Otvorený list SMERu

Autor: (mailto:@), Téma: Slovenská ľavica
Vydané dňa 27. 06. 2006 (15412 × prečítané)
Vážení členovia predsedníctva strany SMER - sociálna demokracia,

ako občania, ktorým záleží na dodržiavaní sociálnych práv v Slovenskej republike, sme privítali víťazstvo ľavice v parlamentných voľbách. Domnievame sa, že rany, ktoré spôsobila doterajšia vláda väčšine občanov, treba vyliečiť a novým zabrániť. Neznamená to nič iné ako vrátiť sa k štandardom bežným v západnej Európe. Slovensko má šancu urobiť dôležitý krok k obnoveniu otvorenej spoločnosti, kde už nebude možné oponenta iba onálepkovať, zosmiešniť a zahriaknuť, ale bude s ním nutné poctivo a slušne diskutovať. K štandardom takejto spoločnosti však v žiadnom prípade nepatrí účasť krajnej pravice vo vláde.

Hlboko nás znepokojuje skutočnosť, že túto možnosť sociálna demokracia doteraz verejne nepoprela. Uvedomujeme si zložitú povolebnú situáciu ako aj fakt, že politika je umením možného. Na Slovensku chýba silná strana politického stredu a ľavica dnes sama nedokáže naplniť svoj program. Účasť Jána Slotu a Slovenskej národnej strany vo vláde sociálnej demokracie však jednoznačne odmietame. Tento politický subjekt sa v priebehu svojho vývoja zmenil na organizáciu postavenú na rasovej a etnickej neznášanlivosti, na organizáciu, ktorej princípy sa priečia zásadám slušnej spoločnosti. Mnoho jeho voličov si to nemusí uvedomovať. Slovenská národná strana sa totiž snaží predstierať, že má silné sociálne cítenie. Je to však len starý trik krajnej pravice už od čias, keď sa fašizmus snažil vydávať za „národný socializmus“. Prístup Jána Slotu sa od tradičného prístupu krajnej pravice nijako nelíši. Útokmi na tých, ktorí sú niečím odlišní, odvádza pozornosť od skutočných príčin spoločenských problémov. Rovnako ako Le Pen a Haider chce vystupovať ako obranca sociálnych práv. No tieto práva priznáva iba tým, čo majú tú správnu farbu kože, hovoria tým správnym jazykom, vyznávajú to správne náboženstvo. Tým, ktorí sú ochotní ísť za správnym vodcom, hoci aj „do tankoch“.

Domnievame sa preto, že vláda, do ktorej by spolu so sociálnou demokraciou zasadla SNS, by bola katastrofou. Česť i povesť ľavice by utrpeli obrovskú ranu. Predstavitelia doterajšej korupčnej vládnej politiky by vďaka tomu získali šancu opäť sa vydávať za obrancov demokracie. Opäť by mohli získavať podporu tých, ktorým svojou politikou najviac ubližujú.

Vyzývame Vás ako členov vedenia sociálnej demokracie, aby ste zabránili takémuto výsledku. Je vo Vašom i našom záujme predísť diskreditácii ľavice. Pre krátkodobé politické výhody neslobodno obetovať budúcnosť. Socialisti vo Francúzsku by nikdy nemohli zasadnúť do jednej vlády s Jeanom Marie Le Penom, sociálni demokrati v Rakúsku by nikdy neuzavreli spojenectvo s Jörgom Haiderom. Sociálni demokrati na Slovensku, ak myslia svoju orientáciu vážne, nemôžu vládnuť s Jánom Slotom.


Michal Polák, publicista
Barbora Černušáková, občianska aktivistka
Michal Feik, projektový manažér
Radovan Geist, novinár
Michal Havran ml., novinár
Eduard Chmelár, vysokoškolský pedagóg
Ľuba Kobová, editorka
David Kostlán, sociológ
Michal Majtán, ekonóm
Juraj Marušiak, politológ
Martin Muránsky, filozof
Ján Stena, sociológ
Ivan Štefunko, manažér
Judita Takáčová, novinárka
Miroslav Tížik, vysokoškolský pedagóg