Prečo iba jazyk vyvolených?

Autor: Rastislav Šarišský (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 03. 12. 2004 (11320 × prečítané)
Vďaka technike sa svet stáva malým, o to viditeľnejšia je však jeho rozdrobenosť. Ľudia sú odsúdení na život v mikrosvetoch, ohraničených vierou, hodnotami, kultúrou a jazykom. Prestúpiť hranice je ťažké, vyžaduje si to tolerantnú komunikáciu, ktorá je však nemožná bez znalosti jazyka. A na zvládnutie cudzieho jazyka sú potrebné roky tvrdej driny.

Existuje však aj úzka skupina "vyvolených", pre ktorých hranice neexistujú. Užívajú si výhody, ktoré prináša moderná a efektívna komunikačná metóda. Jazyk, ktorý je pomerne jednoducho zvládnuteľný, stavia príslušníkov tejto skupiny do pozície, v ktorej sú jazykovo rovnocenní. Pri výmene kultúrnych a spoločenských hodnôt pre nich prestávajú platiť akékoľvek hranice.

O tomto jazyku sa však mlčí. Pokusy informovať o ňom narážajú na falošné mýty, ktoré tvrdia, že je neprirodzený, že je to pokus, ktorý sa nevydaril, alebo že je to roztomilá hlúposť, ktorá nemá praktický význam. Akákoľvek diskusia je násilne ukončená skôr, ako prídu na rad argumenty vyvracajúce tieto mýty. Miliardy ľudí sú tak okrádané o právo na bezbariérovú výmenu informácií. Základná ľudská potreba rozumieť si ostáva nenaplnená.

Nie, reč nie je o nejakom fiktívnom svete od Orwella, alebo kohokoľvek iného. Je to skutočnosť, v ktorej žijeme, aj keď možno opísaná s istou dávkou zveličenia. Tým jazykom je esperanto a "vyvolenými" sú esperantisti. Tu však narážame na paradox. Samotní esperantisti na svojej výlučnosti netrvajú a esperanto ostáva izolované napriek ich snahe rozširovať ho.

Prečo doposiaľ nepoužívame spoločný jazyk? V čase vzniku OSN malo už esperanto skoro polstoročie života za sebou. Prečo sa teda v tejto organizácii, ktorej členmi sú stovky štátov, používa práve šesť ekonomicky a politicky najsilnejších jazykov? Európska únia má okolo 20 oficiálnych jazykov. S "menšinovými" a regionálnymi jazykmi je to viac ako dvojnásobok. Prečo o spoločnom jazyku ani neuvažuje?

Aby sme sa dokázali dopátrať k odpovediam, musíme sa najprv spýtať: Komu rozdrobenie sveta vyhovuje? Komu vyhovuje delenie na "nás" a "tých druhých"? Svet je nielen rozdelený, je rozdelený na nerovnocenné náboženské, kultúrne a jazykové kasty. Silné kasty sa svojich privilégií v prospech spoločného jazyka dobrovoľne nevzdajú. A slabšie sa zas silnejším poklonkujú v nádeji, že si prilepšia. Tak sú o bezbariérovú a rovnocennú komunikáciu ukrátení prví aj druhí. Nie je načase to zmeniť? Alebo nech radšej znovu prehovoria zbrane?