Zamestnanci Mondi SCP vyhrali súd so zamestnávateľom

Autor: SITA (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: Changenet, 24. júna 2005
Vydané dňa 24. 06. 2005 (13525 × prečítané)
Okamžité skončenie pracovného pomeru piatich zamestnancov ružomberských papierní Mondi Business Paper SCP Ružomberok, členov bývalého petičného výboru za zvýšenie miezd je neplatné a ich pracovné pomery naďalej trvajú. Rozhodol o tom včera sudca Okresného súdu v Ružomberku Jozef Turza. Ako uviedol v zdôvodnení rozhodnutia, uvádzané dôvody rozviazania pracovného pomeru sa odporcovi nepodarilo preukázať.

Jozef Daniš, Jozef Krnčan, Ján Lacko, Peter Pavelka a Marián Stančo tak môžu svojho zamestnávateľa okamžite požiadať o zaradenie na svoju pracovnú pozíciu, čo podľa vlastných slov urobia v piatok. Právny zástupca Mondi Business Paper SCP Boris Bohunský sa k výsledku súdneho sporu odmietol vyjadriť s tým, že na to nemá mandát klienta. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, obe strany si ho nechali doručiť. O náhrade mzdy neplatne prepustených súd rozhodne v osobitnom procese.

Podľa súdu Mondi Business Paper SCP nepreukázal, že by členovia bývalého petičného výboru poskytli médiám zavádzajúce informácie o výške platov v papierňach, že by poškodili dobrú povesť podniku, závažne porušili pracovnú disciplínu, ani že by navádzali na takzvaný divoký štrajk, čo malo byť dôvodom ich okamžitého prepustenia 17. septembra minulého roka. Podľa právneho zástupcu žalujúcich zamestnancov Andreja Šabíka, ktorého im najala Nadácia Charty 77, posilňuje dnešné rozhodnutie súdu ich procesné postavenie aj v ďalšom spore, v ktorom ich zamestnávateľ Mondi Business Paper SCP žaluje za poškodenie svojej dobrej povesti a žiada od nich náhradu nemajetkovej ujmy 20 miliónov korún.

Zástupca zamestnávateľa pred dnešným pojednávaním ponúkol prepusteným zamestnancom dohodu o mimosúdnom vyrovnaní. Ak by ju prijali, dostal by každý z nich od podniku 24-násobok svojej priemernej hrubej mzdy, priemerne po 500-tisíc korún. Odmietli to s tým, že im nejde o peniaze a nechcú sklamať ostaných pracovníkov podniku, pre ktorých mali byť ich výpovede zastrašujúcimi. "Od začiatku sme tvrdili, že tie výpovede sú neplatné. Viete si predstaviť, že by sme tú dohodu prijali, aké by bolo stanovisko tých zamestnancov, ktorí do posledného dňa stáli za nami," uviedol Daniš. Hovorca MBP Matej Hlôška uviedol, že kým nepreštudujú písomné rozhodnutie a odôvodnenie súdu, nebudú sa k nemu vyjadrovať. "Treba podotknúť, že ide o rozhodnutie prvostupňového súdu a spoločnosť Mondi má stále možnosť odvolať sa," dodal Hlôška.

Členovia bývalého petičného výboru sa s papierňami sporia aj o uznanie ich odborovej organizácie Papier, člena Nezávislých kresťanských odborov Slovenska, ktorú založili na protest proti nečinnosti členov Konfederácie odborových zväzov v podniku.

"Včera bol krásny deň a ja si až teraz uvedomujem túto správu. Vyhrali sme!" s potešením pre Changenet povedal Jozef Daniš.