Žeriavnička - odborárka z U.S. Steel začala hladovať

Autor: SITA (mailto:@), Téma: Ostatné, Zdroj: Changenet, 2. júna 2004
Vydané dňa 02. 06. 2004 (14418 × prečítané)
Žeriavnička spoločnosti U.S. Steel Košice (USSK) Zuzana Cingeľová začala hladovku za práva zamestnancov, ochranu a bezpečnosť zdravia pri práci. Zuzana Cingeľová žiada dôsledné prešetrenie prípadu, keď ju na pracovisku v studenej valcovni niekto neznámy prepadol na žeriave. Hladovku začala dnes ráno od siedmej pred hlavnou administratívnou budovou spoločnosti na vstupnom areáli držiac v ruke tabuľu s nápisom "Nepredám právo byť človekom." Neskôr sa však musela premiestniť mimo areálu.

"Rozhodla som sa držať hladovku, lebo ostatné spôsoby riešenia problémov zlyhali,“ povedala Cingeľová. Požaduje, aby vedenie prestalo uplatňovať zavádzanie a psychický nátlak voči zamestnancom ako metódu riadenia. Žiada tiež, aby vedenie vytvorilo najprv podmienky na dodržiavanie bezpečnosti pri práci a potom žiadalo písomný záväzok zamestnanca ich dodržiavať, aby spoločnosť a sesterské závody doplatili aj spätne všetky príplatky za sťažené pracovné prostredie a aby sa došetril prípad jej prepadnutia na pracovisku.

Peniaze vraj vedenie dáva, no kdesi sa údajne strácajú, lebo podľa jej mienky sa pracovné podmienky zamestnancov nezlepšujú, pričom poukázala na vysokú hlučnosť a nedostatočnú klimatizáciu. "Nemám nič proti zahraničným vlastníkom fabriky, proti Američanom vo vedení. Ale medzi nimi a robotníkmi existuje istá skupina ľudí, ktorá nedovolí aby sa vrcholové vedenie dozvedelo skutočnú pravdu,“ povedala Cingeľová.

Ako Cingeľová uviedla, 29. novembra 2003 ju neznámy páchateľ prepadol na žeriave, pričom utrpela úraz, z ktorého sa liečila do 8. januára. "Spoločnosť prípad odložila s tým, že ho vyšetruje polícia, ktorá ho však dodnes neuzavrela. Dosiaľ som nedostala nijaké odškodné,“ tvrdí Z. Cingeľová.

"Pani Cingeľová prišla s množstvo osobných záležitostí. Niektoré z nich boli odôvodnené a sú už vyriešené. Boli medzi nimi aj otázky, ktoré nemajú opodstatnenie a racionálne jadro," uvádza sa v stanovisku USSK. "Pani Cingeľová mala príležitosť rozprávať o tom s vedením spoločnosti. Sme presvedčení, že všetky otázky sme riešili tak, ako by sme ich riešili s ktorýmkoľvek iným zamestnancom. Čiže férovo a primeraným spôsobom. Pani Cingeľovú to, žiaľ, neuspokojilo,“ uzatvára spoločnosť svoje stanovisko.