Globalizujme nádej

Autor: Subcomandante Marcos (mailto:@), Téma: Alter/globalizácia, Zdroj: The Guardian, 12. septembra 2003
Vydané dňa 29. 09. 2003 (10279 × prečítané)
Bratia a sestry z Mexika i celého sveta, ktorí ste sa zišli v Cancúne na zhromaždení proti neoliberalizmu, zasielam vám pozdravy od mužov i žien, detí i starcov Zapatistickej armády národného oslobodenia. Je pre nás cťou, že ste si uprostred vašich stretnutí, dohôd a zhromaždení našli čas a priestor, aby ste si vypočuli naše slová.

Svetové hnutie proti globalizácii smrti a ničenia zažíva dnes v Cancúne jeden zo svojich najskvelších momentov.

Neďaleko od miesta vášho stretnutia sa hŕstka otrokov peňazí zaoberá novými spôsobmi, ako pokračovať v zločine globalizácie. Rozdiel medzi nimi a všetkými nami nie je v našich vreckách – i keď ich vrecká pretekajú peniazmi, kdežto naše nádejou.

Nie, rozdiel neleží v peňaženke, ale v srdci. Vy a my máme v srdci budúcnosť, ktorú staviame. Oni majú len minulosť, ktorú chcú donekonečna opakovať. My máme nádej. Oni majú smrť. My máme slobodu. Oni nás chcú zotročiť.

Nie je to prvý a ani posledný krát, čo sa ľudia, ktorí samých seba považujú za majiteľov tejto planéty, musia - ak chcú uskutočniť svoje plány – skrývať za vysokými hradbami a svojimi poľutovaniahodnými bezpečnostnými službami.

Najvyššie velenie nadnárodnej armády, ktorá chce dobyť svet – dobyť ho jedinou možnou cestou, teda jeho zničením – sa akoby v čase vojny schádza za bezpečnostným systémom takým veľkým, ako je jej strach.

Kedysi sa mocní schádzali na tieto stretnutia, kde kuli pikle nových vojen a čistiek, za chrbtom sveta. Dnes to musia robiť pred zrakmi tisícov ľudí v Cancúne a miliónov na celom svete.

O toto tu ide. Je to vojna. Vojna proti ľudstvu. Globalizácia tých, ktorí sú nad nami, je len globálnou mašinériou, ktorá sa živí krvou a z ktorej prúdia výkaly dolárov.

Uprostred zložitej rovnice, ktorá mení smrť na peniaze, sa nachádza skupina ľudí, ktorá má na globálnych jatkách veľmi nízku cenu. Sme to my domorodci, my mladí, my ženy, my deti, my starci, my homosexuáli, my prisťahovalci, my všetci tí, ktorí sa niečím odlišujú.

Inými slovami, obrovská väčšina ľudstva.

Toto je svetová vojna mocných, ktorí chcú zo Zeme urobiť súkromný klub s vyhradeným vstupom. Exkluzívna zóna, v ktorej sa zišli, je predobrazom ich plánu pre túto planétu – komplex hotelov, reštaurácií a rekreačných areálov, strážených armádami a policajným silami.

Nám všetkým tiež dávajú možnosť do zóny vstúpiť – ale iba ako služobníkom. Inak môžeme zostať vonku, mimo sveta, mimo života. Nemáme však dôvod na to, aby sme poslúchli a prijali túto voľbu medzi životom sluhov a smrťou. Môžeme vybudovať novú cestu, v ktorej život znamená život dôstojnosti a slobody. Vybudovať takúto alternatívu je možné i nutné. Je to nutné, pretože od toho závisí budúcnosť ľudstva.

V každom kúte každého kontinentu sa rozhoduje o budúcnosti. Alternatíva je možná, pretože všade na svete ľudia vedia, že slovom sloboda sa často ospravedlňuje cynizmus.

Bratia a sestry, všade na svete existuje spor o podobu globalizácie. Tí hore globalizujú konformizmus, cynizmus, hlúposť, vojnu, ničenie a smrť. A tí dole globalizujú rebelantstvo, nádej, tvorivosť, inteligenciu, predstavivosť, život, pamäť a stavbu sveta, do ktorého sa zmestíme všetci, sveta demokracie, slobody a spravodlivosti.

Dúfame, že vlak smrti Svetovej obchodnej organizácie sa podarí vykoľajiť tu v Cancúne i všade inde.