Medzinárodné uznanie novým odborom

Autor: Jozef Daniš (mailto:@), Téma: Alter/globalizácia, Zdroj: Noviny Základnej odborovej organizácie Papier
Vydané dňa 31. 10. 2004 (10885 × prečítané)
Uznať začinajúcu základnú organizáciu zahraničnými odborovými organizáciami je určitý úspech. Každý úspech je založený na dobrom programe a rovnakých cieľoch. Naša Základná odborová organizácia Papier sa o medzinárodné uznanie pokúsila v Londýne na Európskom sociálnom fóre, ktoré bolo od 13. 10. do 17. 10. 2004.

Keby mi niekto pred mesiacom povedal, že pôjdem do Londýna hovoriť o našej Základnej organizácii, tak by som mu odpovedal: „Nesnívaj, ja zázrakom neverím.“ Sen sa stal ozajstnou skutočnosťou. Na prípravu bolo málo času a každým dňom stúpala naša nervozita. Zvládneme to? Dokážeme presvedčiť zahraničných partnerov? Určité sebavedomie nám nechýbalo. Bolo treba predložiť na ustanovujúcej schôdzi dobrý program a členovia rozhodli. Pozvanie, ktoré sme dostali, treba rešpektovať s plnou vážnosťou.

Deň s veľkým" D "nastal v Londýne 14.10. 2004. Určitá nervozita bola na mieste, ale postupne opadla a čas, ktorý som mal vyhradený ušiel ako voda. O čom som hovoril?

Prečo vznikla nová odborová organizácia. Prečo sa náš Závodný výbor dištancoval od požiadaviek svojích členov. Ukázal som im list od funkcionárov ZV-OZ DLV a prezentoval som náš sociálny program.

Moja prednáška, ktorá trvala 45 minút ubehla veľmi rýchlo a na konci ma moji zahraniční kolegovia ocenili veľkým potleskom. To bol prvý začiatok nášho úspechu.

Po skončení konferencie sme nadväzovali prvé kontakty a naše rozhovory nabrali vážnosť stretnutia. Veľký záujem o nás prejavili talianske, nemecké, anglické, švédske odbory i belgické odbory. Chcem všetkých našich členov ubezpečiť, že naše spoločné rozhovory boli prínosom pre našich členov. Aká bude naša spolupráca? Budeme si vymienať kolektívne zmluvy, budú nás zastupovať na európských zasadnutiach, kde zahraničné odbory majú lepšie postavenie. Nebudeme mať nikdy medzery o európských sociálnych veciach. Sme v Európskej únii a zákony, ktoré platia vonku, by mali platiť aj doma. Našou pozvánkou do Londýna naša Základná organizácia len získala. Je to neuveriteľné, ale dokázali sme ich presvedčiť o našej spolupráci. Pri vyjednávani našej kolektívnej zmluvy nám budú zahraniční partneri nápomocní. Zahraničné odbory nemohli pochopiť, ako môže mať predseda dvojnásobok priemerného platu a podpredseda 1,8-násobok priemerného platu. Ako je to u zahraničných partnerov?

Funkcionári majú priemerný plat zamestnanca. Každý rok im členská schôdza navrhuje odmenu, ak je spokojná s ich odvedenou prácou. Keď dohodnú viac, má viac aj funkcionár. Každý rok si dávajú potvrdiť svoju dôveru. Tak čo vážení kolegovia? Nie je to iné? Odbory treba budovať zospodu a nie opačne. Ak naši zamestnanci uvidia zmysel odborov, tak sa nebojím o budúcnosť našej novej odborovej organizácie.

V Londýne som mal pôvodne hovoriť na 2 konferenciách. Nakoniec som hovoril na 4 a zúčastnil som sa 7 pracovných diskusných stretnutí. Čo môžem povedať na záver? Pre zahraničných partnerov to bol šok, ako sa zachovala naša bývalá základná odborová organizácia .Nemohli uveriť a nikdy nepochopia, prečo odbory petičnú akciu nepodporili a dištancovali sa od nej. Ozaj, a viete, vážení čitatelia, koľko petícii sa podpisovalo v našom zamestnaní? Bolo ich niekoľko. Prečo nepostupoval zamestnávateľ rovnako? Tu je veľký rozdiel. Naša petícia bola verejná a otvorená pre každého. Doterajšie petície sa schovávali a nevyriešili nič. Tu je veľký rozdiel. Zamyslíme sa spoločne.

V zahraničnej odborovej politike sme v plienkach, ale som presvedčený , že postupne s pribudzajúcim časom bude náš program pilotný aj pre ostatné odborové organizácie.