=http://www.niketrainers.me.uk]nike trainers uk[/url]
[url=http://www.uggboots-onsale.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.chaussurelouboutin.fr]chaussure louboutin[/url]
[url=http://www.soccerjerseys.us.com]soccer jerseys[/url]
[url=http://www.longchamphand-bags.us.com]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.nikestore-uk.me.uk]nike uk store[/url]
[url=http://www.louisvuitton-handbags.me.uk]louis vuitton bags[/url]
[url=http://www.airjordan11.net]jordan 11[/url]
[url=http://www.nike-rosherun.org.uk]nike roshe run shoes[/url]
[url=http://www.ugg-slippers.com.co]ugg slippers[/url]
[url=http://www.uggsoutlet.me.uk]uggs outlet[/url]
[url=http://www.mont-blancpens.com.co]mont blanc outlet[/url]
[url=http://www.oakley-sunglasses.nom.co]cheap oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.airhuarache-nike.co.uk]nike huarache[/url]
[url=http://www.mcm-outlet.us.com]mcm outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearanceonline.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.basketballshoes.us.com]basketball shoes,basketball sneakers,lebron james shoes,sports shoes,kobe bryant shoes,kobe sneakers,nike basketball shoes,running shoes,mens sport shoes,nike shoes[/url]
[url=http://www.gucci-outlet.us.org]gucci outlet[/url]
[url=http://www.sunglassesrayban.org.uk]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.chicagoblackhawks.us.com]chicago blackhawks[/url]
[url=http://www.thenorthface-jacket.us.com]the north face jackets[/url]
[url=http://www.pradashoes.us]prada shoes[/url]
[url=http://www.uggsale.me.uk]ugg sale[/url]
[url=http://www.hollistercanada.com]hollister[/url]
[url=http://www.adidasyeezyboost350.us.com]yeezy boost[/url]
[url=http://www.canadagoosejackets.us.org]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.cheapjordan-shoes.us.com]cheap jordan shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletsclearance.us.com]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletonline.in.net]michael kors factory outlet[/url]
[url=http://www.nike-outletonline.com]nike outlet online[/url]
[url=http://www.clearancefitflopssale.com]fitflops sale[/url]
[url=http://www.salvatore-ferragamo.in.net]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.nike-airmax2015.us]nike air max 2015[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletsclearance.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.org.uk]ralph lauren uk[/url]
[url=http://www.longchampoutlet.us.com]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.canada-goose.com.co]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.jordan-shoes.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.adidas-wings.in.net]adidas wings shoes[/url]
[url=http://www.ysloutletonline.com]ysl outlet online[/url]
[url=http://www.nike-rosherun.org.uk]nike roshe run[/url]
[url=http://www.niketrainers.me.uk]nike trainers[/url]
[url=http://www.toryburchoutletsonline.in.net]tory burch outlet online[/url]
[url=http://www.michael-korshandbagsclearance.us.com]michael kors handbags clearance[/url]
[url=http://www.katespade.org.uk]kate spade handbags[/url]
[url=http://www.gucci-outlet.us.org]gucci outlet online[/url]
[url=http://www.hollistershirts.me.uk]hollister uk[/url]
[url=http://www.louboutinpas-cher.fr]louboutin pas cher[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletclearance.us.com]michael kors factory outlet[/url]
[url=http://www.fredperrypoloshirts.com]fred perry polo[/url]
[url=http://www.chromeheartssunglasses.us]chrome hearts sunglasses[/url]
[url=http://www.raybansun-glassessale.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.nikeoutletstores.us]nike outlet store[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinestores.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.salomonshoes.us.com]salomon shoes sale[/url]
[url=http://www.versacesunglasses.com.co]versace sunglasses on sale[/url]
[url=http://www.chaussurelouboutin.fr]chaussure louboutin[/url]
[url=http://www.the-northfacejacket.us.com]the north face jacket[/url]
[url=http://www.edhardy.us.com]ed hardy clothing[/url]
[url=http://www.pololacostepascher.fr]polo pas cher[/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.com]prada sunglasses[/url]
[url=http://www.truereligionjeans.org.uk]true religion jeans[/url]
[url=http://www.airjordan4.org]air jordan 4[/url]
[url=http://www.ralphlauren-pascher.fr]ralph lauren pas cher[/url]
[url=http://www.mbtshoesoutlet.us.com]mbt shoes outlet[/url]
[url=http://www.coach-factoryoutlets.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.org.uk]ralph lauren polo[/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.net]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.hollisterclothingstore.in.net]hollister clothing[/url]
[url=http://www.cheapfootballshirt.org.uk]cheap football shirts[/url]
[url=http://www.longchamphandbag.co.uk]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.uggboots-outlet.me.uk]ugg uk,ugg outlet,ugg boots outlet[/url]
[url=http://www.christianlouboutinonline.us.com]christian louboutin outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinesale.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.lululemonoutlet.org.uk]lululemon uk[/url]
[url=http://www.ferragamoshoesoutlet.net]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.airjordan13s.com]air jordan 13[/url]
[url=http://www.louisvuitton--handbags.us.com]louis vuitton bags[/url]
[url=http://www.cheap-michaelkorshandbags.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.canadagoosejackets.us.org]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-sale.com.co]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.niketnpascher.fr]nike tn pas cher[/url]
[url=http://www.canadagoose-outletstore.com]canada goose sale[/url]
[url=http://www.futbol-baratas.com]camisetas futbol baratas[/url]
[url=http://www.ugg-bootscheap.in.net]cheap ugg boots[/url]
[url=http://www.lululemonoutletonline.in.net]lululemon outlet online[/url]
[url=http://www.vans-shoes.cc]vans outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletclearancesale.us.com]coach outlet clearance[/url]
[url=http://www.cheap-snapbacks.us.com]cheap snapbacks[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearanceonline.in.net]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.abercrombie-fitch-hollister.fr]abercrombie outlet[/url]
[url=http://www.cheap-oakleysunglasseswholesale.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.louisvuittonhand-bags.us.org]louis vuitton[/url]
[url=http://www.monclerjacketsuk.co.uk]moncler jackets[/url]
[url=http://www.nikefree5.us]nike free running[/url]
[url=http://www.cheap-oakleysunglasses.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.coachoutletstoreclearance.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletonlineshopping.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.rayban-sunglassessale.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.louis-vuittonlv.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.nikeairmax90.co.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.ralphlauren-outletuk.co.uk]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.cheapfootballshirt.org.uk]football shirts[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-factory.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.mcm-outlet.us.com]mcm backpack[/url]
[url=http://www.michaelkorsbags.org.uk]michael kors bags[/url]
[url=http://www.moncler.us.com]moncler jackets[/url]
[url=http://www.moncleroutletstore.us.com]moncler outlet[/url]
[url=http://www.adidasoutletstore.in.net]adidas outlet store[/url]
[url=http://www.oakley-sunglasseswholesale.us.com]oakley sunglasses wholesale[/url]
[url=http://www.celine-outlet.us.com]celine outlet online[/url]
[url=http://www.mulberryhandbagssale.co.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.nikeairmax90.me.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.michae-kors-outlet.ca]michael kors canada[/url]
[url=http://www.mulberry-bags.co.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.coachoutletstore.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.oakley-sunglasseswholesale.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.hermesbirkin.org]hermes birkin bag[/url]
[url=http://www.nikefree5.us]nike free 5[/url]
[url=http://www.vans-shoes.cc]vans shoes[/url]
[url=http://www.linksoflondons.co.uk]links of london jewellery[/url]
[url=http://www.toryburch-outletstore.in.net]tory burch shoes[/url]
[url=http://www.louisvuitton-handbags.co.uk]louis vuitton[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbags-outlet.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletcanada.in.net]michael kors canada[/url]
[url=http://www.louisvuittonsunglasses.us.com]louis vuitton sunglasses for women[/url]
[url=http://www.calvin-klein.in.net]calvin klein underwear[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpolo.us.com]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.giuseppe-zanotti-outlet.org]giuseppe zanotti outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsbags.org.uk]michael kors uk[/url]
[url=http://www.raybanssunglassescheap.us.com]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.rolexwatchesoutlet.us.com]rolex watches[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-stores.us.org]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.com.co]coach outlet clearance[/url]
[url=http://www.nhljerseys-wholesale.us.com]cheap nhl jerseys[/url]
[url=http://www.uggsonsale.in.net]uggs outlet[/url]
[url=http://www.christianlouboutinonline.us.com]christian louboutin online[/url]
[url=http://www.uggoutletuk.org.uk]ugg outlet uk[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.me.uk]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.nfljerseyswholesale.us.com]nfl jerseys wholesale[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.me.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.beatsheadphones.org.uk]beats by dr dre[/url]
[url=http://www.basketballshoes.us.com]basketball shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagson-sale.us.com]michael kors handbags on sale[/url]
[url=http://www.fitflopssale.me.uk]fitflops sale[/url]
[url=http://www.giuseppe-zanotti-outlet.org]giuseppe zanotti shoes[/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlet.co.uk]true religion jeans[/url]
[url=http://www.truereligionjeans-canada.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.outlettruereligion.in.net]true religion outlet[/url]
[url=http://www.burberrysaleoutlet.us.com]burberry outlet[/url]
[url=http://www.instylerionicstyler.com]instyler[/url]
[url=http://www.canadagoosejackets.eu.com]canada goose coats[/url]
[url=http://www.uggbootsoutlet.me.uk]ugg outlet[/url]
[url=http://www.beatsbydrdre-headphones.us.com]beats by dr dre[/url]
[url=http://www.cheapreplicawatches.com.co]replica watches[/url]
[url=http://www.cheapmlbjerseys.net]cheap mlb jerseys[/url]
[url=http://www.outletmulberry.org.uk]mulberry outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinesale.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.beatsbydrdre-headphones.us.com]beats by dre[/url]
[url=http://www.adidasyeezyboost350.us.com]yeezy boost 350[/url]
[url=http://www.cheapuggboots.net.co]ugg boots[/url]
[url=http://www.cheapsoccerjersey.net]cheap soccer jerseys[/url]
[url=http://www.michaelkors-wholesale.us.com]michael kors handbags wholesale[/url]
[url=http://www.diorsunglasses.com.co]dior outlet[/url]
[url=http://www.tiffanyjewellery.org.uk]tiffany jewellery[/url]
[url=http://www.uggoutletonline.com.co]uggs outlet[/url]
[url=http://www.storecoachoutlet.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.outlet-louisvuitton.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.oakley-sunglasses.nom.co]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.kobebryantshoes.in.net]kobe bryant shoes[/url]
[url=http://www.oakleysun-glassescheap.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.coachhandbagsclearance.us.com]coach handbags outlet[/url]
[url=http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk]mulberry outlet,mulberry handbags outlet[/url]
[url=http://www.calvin-klein.in.net]calvin klein outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletstores.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.nba-jerseyswholesale.us.com]nba jerseys[/url]
[url=http://www.michaelkorsclearance.in.net]michael kors clearance[/url]
[url=http://www.coachoutletclearancesale.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.timberlandboots.name]timberland boots[/url]
[url=http://www.nikeair-huarache.org.uk]nike huarache[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletstoreonlineclearance.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletstore.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.org.uk]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.raybanssun-glasses.us.com]ray ban sunglasses sale[/url]
[url=http://www.nba-jerseyswholesale.us.com]cheap nba jerseys[/url]
[url=http://www.canadagoose.eu.com]canada goose[/url]
[url=http://www.foampositeshoe.net]foamposite shoes[/url]
[url=http://www.mulberrysale.co.uk]mulberry sale[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletstore.in.net]michael kors outlet store[/url]
[url=http://www.fitflop.in.net]fitflop clearance[/url]
[url=http://www.cheap-nfljersey.us.com]cheap nfl jersey[/url]
[url=http://www.ugg-slippers.com.co]cheap uggs[/url]
[url=http://www.ralphlauren-uk.org.uk]ralph lauren uk[/url]
[url=http://www.jordan-shoes.us.com]jordan shoes[/url]
[url=http://www.reebokoutletstore.us.com]reebok shoes[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-stores.us.com]louis vuitton outlet stores[/url]
[url=http://www.christianlouboutin-shoes.org.uk]christian louboutin outlet[/url]
[url=http://www.celineoutletus.com]celine outlet[/url]
[url=http://www.mulberryhandbags.org.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.montblancpenss.us.com]montblanc pens[/url]
[url=http://www.michael-korshandbagsclearance.us.com]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.handbagslongchamp.us.com]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.thenorthface-jacket.us.com]north face jackets[/url]
[url=http://www.raybansunglasses-wholesale.us.com]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.moncler.us.com]moncler coats[/url]
[url=http://www.hermesbelts.us]hermes belt for sale[/url]
[url=http://www.longchampbag.org.uk]longchamp bag[/url]
[url=http://www.polooutletstore.us.com]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.kobe9elite.us.com]kobe 9 elite[/url]
[url=http://www.ugg-bootsclearance.in.net]ugg boots clearance[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletstoreonline.in.net]michael kors outlet store[/url]
[url=http://www.rayban-sunglassessale.us.com]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.niketnpascher.fr]nike tn pas cher[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.org.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.airforce1.us.com]air force 1 shoes[/url]
[url=http://www.iphonecase.me.uk]iphone case uk[/url]
[url=http://www.toms-shoes.us.com]toms outlet[/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.com.co]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinestore.in.net]michael kors outlet online store[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinestore.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.ray-bansunglassescheap.us.com]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.salvatore-ferragamo.in.net]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbag.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.suprashoes.us.com]supra shoes sale[/url]
[url=http://www.cartier-outlet.us.com]cartier outlet[/url]
[url=http://www.uggsbootssale.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.oakleysunglasses.org.uk]oakley sunglasses uk[/url]
[url=http://www.tiffanyjewelryoutlet.in.net]tiffany and co[/url]
[url=http://www.canadagoose-outlet.com.co]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.airjordan13s.com]jordan 13[/url]
[url=http://www.versacesunglasses.com.co]versace sunglasses[/url]
[url=http://www.hermes-outlet.us.com]hermes outlet[/url]
[url=http://www.nikefreerun5.co.uk]nike free run[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.in.net]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.pradahandbags.org.uk]prada outlet[/url]
[url=http://www.cheap-jordanshoes.us.com]cheap jordan shoes[/url]
[url=http://www.christianlouboutin-outlet.me.uk]christian louboutin uk[/url]
[url=http://www.coachoutletcanada.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-store.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.raybanssun-glasses.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.omegawatches.me.uk]omega watches[/url]
[url=http://www.louisvuitton--handbags.us.com]louis vuitton bags cheap[/url]
[url=http://www.nikeair-huarache.org.uk]nike air huarache[/url]
[url=http://www.marc-jacobs.us.org]marc jacobs outlet[/url]
[url=http://www.nikerosherunshoes.org.uk]nike roshe run shoes[/url]
[url=http://www.uggbootsoutlet.me.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.cheapuggbootsoutlet.in.net]cheap ugg boots[/url]
[url=http://www.michaelkorsuk-outlet.org.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.outletmichaelkors.co.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.it]ralph lauren[/url]
[url=http://www.nikefreerun5.org.uk]nike free running[/url]
[url=http://www.uggboots-clearance.in.net]uggs clearance[/url]
[url=http://www.outletmichaelkors.org.uk]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.converseshoes.us.com]converse shoes[/url]
[url=http://www.nike-airmax90.org.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.cheap-jordanshoes.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.hollisteruksale.co.uk]hollister sale[/url]
[url=http://www.uggbootsuk.org.uk]ugg boots uk[/url]
[url=http://www.clearancefitflopssale.com]fitflops sale clearance[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-clearance.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.uggbootssale.co.uk]ugg boots uk[/url]
[url=http://www.cheapuggoutlet.in.net]ugg outlet[/url]
[url=http://www.pradashoes.us]prada sneakers[/url]
[url=http://www.toryburch.com.co]tory burch outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-clearance.com.co]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbag.in.net]michael kors handbags clearance[/url]
[url=http://www.outlet-uggs.in.net]uggs outlet[/url]
[url=http://www.uggs-outlet.eu.com]ugg outlet[/url]
[url=http://www.cartier-watches.us.com]cartier watches[/url]
[url=http://www.asicsisrael.com]asics,asics israel,asics shoes,asics running shoes,asics israel,asics gel,asics running,asics gel nimbus,asics gel kayano[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletonline.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.uggssale.eu.com]ugg boots[/url]
[url=http://www.outlettruereligion.in.net]true religion jeans[/url]
[url=http://www.oakleysunglassess.co.uk]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.pradahandbags.org.uk]prada handbags[/url]
[url=http://www.tiffanyjewellery-outlet.co.uk]tiffany jewellery[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletclearance.com.co]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.adidasnmd.me.uk]adidas nmd[/url]
[url=http://www.reeboktrainers.org.uk]reebok trainers[/url]
[url=http://www.sunglassesrayban.org.uk]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.kobebryantshoes.in.net]kobe shoes[/url]
[url=http://www.louisvuitton-handbags.me.uk]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-store.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-stores.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.airforce1.us.com]nike air force 1[/url]
[url=http://www.poloralph-laurenoutlet.us.com]polo ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.uggsbootssale.in.net]uggs on sale[/url]
[url=http://www.mulberryhandbags.org.uk]mulberry handbags sale[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpas-cher.fr]ralph lauren femme[/url]
[url=http://www.bottega-venetaoutlet.net]bottega veneta outlet[/url]
[url=http://www.uggboots-outlet.me.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.polo-ralphlauren.com.co]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletclearance.us.com]michael kors factory store[/url]
[url=http://www.michaelkorsuk-outlet.org.uk]michael kors uk outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.us.com]polo shirts[/url]
[url=http://www.raybansunglasses-cheap.us.com]cheap ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.it]ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren italia,ralph lauren sito ufficiale[/url]
[url=http://www.juicycoutureoutlet.net]juicy couture tracksuit[/url]
[url=http://www.mbtshoesoutlet.us.com]mbt shoes[/url]
[url=http://www.coachoutletcanada.com.co]coach outlet canada[/url]
[url=http://www.nikeblazerpas-cher.fr]nike blazer pas cher[/url]
[url=http://www.reeboktrainers.org.uk]reebok shoes[/url]
[url=http://www.coachoutletclearancesale.com.co]coach outlet[/url]
[url=http://www.uggbootsforwomen.in.net]ugg boots for women[/url]
[url=http://www.uggson-sale.in.net]ugg sale[/url]
[url=http://www.hollisterclothingstore.in.net]hollister clothing store[/url]
[url=http://www.cheapmichaelkorshandbag.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.cheapmichaelkorshandbag.in.net]cheap michael kors handbags[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-clearance.com.co]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.longchamp-solde.fr]longchamp solde[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpolo.com.co]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.truereligion-sale.in.net]true religion sale[/url]
[url=http://www.mizunorunningshoes.us]mizuno shoes[/url]
[url=http://www.outletswarovski.co.uk]swarovski outlet[/url]
[url=http://www.cheapmlbjerseys.net]mlb jerseys[/url]
[url=http://www.rolexwatches.in.net]rolex watches for sale[/url]
[url=http://www.beatsheadphones.org.uk]beats headphones[/url]
[url=http://www.cheap-oakleysunglasses.us.com]cheap oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.outletswarovski.co.uk]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.uggboots-outlet.org.uk]ugg outlet[/url]
[url=http://www.cheapoakleysunglasses-wholesale.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.nikestore-uk.me.uk]nike store uk[/url]
[url=http://www.beatsbydrdre.co.uk]beats by dre[/url]
[url=http://www.nike-mercurial.net]nike mercurial[/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.co.uk]fitflops uk[/url]
[url=http://www.ralphlauren-pascher.fr]ralph lauren pas cher[/url]
[url=http://www.mulberry-bags.co.uk]mulberry bags[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.us.com]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.adidasnmdshoes.us.org]adidas nmd[/url]
[url=http://www.adidastrainers.me.uk]adidas shoes[/url]
[url=http://www.uggsoutletstore.in.net]ugg outlet[/url]
[url=http://www.thenorth-facejackets.us.com]the north face outlet[/url]
[url=http://www.cazal.us.com]cazal sunglasses[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearancesale.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-factory.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.polo-ralphlauren.com.co]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.nikerosherun.me.uk]nike roshe[/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.com]true religion outlet[/url]
[url=http://www.ugg-bootscheap.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.christianlouboutinscheap.us]christian louboutin outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletstore.com.co]coach outlet store[/url]
[url=http://www.ysloutletonline.com]ysl outlet[/url]
[url=http://www.cartier.us.com]cartier watches[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletsonline.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.canadagoose.eu.com]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsoutlet-factory.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbagsoutlet.org.uk]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.in.net]fitflops clearance[/url]
[url=http://www.cheapnfljerseys.org]nfl jerseys[/url]
[url=http://www.coachoutletstores.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.nike-airmaxshoes.org.uk]air max uk[/url]
[url=http://www.pradasunglasses.us.com]prada sunglasses for women[/url]
[url=http://www.louis-vuittonpascher.fr]louis vuitton pas cher[/url]
[url=http://www.thenorthfacejacket.com.co]the north face jacket[/url]
[url=http://www.raybansun-glassess.us.com]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-stores.us.org]louis vuitton outlet stores[/url]
[url=http://www.oakleysunglasseswhole-sale.us.com]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.nikeoutletstore.us]nike outlet store[/url]
[url=http://www.tomsshoes.in.net]toms outlet[/url]
[url=http://www.salomonshoes.us.com]salomon shoes[/url]
[url=http://www.hollisterclothing.co.uk]hollister uk[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpas-cher.fr]ralph lauren pas cher[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsoutlet.us.org]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-factory.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.uggssale.eu.com]uggs on sale[/url]
[url=http://www.cheap-oakleysunglasseswholesale.us.com]cheap oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.oakleysunglassess.co.uk]oakley sunglasses sale[/url]
[url=http://www.foampositeshoe.net]nike foamposite[/url]
[url=http://www.coach-factoryoutlets.us.com]coach outlet store[/url]
[url=http://www.raybansunglasses-cheap.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.cheap-nfljersey.us.com]cheap nfl jerseys[/url]
[url=http://www.nike-airmaxshoes.org.uk]nike air max uk[/url]
[url=http://www.cazal.us.com]cazal outlet[/url]
[url=http://www.uggboots-outlet.org.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.nike-airmax90.org.uk]nike air max 90[/url]
[url=http://www.louis-vuitton.us.com]louis vuitton outlet online[/url]
[url=http://www.truereligionoutlet-store.us.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.air-jordanshoes.us.com]air jordan shoes[/url]
[url=http://www.ferragamooutletstore.net]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.cheapjordan-shoes.us.com]cheap jordans[/url]
[url=http://www.louisvuittonreplica.us.com]louis vuitton replica[/url]
[url=http://www.maccosmetics.in.net]mac cosmetics sale[/url]
[url=http://www.louis-vuittonhandbag.us]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.raybansun-glassessale.us.com]ray ban sunglasses sale[/url]
[url=http://www.louisvuittonreplica.us.com]louis vuitton[/url]
[url=http://www.nikeairmax90.me.uk]nike air max 90[/url]
[url=http://www.michaelkors-handbags.co.uk]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.christianlouboutin-outlet.me.uk]christian louboutin shoes[/url]
[url=http://www.hermesoutletstore.us.com]hermes outlet[/url]
[url=http://www.abercrombie-fitch-hollister.fr]abercrombie and fitch[/url]
[url=http://www.longchamppliage.fr]longchamp pliage[/url]
[url=http://www.lacostepoloshirts.cc]lacoste polo shirts[/url]
[url=http://www.outletlongchamp.in.net]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinestore.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.airjordan11.net]air jordan 11[/url]
[url=http://www.iphonecase.me.uk]iphone case[/url]
[url=http://www.fitflopssaleclearance.in.net]fitflops sale clearance[/url]
[url=http://www.nikeblazerpas-cher.fr]nike blazer pas cher[/url]
[url=http://www.fitflopssaleclearance.in.net]fitflops clearance[/url]
[url=http://www.herveleger.us.com]herve leger dresses[/url]
[url=http://www.ray-bansunglassescheap.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.swarovskicrystals.com.co]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.raybansunglass.com.au]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.uggbootsforwomen.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinesale.us]coach outlet[/url]
[url=http://www.the-northfacejacket.us.com]north face jacket[/url]
[url=http://www.tory-burchoutlet.us.org]tory burch outlet[/url]
[url=http://www.oakleysunglasses.org.uk]oakley sunglasses[/url]
[url=http://www.ralphlauren-uk.org.uk]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.converseshoes.us.com]converse shoes sale[/url]
[url=http://www.coachoutletfactory-store.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.pololacostepascher.fr]lacoste pas cher[/url]
[url=http://www.saclongchamp-pliage.fr]longchamp pliage[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactory-outlet.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.celineoutletus.com]celine outlet online[/url]
[url=http://www.swarovskicrystals.com.co]swarovski jewelry[/url]
[url=http://www.michaelkors-handbags.co.uk]michael kors uk[/url]
[url=http://www.pradaoutlet.us]prada outlet[/url]
[url=http://www.uggs-outlet.eu.com]uggs outlet[/url]
[url=http://www.cheap-uggsoutlet.in.net]uggs outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbags-outlet.us.com]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.fitflopssale.us]fitflops sale[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletcanada.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.beats-headphones.in.net]beats by dre[/url]
[url=http://www.outletlongchamp.in.net]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.rolexreplicawatches.com.co]rolex watches,rolex replica watches,replica rolex watches,replica watches[/url]
[url=http://www.ferragamo-shoes.us.com]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-stores.us.com]louis vuitton outlet[/url]
[url=http://www.outlet-uggs.in.net]ugg outlet[/url]
[url=http://www.burberry-outletstore.in.net]burberry outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletclearance.us.com]coach outlet store[/url]
[url=http://www.celine-outlet.us.com]celine outlet[/url]
[url=http://www.tomsshoes.in.net]toms shoes[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletclearance.com.co]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.ugg-outlet.me.uk]uggs outlet[/url]
[url=http://www.truereligionoutlet.org.uk]true religion uk outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagson-sale.us.com]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutletlv.us.com]louis vuitton[/url]
[url=http://www.cheapuggsforsale.in.net]uggs on sale[/url]
[url=http://www.cheapuggbootsforsale.in.net]cheap uggs[/url]
[url=http://www.hollisteruksale.co.uk]hollister[/url]
[url=http://www.nikeoutletstores.us]nike outlet store[/url]
[url=http://www.maccosmetics.in.net]mac cosmetics[/url]
[url=http://www.canadagoose-outletstore.com]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.canadagoose-jackets.me.uk]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.mulberry-handbagsoutlet.org.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.nikerosherunshoes.org.uk]nike roshe run[/url]
[url=http://www.hermesoutletstore.us.com]hermes outlet store[/url]
[url=http://www.lululemonoutletonline.us.com]lululemon outlet[/url]
[url=http://www.cheap-snapbacks.us.com]snapbacks wholesale[/url]
[url=http://www.cheapraybansun-glasses.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.outletmichaelkors.org.uk]michael kors outlet uk[/url]
[url=http://www.rolexwatchesforsale.in.net]rolex watches for sale[/url]
[url=http://www.canada-gooseoutlet.com.co]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.hollisterclothing.co.uk]hollister shirts[/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlets.us.com]true religion jeans outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletfactory-store.us.com]coach factory outlet[/url]
[url=http://www.pandorajewelryoutlet.us.com]pandora outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsonsale.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletonline.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonlinestore.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.jordan-pascher.fr]jordan pas cher[/url]
[url=http://www.jordanshoes.us.com]cheap jordan shoes[/url]
[url=http://www.uggoutletonlinestore.in.net]ugg outlet[/url]
[url=http://www.ralphlaurenoutlet.org.uk]ralph lauren uk[/url]
[url=http://www.fitflopssale.us]fitflops sale clearance[/url]
[url=http://www.chromeheartsoutlet.us]chrome hearts outlet[/url]
[url=http://www.toms-shoes.us.com]toms shoes[/url]
[url=http://www.jeanstruereligion.in.net]true religion outlet[/url]
[url=http://www.airmax90.us.com]air max 90[/url]
[url=http://www.tiffanyjewelryoutlet.us]tiffany and co jewelry[/url]
[url=http://www.rolexwatchesforsale.me.uk]rolex watches for sale[/url]
[url=http://www.raybansun-glassess.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.uggboot.com.co]ugg boots[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsonsale.in.net]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.rayban--sunglasses.me.uk]ray-ban sunglasses[/url]
[url=http://www.mulberryhandbagssale.co.uk]mulberry handbags sale[/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.in.net]fitflops shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletclearancesale.us.com]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletonline.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.mulberrysale.co.uk]mulberry outlet[/url]
[url=http://www.nikeoutletstore.us]nike outlet store online[/url]
[url=http://www.poloralph-laurenoutlet.us.com]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.uggbootssale.co.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.michaelkorshand-bagsoutlet.us.com]michael kors handbags[/url]
[url=http://www.cheapsoccerjersey.net]soccer jerseys[/url]
[url=http://www.soccerjerseys.us.com]soccer jerseys wholesale[/url]
[url=http://www.swarovskicrystal.us.com]swarovski outlet[/url]
[url=http://www.tiffanyandco.me.uk]tiffany and co[/url]
[url=http://www.abercrombiefitch-hollister.es]abercrombie outlet[/url]
[url=http://www.uggoutletstoreshoes.in.net]ugg outlet[/url]
[url=http://www.lebronjames.us.com]lebron shoes[/url]
[url=http://www.lululemonoutletonline.in.net]lululemon outlet[/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.coachoutletonlinesale.us]coach outlet online[/url]
[url=http://www.uggbootsclearancesale.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.michael-korsoutletsonline.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.hollister-clothingstore.net]hollister clothing[/url]
[url=http://www.rolexoutlet.us.com]rolex outlet[/url]
[url=http://www.canadagooseoutlet-store.com]canada goose outlet store[/url]
[url=http://www.truereligionjeans.org.uk]true religion outlet[/url]
[url=http://www.canadagoose-outlet.com.co]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.long-champoutlet.us.com]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.raybansunglasses-wholesale.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.ralphlauren-outletuk.co.uk]ralph lauren uk[/url]
[url=http://www.nikeairmax90.co.uk]nike air max 90[/url]
[url=http://www.louis-vuittonpascher.fr]sac louis vuitton pas cher[/url]
[url=http://www.coachoutlethandbags.us.com]coach outlet store[/url]
[url=http://www.louisvuittonoutlet-clearance.us.com]louis vuitton outlet clearance[/url]
[url=http://www.cartier-watches.us.com]cartier watches for sale[/url]
[url=http://www.tiffany-jewelry.com.co]tiffany jewelry[/url]
[url=http://www.uggs-outlet.de.com]ugg outlet[/url]
[url=http://www.longchamppas-cher.fr]longchamp pas cher[/url]
[url=http://www.longchamphandbags.org.uk]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.rolexwatchesforsale.me.uk]rolex watches[/url]
[url=http://www.pradaoutlet.us]prada outlet online[/url]
[url=http://www.longchampbag.org.uk]longchamp bags[/url]
[url=http://www.louisvuitton-handbags.co.uk]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.michaelkorsclearance.in.net]michael kors handbags clearance[/url]
[url=http://www.rayban--sunglasses.me.uk]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.bootsugg.co.uk]ugg boots sale[/url]
[url=http://www.jordan-pascher.fr]jordan pas cher[/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.us.com]ralph lauren outlet[/url]
[url=http://www.tiffanyjewelryoutlet.in.net]tiffany outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorshandbagsoutletfactory.in.net]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.mont-blancpens.com.co]mont blanc pens[/url]
[url=http://www.rolex-watches.it]rolex watches[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutletstore.us.com]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.in.net]true religion jeans[/url]
[url=http://www.raybansunglass.com.au]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.thenorthfacejackets.eu.com]the north face jackets[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpolo.com.co]ralph lauren polo[/url]
[url=http://www.truereligionjeansoutlets.us.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.raybanssunglassescheap.us.com]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.fitflop.in.net]fitflop sale[/url]
[url=http://www.newbalanceshoes.in.net]new balance shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactory-outlet.in.net]michael kors factory outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-store.us.com]michael kors outlet store[/url]
[url=http://www.sac-louisvuittonpascher.fr]louis vuitton pas cher[/url]
[url=http://www.adidastrainers.me.uk]adidas trainers[/url]
[url=http://www.cartier.us.com]cartier watches for sale[/url]
[url=http://www.rolex-watches.it]rolex orologi[/url]
[url=http://www.ferragamo.eu.com]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.nikeairmaxshoess.co.uk]nike air max[/url]
[url=http://www.chromeheartssunglasses.us]chrome hearts eyewear[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk]ralph lauren polo shirts[/url]
[url=http://www.coachoutletonlineclearance.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.tomsshoes.me.uk]toms outlet[/url]
[url=http://www.cheapmlbjerseys.us.com]cheap mlb jerseys[/url]
[url=http://www.louisvuittonsunglasses.us.com]louis vuitton sunglasses[/url]
[url=http://www.coachoutletclearanceonline.us.com]coach outlet clearance[/url]
[url=http://www.cheapuggoutlet.in.net]ugg outlet online[/url]
[url=http://www.ferragamo-shoes.us.com]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutletonline-store.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.swarovski.in.net]swarovski crystal[/url]
[url=http://www.ferragamoshoesoutlet.net]ferragamo shoes[/url]
[url=http://www.katespade.org.uk]kate spade uk[/url]
[url=http://www.katespadeuk.org.uk]kate spade uk[/url]
[url=http://www.bottega-venetaoutlet.net]bottega veneta outlet online[/url]
[url=http://www.adidasukstore.org.uk]adidas uk store[/url]
[url=http://www.kobe9elite.us.com]kobe 9[/url]
[url=http://www.air-jordanshoes.us.com]air jordan shoes for sale[/url]
[url=http://www.longchamphandbags.org.uk]longchamp[/url]
[url=http://www.cheap-nikeshoes.cc]cheap nike shoes sale[/url]
[url=http://www.truereligionjeanssale.com]true religion jeans[/url]
[url=http://www.canada-goosejackets.com.co]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.coachhandbagsclearance.us.com]coach handbags[/url]
[url=http://www.reebokoutletstore.us.com]reebok outlet store[/url]
[url=http://www.uggboots-clearance.in.net]ugg clearance[/url]
[url=http://www.adidasukstore.org.uk]adidas uk[/url]
[url=http://www.michaelkorswallet.net]michael kors wallet sale[/url]
[url=http://www.uggson-sale.in.net]ugg boots sale[/url]
[url=http://www.pumaoutletonline.com]puma shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-clearance.us.org]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.linksoflondons.co.uk]links of london[/url]
[url=http://www.ghdstraighteners.org.uk]ghd uk[/url]
[url=http://www.cheapreplicawatches.com.co]cheap replica watches[/url]
[url=http://www.louis-vuittonhandbag.us]louis vuitton handbags outlet[/url]
[url=http://www.rolexwatchesoutlet.us.com]rolex watches outlet[/url]
[url=http://www.nikerosherun.me.uk]nike roshe run[/url]
[url=http://www.burberryoutletstore.in.net]burberry outlet[/url]
[url=http://www.nike-outletonline.com]nike outlet[/url]
[url=http://www.thenorth-facejackets.us.com]the north face jackets[/url]
[url=http://www.ugg-bootsclearance.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.thenorthfacejackets.eu.com]north face jackets[/url]
[url=http://www.cartierwatches.us]cartier uk[/url]
[url=http://www.adidasnmdshoes.us.org]adidas nmd runner[/url]
[url=http://www.fitflopsshoes.co.uk]fitflops shoes[/url]
[url=http://www.nikefreerun5.co.uk]nike free 5.0[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-uk.me.uk]michael kors uk[/url]
[url=http://www.ralph-lauren.us.org]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.longchamphand-bags.us.com]longchamp outlet[/url]
[url=http://www.coachoutlet-onlinestore.com.co]coach outlet online[/url]
[url=http://www.canada-goosejackets.com.co]canada goose outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonhand-bags.us.org]louis vuitton handbags[/url]
[url=http://www.wholesale-nbajerseys.com]nba jerseys[/url]
[url=http://www.fredperrypoloshirts.com]fred perry polo shirts[/url]
[url=http://www.uggoutletonlinestore.in.net]ugg outlet online[/url]
[url=http://www.pandora.eu.com]pandora outlet[/url]
[url=http://www.saclongchamp-pliage.fr]longchamp pliage[/url]
[url=http://www.uggoutletonline.com.co]ugg outlet[/url]
[url=http://www.ralphlauren-polo.org.uk]ralph lauren uk[/url]
[url=http://www.longchamppas-cher.fr]longchamp pas cher[/url]
[url=http://www.coach-onlineoutlet.us.com]coach outlet online[/url]
[url=http://www.hollistercanada.com]hollister canada[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpolo.us.com]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.michae-kors-outlet.ca]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbagssale.us.com]louis vuitton handbags sale[/url]
[url=http://www.michaelkorsfactoryoutlet.us.org]michael kors factory outlet[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirts.org.uk]ralph lauren polo[/url]
[url=http://www.adidas-wings.in.net]adidas wings[/url]
[url=http://mulberryoutlet.outlet-store.co.uk]mulberry outlet[/url]
[url=http://www.ghdstraighteners.org.uk]ghd hair straighteners[/url]
[url=http://www.michaelkors-outletonline.in.net]michael kors outlet online[/url]
[url=http://www.ferragamoshoes.com.co]ferragamo outlet[/url]
[url=http://www.long-champoutlet.us.com]longchamp handbags[/url]
[url=http://www.fitflopsoutletsale.com]fitflops outlet[/url]
[url=http://www.chicagoblackhawks.us.com]chicago blackhawks jerseys[/url]
[url=http://www.cheapuggaustralia.in.net]ugg boots[/url]
[url=http://www.mulberry-handbags.co.uk]mulberry handbags[/url]
[url=http://www.toms.us.com]toms shoes[/url]
[url=http://www.airjordan4.org]jordan 4[/url]
[url=http://www.canada-gooseoutlet.com.co]canada goose[/url]
[url=http://www.cheapoakley-sunglasseswholesale.us.com]oakley sunglasses wholesale[/url]
[url=http://www.montblancpenss.us.com]mont blanc pens[/url]
[url=http://www.coachoutletclearancesale.com.co]coach outlet clearance[/url]
[url=http://www.thenorthfacejacket.com.co]north face jacket[/url]
[url=http://www.toms.us.com]toms outlet[/url]
[url=http://www.tory-burchoutlet.us.org]tory burch sandals[/url]
[url=http://www.uggboots-onsale.in.net]ugg boots on sale[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-store.us.com]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.michaelkorsusa.us]michael kors outlet[/url]
[url=http://www.toryburchoutlet-online.us.com]tory burch outlet[/url]
[url=http://www.canadagoose-jackets.com.co]cheap canada goose jackets[/url]
[url=http://www.fitflopssale.in.net]fitflops sale[/url]
[url=http://www.airhuarache-nike.co.uk]nike air huarache[/url]
[url=http://www.burberrysaleoutlet.us.com]burberry outlet sale[/url]
[url=http://www.louisvuittonhandbags.me.uk]louis vuitton[/url]
[url=http://www.coachoutletonline-stores.us.com]coach outlet[/url]
[url=http://www.longchamphandbag.co.uk]longchamp handbag[/url]
[url=http://www.toryburchhandbags.us.com]tory burch outlet online[/url]
[url=http://www.lebronjamesshoes.in.net]lebron james shoes[/url]
[url=http://www.michaelkorsoutlet-clearance.us.org]michael kors outlet clearance[/url]
[url=http://www.nikeairmaxshoess.co.uk]air max 90[/url]
[url=http://www.bootsugg.co.uk]ugg boots[/url]
[url=http://www.thomassabo.me.uk]thomas sabo uk[/url]
[url=http://www.poloralph-lauren.org.uk]polo ralph lauren[/url]
[url=http://www.canadagoose-jackets.com.co]canada goose jackets[/url]
[url=http://www.ralphlauren-po

Reagovať

 (02.12.2020 02:09:57)     

http://onlinecasinogameslots.com/# gamepoint slots http://onlinecasinogameslots.com/# - free games online no download no registration <a href="http://onlinecasinogameslots.com/# ">best online gambling sites for real money </a>

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.