hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuLevice v postrevoluční době

Ondřej Slačálek

Pavel Barša je politický filosof, jehož práce jsou věnovány multikulturalismu, vztahu západu a islamismu, americké zahraniční politice, soudobému feminismu – často tedy tématům, která jsou tak či onak podvratná vůči převládajícímu liberálnímu paradigmatu. Nesnaží se je ovšem jen vykládat, ale také svým výkladem poněkud změnit – převzít od nich zajímavé, inspirativní myšlenky či metody a usmířit je s tímto paradigmatem nebo je vůči němu v posledku odzbrojit. Tak by šla interpretovat i jeho nová kniha, jíž napsal spolu s Ondřejem Císařem, šéfredaktorem Politologického časopisu a vysokoškolským pedagogem, věnujícím se politické filosofii, problematice globalizace a teoriím sociálních hnutí. Kniha se tentokrát zaměřuje levici a její podtitul zní: „Občanská společnost a nová sociální hnutí v radikální politické teorii 20. století“.

(15. 12. 2004)Linka na dnesATTAC

„Združenie za dane na transakcie prospievajúce občanom" sa už dávno nezaoberá výlučne snahou presadiť Tobinovu daň na špekulatívny kapitál na medzinárodných finančných trhoch. ATTAC sa z rodného Francúzska rozšíril do mnohých iných krajín a je dnes jednou z najvýznamnejších skupín hnutia za globalizáciu spravodlivosti.Falošný tón
chválospevov na pápeža


Polly Toynbeeová

vydané 21. 10. 2003 • prečítané 13003x
formát na tlač/hr!/ Počas nedávnej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku a tesne po nej, keď sa o slovo aspoň nesmelo prihlásili nenábožensky založení obyvatelia, sa rýchlo v médiách objavila pohodlná schéma: na jednej strane fanatickí katolíci, na druhej militantní antiklerikalisti, pričom väčšina obyvateľstva sa mala bez ťažkostí zmestiť medzi tieto dva „krajné" prúdy. Akoby sa medzi oba „extrémy" dalo položiť znamienko rovná sa. Fakt, že katolícka cirkev ako inštitúcia - nie samotní veriaci občania - už vyše desať rokov systematicky, sústavne a neprestajne presadzuje svoje učenie do zákonov i celého spoločenského života, zatiaľ čo vystúpenie proti klerikalizmu bolo drobné a od roku 1989 vôbec prvé, sa pohodlne obišiel mlčaním. Nehovoriac už o tom, že takzvaní militantní antiklerikáli požadovali len napĺňanie Ústavy Slovenskej republiky, kde sa nehovorí, že sme náboženským štátom. Ak takáto požiadavka niekomu pripadá extrémna, prinášame pre porovnanie komentár z novín The Guardian, jedného zo štyroch hlavných, vážených britských denníkov. V krajine, kde katolicizmus nie je politickou silou, takýto druh názorov nikomu nepripadá ako krajnosť. Dočkáme sa toho niekedy aj u nás? /hr!/S oslavnými ódami sa už začalo. O pápežovi sa pri príležitosti jeho 25. jubilea píšu ohromujúce veci – a pritom sú to len drobné aperitívy k oslavnej hostine uctievania, ktorá nepochybne príde, keď rímsky biskup nakoniec odíde z tohto slzavého údolia.

Ohromujúce je, že ešte aj rozumná a umiernená komentárová stránka Financial Times priniesla včera monumentálny zbožňujúci chválospev. Podľa autora si len dvaja pápeži v dvetisícročných dejinách cirkvi zaslúžili prímenie „Veľký“: „Bolo by len primerané, keby za svoju vodcovskú úlohu a autoritu v týchto zložitých časoch vošiel prostý poľský kňaz Karol Wojtyla do povedomia ako Ján Pavol Veľký.“ Zároveň s týmto pozoruhodným vyjadrením sa objavila aj povinná grimasa nad jeho kritikmi – „pápež zostáva ešte aj na jeseň života jedným z výrazných terčov nenávisti samozvaných liberálnych elít“. Udivuje veru táto myšlienka, že liberáli sú „elitou“, zatiaľ čo trojnásobne korunovaný rímsky biskup na svojom tróne je iba prostým kňazom – ale inak áno, je pravda, že je terčom nenávisti a to z dobrých dôvodov.

Blahorečiť a oslavovať sa bude ultrakonzervatívny pápež, stelesňujúci obmedzený étos poľskej cirkvi, dnes nepríjemne na vzostupe, plnej starého nacionalizmu, antisemitizmu a anitifeminizmu. Jána Pavla II. budú oprávnene chváliť za jeho nezmieriteľný odpor voči komunizmu a jeho podporu Lechovi Walesovi. Stalo sa však súčasťou rozrastajúcej sa historickej mytológie, že to bola guráž západnej krajnej pravice, ktorá bez pomoci zlikvidovala železnú oponu – os Reagan, Thatcherová, Wojtyla. Šikovne sa tým vymazávajú z pamäti sociálni demokrati, ktorí sa proti nej stavali rovnako prudko.

Nenáboženská západná Európa poväčšine ignoruje podivné rituály a články viery ešte stále praktizované rýchlo sa zmenšujúcou menšinou. Prestarnuté osadenstvo kostolov mizne a noví kňazi sa hľadajú ťažko. Vatikán je sotva niečím viac, ako jedným z historických sídiel krásy, kurióznym pozostatkom dávnych čias, podobne ako japonské šintoistické chrámy či maorské posvätné miesta. Zdá sa trocha výstredné vzrušovať sa nad upadajúcou vierou, nehovoriac už o „nenávisti“ k nej. Lenže nedávny televízny program BBC nám opäť o nej niečo pripomenul.

Pri návšteve Filipín, Nikaraguy a Keni narazíme na katastrofálne dôsledky cirkevného učenia o antikoncepcii, ktoré spôsobuje rozsiahlu žatvu smrti v Ázii, Afrike i Latinskej Amerike. Všade, kde autor dokumentu zašiel, naďabil na oceľové zovretie cirkvi. V istej keňskej dedine vidíme, ako tretina obyvateľstva zomiera na AIDS, pretože cirkev zabránila distribúcii kondómov. Cirkvi nestačí len kázanie, používa aj svoju politickú silu a predovšetkým moc rozprávok. Na všetkých troch kontinentoch katolíkmi ovládané komunity opakujú vatikánsku lož, že kondómy majú diery, ktorými vírus AIDS dokáže prejsť. Prezident vatikánskej Pontifikálnej rady pre rodinu kardinál Alfonso Lopez Trujillo vyhlasuje, že vatikánsky vedecký výbor dokázal pravdivosť tohto tvrdenia – no napriek rôznym prísľubom nikdy nepredložil dôkazy tohto výboru. Svetová zdravotnícka organizácia sa medzitým zúfalo snaží vykoreniť túto všadeprítomnú nepravdu – a nedarí sa jej to.

Nikto nikdy nespočíta, koľko ľudí zomrelo na AIDS v dôsledku Wojtylovej moci, koľko žien zbytočne zomrelo pri pôrodoch, koľko detí zomrelo od hladu v príliš veľkých a chudobných rodinách, ktoré ich nedokázali uživiť. Je však rozumné predpokladať, že týmito tichými, neviditeľnými, nespočítanými úmrtiami jeho rukou sa vyrovná hociktorému tyranovi či diktátorovi s primeranou povesťou. Dôvodom v jeho prípade možno nie je zlovôľa, iba pomýlenosť – no tým mŕtvym na tom asi sotva záleží. Vzhľadom na to nemožno nechutné litánie o jeho prostej zbožnosti len tak bez slova obísť.

V nedeľu bude blahorečiť matku Terezu. Pred mnohými rokmi, ešte než sa preslávila, som s ňou urobila rozhovor, keď bola na návšetve vo svojom londýnskom kláštore. Poškriepili sme sa vtedy o antikoncepcii. Čo azda nevidí, aké dôsledky má jej učenie na uliciach Kalkaty, kde sa bábätká rodia, aby v utrpení zomreli od hladu? Odvetila mi, že každé dieťa, ktoré sa čo len raz nadýchne, je ďalšou dušou stvorenou na väčšiu slávu božiu a že jedine na tvorbe duší záleží. Utrpenie? Všetci sa rodíme, aby sme trpeli.

Pápežskí apologéti to šmahom ruky odsúvajú nabok ako detail, ako niečo nepríjemné a nepodstatné, na čo sa vrhajú liberáli a feministky, len aby mohli útočiť na katolíkov. Autor článku vo Financial Times otázku odpinkol takto: „Isteže existujú vynikajúce dôvody na podporu kontroly pôrodnosti v Afrike. Ale nemožno byť prekvapený, že hlava katolíckej cirkvi ich neschvaľuje.“ Lenže neschvaľovať kontrolu pôrodnosti nie je to isté, ako jej tam, kde cirkev dominuje, agresívne zabraňovať. Národná sekulárna spoločnosť Británie vedie dnes kampaň za vylúčenie Svätej stolice z OSN, keďže je jedinou náboženskou organizáciou, ktorá je tam zastúpená.

Náboženstvá sa dostávajú do zrážky s moderným svetom a rozbíjajú sa o svoje sexuálne fetiše. Ich nebotyčné duchovné ambície sa s rachotom rútia k zemi, sťahované posadnutosťou nečistým ľudským telom. Sex vždy znamená ženu, Evu, zodpovednú za Adamovu žiadzu, ženu, ktorú vždy treba spútať. Všetky blízkovýchodné náboženstvá odvodzujú svoju identitu zo sústredenosti na ženské telo – rituálne kúpele, holenie hláv, upieranie interrupcie a antikoncepcie, moslimská purda a zákaz prístupu nečistým ženám k oltáru. Tento zvrátený odpor k ženám predurčuje náboženstvá, aby sa všade na svete zrazili s modernosťou, lebo byť moderný znamená ženy oslobodiť. Nakoniec sa bude musieť zmodernizovať aj islam.

Každý pokus zastaviť sex vedie k nesmiernemu pokrytectvu. Nie je žiadnym tajomstvom, že veľké percento katolíckych i anglikánskych kňazov sú gejovia. Niektorí z tých, ktorí žijú v „celibáte“, dokonca zneužívali deti. Celé roky ich pritom kryl presne ten istý Vatikán, ktorý robí zo sexuálnej čistoty nedosiahnuteľný základ svojej identity.

Pozorovateľom zvonka sa môže zdať zábavné, že tento pápež kanonizoval viac svätých, než ich bolo vyhlásených za celé minulé štyri storočia. Že menoval aj 201 hlboko konzervatívnych kardinálov už také vtipné nie je. Bude táto hrubá volebná manipulácia mať za následok, že jeho nástupca bude tiež ultrakonzervatívec? Znalci Vatikánu tvrdia, že sa o niečo podobné pokúšajú všetci pápeži, no kyvadlo sa pohybuje od konzervatívca k liberálovi a zase naspäť. Ak je to tak, môžno dúfať, že liberálny pápež by mohol priniesť svetu osoh práve tak, ako mu Wojtyla priniesol škodu.

Aj v konaní Jána Pavla II. sa v niektorých chvíľach objavili mučivo žiadúce náznaky toho, čo všetko by dobrý Vatikán mohol dokázať. Staval sa proti trestu smrti, no vôbec si ho nestanovil za prioritu. Ostro kritizoval neskrývanú nenažranosť kapitalizmu, no pritom podkopal ľudovú teológiu oslobodenia latinskoamerických bosonohých kňazov a namiesto toho podporil temnú spoločnosť Opus Dei.

Východeurópski katolíci bojujú za to, aby v novej ústave EÚ bola zahrnutá zmienka o Bohu. Tým pádom nás čaká tvrdý spor o to, či Európa zahŕňa iba kresťanov, čím by naveky zostali za hranicami islamské hordy Turecka. Mnohí nenábožensky založení občania EÚ však asi žiadny veľký rozdiel medzi imámami za bosporskou úžinou a imámom vo Vatikáne nevidia. Pre nich je podstatné, aby súkromní bohovia neobsadzovali priestor, ktorý má patriť verejnosti.

• False paeans to the pope (The Guardian)Polly Toynbeeová je komentátorka britského denníka The Guardian.

Vaše komentáre:

 (21.08.2004 20:36:53)     

Zdá sa, že namáte Svätého Otca príliš v obľube. Chcem vám len pripomenúť, že citované články, ktoré tu spomínate pravdepodobne písali ľudia, ktorí by Svätú Cirkev najradšej zniesli zo sveta.
Hovoria o tom, že Cirkevné učenie je zastaralé a zbytočné.
No ja viem o nejednom prípade, keď si ľudia chceli vytvoriť "raj" na Zemi-bez Boha. Všetky padli, stačí spomenúť Francúzsku revolúciu, ktorá síce zvrhla zločinecký aristokratický režim, ale sama bola veľkou a neľudskou masakrou, kde za obeť padli tisíce nevinných ľudí, a aj sami revolucinári.Nakoniec sa aj tak k moci dostal ďalší panovník-Napoleon. Ďalším neslávnym režimom bol komunizmus. Lenin, ktorý sa snažil Marxove idey aplikovať na dobu, na ktorú sa vôbec nevzťahovali. Toto "spracovanie a praktizovanie" týchto idelógii. Spôsobili, že milióny ľudí zomreli a tento "raj na Zemi" sa nepodarilo znovu vytvoriť. Ešte spomeniem fašizmus, ktorý sa snažil vytvoriť ideálne podmienky síce len pre jednu "čistú" rasu, ale aj tak-bez Boha. Niekoľko desaťročí čo vznikol bola však vláda, čo ho vytvorila porazená. A aby bol repertoár úplny, nedá mi to spomenúť dnešný konzmný štýl, ktorý je tiež "bez Boha." Postupne sa však v krajinách, kde sa rozmáha dochádza k totálnemu úpadku morálky a ľudia "volajú" po duchovne, čo dáva priestor rôznym samozvaním učiteľom a "guruom", ktorý z ľudí za svoje učenie ťahajú peniaze. Bohatý svet bez morálnych zásad nemôže pomôcť ani zabrániť vojne, takej, ako bola v Iraku.
Všetky tieto "izmy",ako vznikli, tak aj zanikli a budú vznikať a zanikať... A Cirkev? Tá tu je Dvetisíc rokov, napriek všetkému.
Cirkev je často kritizovaná, za to, že údajne vnucuje svoje učenie iným. To je výmysel, pretože Cirkev, čo akoby chcela, nemôže nikomu nič nanútiť, pretože na to nemá prostriedky. Môžu to urobiť, len predstavitelia štátov, ktorí v spolupráci s Cirkvou zavádza náboženskú výchovu na školách, ale veď existuje aj alternatíva pre tých, čo nepatria k Cirkvi-Etická výchova.
Cirkev a pápež, boli vždy kritizovaní a aj budú-to je ich"známka pravosti". Kritizovaní sú často za vymyslené aféri, ktoré vymýšľajú všelijakí ľudia... A pokiaľ ide o aféri typu "pedofília kňazov" ide o zlyhanie jednotlivých kňazov a to, že sa z toho obviňuje Cirkev, je len výsledkom toho, že média to všetko zveličujú. Zostávajú však tisíce iných, ktorí takí nie sú.
ďalší hovorí: "Boha hej, ale Cirkev nie!" Neberiem mu jeho názo
r. Ale zostáva pripomenúť, že nebyť kresťanstva, dodnes sa klaniame sochám a bojujeme prtoi sebe. Možno by sme tu už ani neboli. Netvrdím, že kresťanstvo, môže úplne odstrániť zlo spomedzi ľudí, ale mnohému zlu zabránilo. Stačí spomenúť to, ako Pius XII. za druhej svetovej vojny pomáhal židom, alebo ako misionári pomáhajú tisícom chudobných v celom svete. A vlastne aj všetky morálne zásady dneška vychádzajú z kresťanstva.
Pápež je "konzervatívny",ale, keby taký nebol, môže si vieru hocikto hocikedy upraviť. Myslím, že toľko stačí povedať. Na záver vám chcem pripomenúť, že si vás veľmi vážim, ako ľudí.

P.S.:Ospravedňujem sa za vzniknuté preklapy, vzhľadom na to, že tento komentár som písal veľmi rýchlo.

Reagovať

  
 (23.08.2004 21:54:00)     
Re:
Osoba, čo to písala má pravdu. Stotožňujeme sa s obsahom tohoto článku. Na Svätú Cirkev sa v súčasnosti pozerá veľmi zle. Chceme vám len prpomenúť, že nik nechce obmedzovať vaše pôsobenie tak prečo sa snažiť zdiskreditovať Svätú Cirkev a obmedziť jej činnosť. Veď vy dobre viete, že Cirkev dáva slobodný priestor každému, aby žil podľa svojho presvedčenia.

Reagovať

Silvia  (05.04.2005 15:39:46)     
Ja len toľko,
že asi ľudia a redaktori vo Financial Time sú inteligentnejší ako vy, čo ste popísali tieto blbosti, a ešte jedno :píšte o tom , čomu rozumiete. V tomto ste úplne vedľa a nemáte ani šajn o čom je viera v Boha. Tlápete o konzervativizme a pod. ale podstata vám uniká.

Reagovať

  
Lubos Vrzon  (25.04.2005 14:39:12)     
Re: Ja len toľko,
A ta podstata je?

Reagovať

BOBI  (10.06.2005 18:09:19)     
pre nerozhladenych
Dobre - vidim ze v tejto republike sa to len tak hemzi nescitanymi ludmi. Zacnem od najstarsich dob:

-Konstantinove listy (ludom znalym historie to cosi bude hovorit) - si sfalsovala katolicka cirkev aby prisla k majetku.

-Vypravy do svatej zeme: vrazdenie, rabovanie,okradanie mrtvych "pohanskych psov" (nie su blizni lebo nie su pokrsteni a samozrejme znasilnovanie! I tu sa katolici blysli!
Je potrebne podotknut ze pred hordou veriacich putnikov Petra Pustevnika cez Uhorsko muselo byt domace obyvatelstvo chranene kralovskym vojskom !!!
(mimochodom staci chodit do kniznice su o tom tony knih!)

-Vrazdy Albigenskych a Valdenskych reformovanych veriacich
v 13-14 storoci Francuzsku. Tu sa tiez stupenci tej "pravej" viery cinili ! Dobovi kronikari pisu ze zem bola este dlhe dni nasiaknuta krvou

-Bartolomejska noc vo Francuzsku - vyvrazdenie tisicov nekatolikov. Na druhy den sa zistilo ze v krajine chybaju
pisari, filozofi, univerzitni profesori, architekti atd...
Mimochodom po vynajdeni knihtlace ju zakazala inkvizicia !!!
Katolicki duchovni nie su zrovna stupencami vzdelanosti -
ved preco ju tolke veky odopierali masam?

-Fasizmus a cirkev: A ktoryze to papez pozehnal Hitlerovi????
....
Pinochet? - pokrsteny katolik. A Diem? - Saigonsky diktator
ktory po vojne ako katolik vrazdil stovky budhistov ale aj ludi neuvazujucich ako on. Samozrejme mu v tom pomahal dalsi katolik Kennedy dodavkami zbrani. Takze verit ze katolicke
ustredie nevyvija v dnesnom svete zakulisny lobbing je naivita!
Jasne my hore musime vyzerat tak ze nabozenstvo na skolach nepresadzujeme, ale v skutocnosti to presadime cez pesiakov (politickych krastanskych predstavitelov!)
Ved aj v dokumente ktory bezal v TV sa verejne hovorilo ze vatikanska banka bola zapletena (asi len nahoda) do dodavky
zbrani do nahodou katolickeho Chorvatska.
Zabudnite na cistotu umyslov cirkvi !
Ved spoved je to co je silnou zbranou v rukach cirkvi. Ta bola zavedena tusim az v 14.storoci mimochodom

Ale skoda reci ked clovek nechce vidiet fakty...

Reagovať

  
kondomus  (16.06.2008 02:51:56)     
Re: pre nerozhladenych
A teraz zabijaj katolikov.

Reagovať

marta  (28.05.2006 22:39:29)     
duté hlavy
Duté hlavy vytrubujú do sveta veci, ktorým vôbec nerozumejú. Kritizujú pápeža, ale sami nevidia,že nedokážu pomôcť ani susedovi
oproti. Radšej nech idú pásť svine, to bude užitočnejšie.Reagovať

kathy  (04.04.2019 01:10:18)     
supreme clothing
[url=http://www.geox.us.org/]geox[/url]
[url=http://www.zapatillasnikehombre.com/]Zapatillas Nike Hombre[/url]
[url=http://www.jordanretro11.us.org/]jordan retro 11[/url]
[url=http://www.zapatossocceradidas.com/]Botas De Adidas[/url]

Reagovať

caijuan83  (20.04.2019 11:43:59)     
birkenstock sandals
[url=http://www.nikekdshoes.us.com/]kd shoes[/url]
[url=http://www.salomonshoes.co.uk/]salomon skis[/url]
[url=http://www.rayban--glasses.us.com/]ray ban sunglasses[/url]
[url=http://www.asicss.us.com/]asics outlet[/url]

Reagovať

frank  (18.05.2019 15:50:04)     
Salomon Boots
[url=http://www.lebron16.ca/]Lebron 16[/url]
[url=http://www.yeezytrainers.co.uk/]Yeezy Shoes[/url]
[url=http://www.birkenstockoutlet.us/]Birkenstock[/url]
[url=http://www.pandoracanadarings.ca/]Pandora Canada[/url]

Reagovať

kathy  (17.06.2019 21:20:58)     
fjallraven
[url=http://derrickhenry.nflshop-jerseys.us/]derrick henry[/url]
[url=http://hustonrockets.nbajerseysshop.us/]huston rockets[/url]
[url=http://nickchubb.nflshop-jerseys.us/]nick chubb[/url]
[url=http://newyorkrangers.nhl-shop.us/]new york rangers[/url]

Reagovať

cora  (03.07.2019 08:23:00)     
nike air max 2019
[url=http://www.newnhljerseys.us/tags_products/what-time-does-the-sabres-game-end-tonight_6657.html]what time does the sabres game end tonight[/url]
[url=http://www.wholesalenba-jerseys.us/tags_products/retro-phoenix-suns-shirt_674.html]retro phoenix suns shirt[/url]
[url=http://www.nhljerseysstore.us/tags_products/jake-gardiner_3314.html]jake gardiner[/url]
[url=http://www.cheapbasketballjerseys.us/tags_products/denver-nuggets-socks_1532.html]denver nuggets socks[/url]

Reagovať

ronghui13  (09.07.2019 06:47:41)     
nike
[url=http://www.uggslippers.ca/]ugg[/url]
[url=http://www.salomonshoes.ca/]salomon xa pro 3d[/url]
[url=http://www.charmsstore.us/]pandora earrings[/url]
[url=http://www.fila-shoes.us/]fila shoes[/url]

Reagovať

katherine  (20.08.2019 11:17:29)     
Adidas
[url=http://www.valentinosneakers.us/]Valentino Shoes Sale[/url]
[url=http://www.fjallraven-kanken.co.uk/]Fjallraven Backpack[/url]
[url=http://www.balenciagasneakers.org/]Balenciagas[/url]
[url=http://www.northfacejacket.us/]North Face Outlet[/url]

Reagovať

sandra  (16.10.2019 22:21:37)     
Balenciaga Shoes
[url=http://www.cartier-lovebracelet.us/]Cartier Love Ring[/url]
[url=http://www.columbiaclothing.us/]Columbia Clothing[/url]
[url=http://www.goldengoosesneakerssale.co.uk/]Golden Goose Sneakers Sale[/url]
[url=http://www.adidasyeezy.us/]Yeezy 500[/url]

Reagovať

katherine  (17.10.2019 14:24:03)     
Bvlgari Jewelry
[url=http://www.valentinoshoes.ca/]Valentino Shoes[/url]
[url=http://www.jordanshoesoutlet.us/]Air Jordan[/url]
[url=http://www.redbottomsshoes.us/]Louboutin Shoes[/url]
[url=http://www.nikeshoxwomen.us/]Nike Shoes[/url]

Reagovať

jennifer  (29.10.2019 18:51:35)     
Fjallraven Bags
[url=http://www.asicsrunningshoes.co.uk/]Asics Kayano[/url]
[url=http://www.merrellboots.us/]Merrell[/url]
[url=http://www.jordan-shoes.ca/]New Jordans[/url]
[url=http://www.lululemonleggingsoutlet.us/]Lululemon Outlet[/url]

Reagovať

laurie  (03.11.2019 21:59:05)     
Converse Trainers
[url=http://www.swarovskijewelryoutlet.us/]Swarovski Bracelet[/url]
[url=http://www.adidas-yeezy.fr/]Chaussure Adidas[/url]
[url=http://www.pandoraringsuk.co.uk/]Pandora UK[/url]
[url=http://www.sperry.us.org/]Sperry[/url]

Reagovať

ronald  (15.01.2020 02:49:00)     
Asics Running Shoes
[url=http://www.longchampsbags.us/]Longchamp Tote[/url]
[url=http://www.mcmhandbags.us.com/]Mcm Wallet[/url]
[url=http://www.longchamp-bags.ca/]Longchamp Canada[/url]
[url=http://www.bose-headphones.ca/]Bose Bluetooth Headphones[/url]

Reagovať

marianne  (30.01.2020 22:48:14)     
Longchamp Outlet
[url=http://www.pandorashop.us/]Pandora[/url]
[url=http://www.champion.us.org/]Champion Shoes[/url]
[url=http://www.monclerpolo.co.uk/]Moncler[/url]
[url=http://www.skechers-shoes.us.org/]Skechers[/url]

Reagovať

thelma  (10.02.2020 04:55:26)     
Champion T Shirt
[url=http://www.michaelkorshandbags.ca/]Michael Kors Bags[/url]
[url=http://www.adidasshoes.ca/]Adidas Canada[/url]
[url=http://www.offwhiteshoes.us.org/]Off White Shoes[/url]
[url=http://www.montblancpens.ca/]Mont Blanc Canada[/url]

Reagovať

david  (15.02.2020 08:28:03)     
Nike Air Max 720
[url=http://www.bapehoodieonline.us/]Bape Hoodie[/url]
[url=http://www.yeezy950.us/]Yeezy 950[/url]
[url=http://www.giuseppe-zanotti.ca/]Giuseppe[/url]
[url=http://www.cartierring.us/]Cartier Jewelry[/url]

Reagovať

sandra  (17.02.2020 19:56:10)     
Fitflop Sale
[url=http://www.nike-outlet.ca/]Air Max[/url]
[url=http://www.lebron-17.us.com/]Lebron 17[/url]
[url=http://www.miumiuhandbags.us.com/]Miu Miu Bags[/url]
[url=http://www.giuseppezanotti.ca/]Guiseppes[/url]

Reagovať

jennifer  (03.03.2020 16:37:37)     
Louboutin Trainers
[url=http://www.goldengoosesale.us/]golden goose[/url]
[url=http://www.columbiaclothing.us/]Columbia Outlet[/url]
[url=http://www.vibram.us.org/]Vibram Shoes[/url]
[url=http://www.yeezyboost350v2.us.com/]Yeezy[/url]

Reagovať

wilma  (06.03.2020 10:43:14)     
Balenciaga Bags
[url=http://www.nfljerseyscheap.us.org/]NFL Jerseys Cheap[/url]
[url=http://www.vanscanada.ca/]Vans Old Skool[/url]
[url=http://www.filatrainers.org.uk/]Fila Clothing[/url]
[url=http://www.nbajerseysstore.us.org/]NBA Shop[/url]

Reagovať

antonio  (13.03.2020 21:17:37)     
Yezzys
[url=http://www.bapecanada.ca/]Bape Canada[/url]
[url=http://www.ferragamo-shoes.ca/]Salvatore Ferragamo[/url]
[url=http://www.fitflop.us.org/]Fitflop Slippers[/url]
[url=http://www.ralphlaurenoutlet.ca/]Ralph Lauren Canada[/url]

Reagovať

linda  (26.03.2020 11:38:10)     
Adidas Trainers
[url=http://www.pandorarings.us.org/]Pandora Disney Charms[/url]
[url=http://www.goldengoose-sneakers.org.uk/]Golden Goose Superstar Sneakers[/url]
[url=http://www.fjallravenkankenbackpack.co.uk/]Fjallraven Kanken Mini[/url]
[url=http://www.asicsrunningshoes.ca/]Asics Shoes[/url]

Reagovať

jennifer  (05.04.2020 18:35:41)     
Asics Shoes
[url=http://www.filashoesshirt.us/]Fila[/url]
[url=http://www.nikeuk-trainers.org.uk/]Nike UK[/url]
[url=http://www.boseheadphones.ca/]Bose Soundlink[/url]
[url=http://www.karenmillenoutlet.us/]Karen Millen Outlet[/url]

Reagovať

jennifer  (02.05.2020 00:27:31)     
James Harden
[url=http://www.goyardwallet.us/]Goyard Purse[/url]
[url=http://www.skechersshoescanada.ca/]Skechers Go Walk[/url]
[url=http://www.ralphlaurenshirt.co.uk/]Ralph Lauren T Shirt[/url]
[url=http://www.nbajerseysstore.ca/]Official NBA Jersey[/url]

Reagovať

wilma  (05.05.2020 19:46:30)     
Supreme Shirt
[url=http://www.pandorarings.us.org/]Pandora Disney Charms[/url]
[url=http://www.goldengoose-sneakers.org.uk/]Golden Goose Superstar Sneakers[/url]
[url=http://www.fjallravenkankenbackpack.co.uk/]Fjallraven Kanken Mini[/url]
[url=http://www.asicsrunningshoes.ca/]Asics Shoes[/url]

Reagovať

linda  (16.05.2020 19:52:46)     
Fitflop Sale
[url=http://www.montblanc.us.org/]Mont Blanc[/url]
[url=http://www.balenciaga-shoes.us.org/]Balenciaga Shoes[/url]
[url=http://www.burberry-handbags.us/]Burberry Handbags[/url]
[url=http://www.fendis.us/]Fendi Bags[/url]

Reagovať

jennifer  (22.05.2020 12:39:35)     
Converse Sneakers
[url=http://www.uggbootsstore.us/]UGG Store[/url]
[url=http://www.bose-headphones.ca/]Bose Bluetooth Headphones[/url]
[url=http://www.filashoesshirt.us/]Fila Sneakers[/url]
[url=http://www.redbottomlouboutinshoes.us/]Red Bottoms[/url]

Reagovať

david  (23.05.2020 13:58:37)     
Adidas NMD Womens
[url=http://www.jewelry-pandora.us.com/]Pandora Bracelet[/url]
[url=http://www.fjallravenkankenbackpack.org.uk/]Fjallraven Backpack[/url]
[url=http://www.supremetshirt.us/]Supreme Sweatshirt[/url]
[url=http://www.fjallravenkankenbackpack.us.com/]Fjallraven Kanken Backpack[/url]

Reagovať

ernest  (23.06.2020 11:34:29)     
Longchamp Tote
[url=http://www.fendishoes.us/]Fendi Boots[/url]
[url=http://www.air-max90.us/]Nike Air Max 90[/url]
[url=http://www.mizuno-shoes.us/]mizuno wave rider[/url]
[url=http://www.moncler-canada.ca/]Moncler[/url]

Reagovať

katherine  (08.07.2020 03:28:43)     
Fitflop
[url=http://www.salvatoreferragamos.us/]Salvatore Ferragamo Shoes[/url]
[url=http://www.lacoste.org.uk/]Lacoste Polo[/url]
[url=http://www.lecoqsportifclothing.us/]Le Coq Sportif Shoes[/url]
[url=http://www.vibrams.us.com/]Five Fingers Vibram[/url]

Reagovať

jennifer  (08.07.2020 22:37:21)     
Bape Canada
[url=http://www.fred-perry.us/]Fred Perry Clothing[/url]
[url=http://www.truereligions.us/]True Religion Jacket[/url]
[url=http://www.christianlouboutinpumps.us/]Christian Louboutin Pumps[/url]
[url=http://www.ralphlauren-shirt.co.uk/]Ralph Lauren T Shirt[/url]

Reagovať

ernest  (19.07.2020 19:48:39)     
Curry 5 Shoes
[url=http://www.juicycouturetracksuit.ca/]Juicy Couture[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpolo-outlet.us/]Lauren Ralph Lauren[/url]
[url=http://www.burberrybags.ca/]Burberry Canada[/url]
[url=http://www.aldoshoescanada.ca/]Aldo Boots[/url]

Reagovať

ernest  (31.08.2020 16:29:11)     
Louboutin Heels
[url=http://www.hollistercanadaclothing.ca/]Hollister Jackets[/url]
[url=http://www.airjordan34.us/]Jordans[/url]
[url=http://www.mizunocanada.ca/]Mizuno Canada[/url]
[url=http://www.birkenstock-sale.ca/]Birkenstock Canada[/url]

Reagovať

jerry  (02.09.2020 18:11:46)     
Champion Sweater
[url=http://www.birkenstocksale.us.com/]Birkenstock Shoes[/url]
[url=http://www.bape.us.org/]Bape Clothing[/url]
[url=http://www.offwhite-shirt.us/]Nike Off White[/url]
[url=http://www.yeezy-boost.us/]Yeezy Boost 750[/url]

Reagovať

jerry  (03.09.2020 08:48:01)     
Asics Kayano
[url=http://www.lululemoncanadaoutlet.ca/]Lululemon Outlet[/url]
[url=http://www.fitflopsale.org.uk/]Fitflop Shoes[/url]
[url=http://www.burberrybags.ca/]Burberry Canada[/url]
[url=http://www.aldo-shoes.ca/]Aldo Boots[/url]

Reagovať

leigh  (08.09.2020 13:23:36)     
Lebron 15
[url=http://www.merrelltrainers.co.uk/]Merrell Moab 2[/url]
[url=http://www.coachbagsfactory.us/]Coach Outlets[/url]
[url=http://www.ferragamocanada.ca/]Salvatore Ferragamo Sale[/url]
[url=http://www.ferragamos.org.uk/]Salvatore Ferragamo Shoes[/url]

Reagovať

marianne  (14.09.2020 20:46:48)     
Womens Jordans
[url=http://www.stevemaddens.us/]Steve Madden Sandals[/url]
[url=http://www.fredperrypolo.us/]Fred Perry[/url]
[url=http://www.ralphlaurenpoloshirts.us.org/]Ralph Lauren Dresses[/url]
[url=http://www.tommyhilfigers.us/]Tommy Hilfiger Outlet[/url]

Reagovať

dominick  (17.09.2020 03:34:46)     
Salomon Running Shoes
[url=http://www.moncler.us.org/]Moncler Jackets[/url]
[url=http://www.adidasfactory.ca/]Adidas Yeezy[/url]
[url=http://www.fitfloptrainers.co.uk/]Fitflop Sandals[/url]
[url=http://www.adidasyeezysupply.us.com/]Yeezy 350[/url]

Reagovať

laurie  (19.09.2020 17:10:35)     
MCM Backpack
[url=http://www.juicycoutureclothing.us/]Juicy Couture Tracksuits[/url]
[url=http://www.calvinklein-outlet.us/]Calvin Klein Womens Underwear[/url]
[url=http://www.merrells.us/]Merrell Sandals[/url]
[url=http://www.christianlouboutinredbottomsshoes.us/]Christian Louboutin Shoes[/url]

Reagovať

jennifer  (17.10.2020 08:01:51)     
Fjallraven Backpack
[url=http://www.coachfactoryoutlets.us/]Coach Outlets[/url]
[url=http://www.versaceshirt.us/]Versace Shoes[/url]
[url=http://www.offwhitetrainer.co.uk/]Off White[/url]
[url=http://www.adidasoutlets.ca/]Adidas Outlets[/url]

Reagovať

leigh  (23.10.2020 15:15:18)     
Lebron 16 Shoes
[url=http://www.jordan34shoes.us/]Jordan 34[/url]
[url=http://www.lacosteshoesoutlet.us/]Lacoste Outlet[/url]
[url=http://www.versaceshirt.ca/]Versace Shirt[/url]
[url=http://www.hugoboss.us.com/]Hugo Boss Shoes[/url]

Reagovať

david  (01.11.2020 11:25:41)     
Fitflop Sandals
[url=http://www.underarmourcanada.ca/]Under Armour[/url]
[url=http://www.pandoracharmsclearance.us/]Pandora Bracelet[/url]
[url=http://www.offwhite-canada.ca/]Off White Hoodie[/url]
[url=http://www.vans-outlet.us/]Vans[/url]

Reagovať

dominick  (19.11.2020 08:25:50)     
Bottega Veneta Wallet
[url=http://www.fjallravens.co.uk/]Fjallraven[/url]
[url=http://www.sandalbirkenstock.us.com/]Birkenstock Sandals[/url]
[url=http://www.toryburchsandalsoutlet.us/]Tory Burch Crossbody[/url]
[url=http://www.goyardbagsshop.us/]Goyard Tote Bags[/url]

Reagovať

ernest  (30.11.2020 20:53:27)     
Fjallraven
[url=http://www.redbottoms-shoes.us/]Louboutin Boots[/url]
[url=http://www.nikefactorys.us.org/]Air Max 270[/url]
[url=http://www.yeezy700.us.org/]Yeezy 700[/url]
[url=http://www.eccotrainers.co.uk/]Ecco Sandals[/url]

Reagovať

jennifer  (05.12.2020 14:36:00)     
Pandora Charms
[url=http://www.adidasshoesoutlet.us/]Adidas Outlet[/url]
[url=http://www.steve-madden.us.com/]Steve Madden Boots[/url]
[url=http://www.lacostecanada.ca/]Lacoste Shirts[/url]
[url=http://www.vanss.us/]Vans[/url]

Reagovať

ronald  (17.12.2020 03:09:25)     
Coach Canada
[url=http://www.coachoutlets.ca/]Coach Wristlet[/url]
[url=http://www.hollister-clothing.org.uk/]Hollister[/url]
[url=http://www.birkenstock-sandals.us.com/]Birkenstock Gizeh[/url]
[url=http://www.goyardbagsshop.us/]Goyard Tote[/url]

Reagovať

ernestine  (28.12.2020 00:16:51)     
ED Hardy Shirt
[url=http://www.moncleroutlet.co.uk/]Moncler Tracksuits[/url]
[url=http://www.hydroflaskwaterbottle.co.uk/]Hydro Flask[/url]
[url=http://www.airmaxshoes.us.com/]Nike Shoes[/url]
[url=http://www.lecoqsportif-shoes.us/]Le Coq Sportif Tennis Shoes[/url]

Reagovať

ronald  (28.12.2020 15:21:56)     
Karen Millen Outlet
[url=http://www.tommy-hilfiger.us.org/]Tommy Hilfiger Coats[/url]
[url=http://www.adidasfactory.ca/]Adidas Yeezy[/url]
[url=http://www.vibramshoes.ca/]Vibram[/url]
[url=http://www.keen.us.org/]Keen Walking Shoes[/url]

Reagovať

leigh  (09.01.2021 11:09:35)     
Red Bottoms
[url=http://www.yeezy350shoes.us/]Adidas Shoes[/url]
[url=http://www.tommyhilfiger-canada.ca/]Tommy Hilfiger Jeans[/url]
[url=http://www.adidas-yeezys.ca/]Adidas Canada[/url]
[url=http://www.canadabirkenstock.ca/]Birkenstocks[/url]

Reagovať

marianne  (20.01.2021 02:36:45)     
Lauren Ralph Lauren
[url=http://www.lululemonshorts.us/]Lululemon Shorts[/url]
[url=http://www.adidasmensshoes.us/]Adidas Womens Shoes[/url]
[url=http://www.converseshoes.us.org/]Converse Basketball Shoes[/url]
[url=http://www.birkenstocksandalsoutlet.us.org/]Birkenstock Store[/url]

Reagovať

thelma  (06.02.2021 05:53:58)     
Longchamp
[url=http://www.dolcegabbana-shoes.us/]Dolce Gabbana Shoes[/url]
[url=http://www.levis501.us/]Levis 501[/url]
[url=http://www.sperryshoes.us/]Sperrys Women[/url]
[url=http://www.supremes.us.com/]Supreme T Shirt[/url]

Reagovať

katherine  (23.02.2021 02:07:52)     
Kate Spade
[url=http://www.coachbagsoutlet.us.org/]Coach Wallet[/url]
[url=http://www.geoxshoes.us.com/]Geox Sneakers[/url]
[url=http://www.coachcanadahandbags.ca/]Coach Outlet Canada[/url]
[url=http://www.christianlouboutin-outlet.us/]Red Bottoms[/url]

Reagovať

dominick  (03.03.2021 22:38:31)     
Mont Blanc Pen
[url=http://www.keds-canada.ca/]Keds Canada[/url]
[url=http://www.ferragamo-shoes.us/]Ferragamo Shoes Men[/url]
[url=http://www.coachcanadaonline.ca/]Coach Canada Outlet[/url]
[url=http://www.longchamps.ca/]Longchamp[/url]

Reagovať

ernest  (07.03.2021 08:33:22)     
Golden Goose Superstar
[url=http://www.versaceshirt.ca/]Versace T Shirt[/url]
[url=http://www.keen-shoes.ca/]Keen Shoes[/url]
[url=http://www.giuseppeshoes.us.com/]Giuseppe Shoes[/url]
[url=http://www.christianlouboutins.us/]Christian Louboutin Shoes[/url]

Reagovať

jerry  (16.03.2021 14:28:25)     
Nike Air Max 90
[url=http://www.brookscanadashoes.ca/]Brooks Shoes Canada[/url]
[url=http://www.geox-shoes.us.com/]Geox Sneakers[/url]
[url=http://www.calvinkleins.us.org/]Calvin Klein Clothing[/url]
[url=http://www.fjallravens.ca/]Fjallraven[/url]

Reagovať


Pridať nový komentár

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?

V rámci komentárov nemožno použiť značky jazyka HTML (tagy).

Ak chcete vložiť tučný text, linku, či mailovú adresu, použite prosím nasledovné značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domena.sk[/odkaz], [email]meno@domena.sk[/email]

Poslať linku priateľoviFormát na tlač

           Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.