Protest proti neonacizmu

Autor: Ľudia proti rasizmu (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 07. 11. 2005 (10141 × prečítané)
Ako je verejnosti známe, neonacisti v noci z piatka na sobotu zavraždili mladého chlapca. Je to už tretí takýto útok za posledné obdobie. Občianske združenie Ľudia proti rasizmu sa preto rozhodlo zvolať na stredu 9.11. protestné zhromaždenie a pochod. Začína sa o 17:00 na Hodžovom námestí v Bratislave, pôjde cez centrum mesta a skončí pri pamätníku obetiam holokaustu na Rudnayovom namestí. Ľudia proti rasizmu by ocenili, ak by sa z protestu stala širšia akcia a neostala obmedzená len na ľudí, ktorí sa stávajú najčastejšie obeťami neonacistov. Na účasť na akcii vyzvali aj občianske združenia Amnesty International, Mladí sociálni demokrati a Združenie sociálnej sebaobrany.

Pochod bol pôvodne naplánovaný na 9. novembra ako spomienka na tzv. Krištáľovú noc, počas ktorej bolo v Nemecku v roku 1938 zavraždených viac ako 90 Židov, vypálených vyše sto synagóg a zničených 7500 židovských obchodov. Ulice zasypali trblietajúce sa kopy sklenených črepín z výkladov, okien a lustrov – odtiaľ pomenovanie Krištáľová noc. Následne bolo 30 000 Židov zatknutých a deportovaných do koncentračných táborov.

„Aj slovenská história je poznačená fašistickou ideológiou – Slovenským štátom z rokov 1939 až 1945. Počas jeho existencie bolo približne 70 000 ľudí deportovaných do koncentračných táborov, no prežilo iba niekoľko stoviek. Napriek tomu sa aj dnes nájdu skupiny ľudí, ktoré sa týmto obdobím inšpirujú a snažia sa ho oživiť. Nemali by sme ostať voči tomuto faktu ľahostajní, ale vyvarovať sa brutalitám minulosti,“ uviedla Jaroslava Farkašová, tlačová hovorkyňa občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu.

Pri tejto príležitosti organizuje občianske združenie Ľudia proti rasizmu sériu aktivít po celom Slovensku zameraných na boj proti fašizmu a antisemitizmu. Jednou z nich je aj akcia na tému Fašizmus vtedy a dnes, ktorá sa v stredu 9. 11. o 18. hodine uskutoční v bratislavskom Štúdiu 12 na Jakubovom námestí. Súčasťou spomienkového večera bude premietanie dokumentárneho filmu Sila ľudskosti Nicholasa Wintona, diskusia na spomínanú tému so známymi osobnosťami a koncert kapiel stellBound, Rain a Reset.