Šokujúco tvrdý útok J. Chiraca na G. Busha

Autor: Jakub Topol (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 26. 11. 2004 (11642 × prečítané)
George Bush je podľa Jacquesa Chiraca zodpovedný za rast terorizmu. Francúzsky prezident takto zaútočil na svojho amerického kolegu v britských médiách. Na Ostrovy prišiel iba deň predtým, ale svojimi nezvyčajne tvrdými vyjadreniami stihol šokovať diplomatov po celom svete. Podľa riaditeľa výskumného inštitútu Francúzske centrum pre Spojené štáty Guillaume Parmentiera tak chcel osloviť priamo britskú verejnosť i „opozičníkov“ v Blairovej Labour party.

Jedných i druhých spája, podobne ako verejnosť v ostatných európskych krajinách, čoraz väčší odpor voči vojne proti Iraku. „Niet pochýb o tom, že hrozba terorizmu sa po celom svete zvýšila kvôli vojne v Iraku,“ povedal J. Chirac. V dôsledku Američanmi vyprovokovanej invázie sa podľa neho stal svet „nebezpečnejším“ . Zareagoval tak na práve opačné tvrdenie G. Busha z predvolebnej kampane.

Jacques Chirac sa ani neusiluje vylepšiť vzťahy s USA. O Bushovom obľúbencovi, ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi povedal ako o „tom chlapíkovi, už som zabudol jeho meno, ktorý hovoril o starej Európe.“ Tvrdé slová si však musel na BBC vypočuť aj britský premiér Tony Blair. V zjavnej narážke na jeho nedávne vyhlásenie, že chce, aby V. Británia bola mostom medzi USA a Európu J. Chirac zapochyboval, že „s Amerikou týchto dní“ by Británia, či ktorákoľvek iná krajina mohla byť „sprostredkovateľom“ posilnenia transatlantických vzťahov. Denník The New York Times označil odmietnutie Blairovej podpory Bushovej politike zo strany Chiraca za „do očí bijúce“ . Francúzsky prezident na britskému premiérovi takmer vysmial: „Británia dala svoju podporu, ale nič za to nedostala. Nie som si istý, či je pre našich amerických priateľov prirodzené systematicky vracať podporu.“

Podľa G. Parmentiera je T. Blair zahnaný do kúta. „Potrebuje [britskej verejnosti] dokázať, že jeho podpora Busha nepoškodila britské vzťahy k zvyšku Európy.“ Preto si J. Chirac mohol vo svojich vyjadreniach dovoliť nezvyčajne ostrý a nediplomatický tón. Z neho je jasné, že chladné vzťahy k USA, ktoré sa začali zásadným francúzskym nesúhlasom s vojnou proti Iraku, sa tak skoro neoteplia. Napriek tomu francúzsky prezident ubezpečil, že voči USA necíti hnev a o vzťahoch k Veľkej Británii povedal, že boli vždy založené na „vzájomnej úcte“ .