Za názor na cirkev - na políciu?!

Autor: Štefan Szilva (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 12. 09. 2003 (11520 × prečítané)
Vo štvrtok 11.9. ráno o 6:15 boli zaistení dvaja vylepovači plagátov, ktorí takto propagovali zhromaždenie vyzývajúce k otvorenej diskusii o nátlaku a vplyve cirkví i korporácií na spoločnosť. Táto akcia sa má uskutočniť 27.9. v Bratislave na Námestí SNP od 13. hodiny a je už viac ako týždeň riadne nahlásená ako verejné zhromaždenie na Miestnom úrade Staré mesto. Jej cieľom je poukazovať na previazanosť peňazí, moci a nátlaku na spoločnosť.

Polícia počas noci zistila, že sa v Petržalke objavili plagáty propagujúce uvedené zhromaždenie a podľa informácií od nemenovaných príslušníkov polície sa začalo intenzívne hľadanie ich vylepovačov. Dôvodom vraj bolo interné policajné nariadenie, podľa ktorého sa majú snažiť brániť aktivitám, ktoré sú zamerané "proti pápežovi". Presnejšie to vraj znamená, že ide o aktivity, ktoré sa nejakým spôsobom negatívne vyjadrujú proti cirkvi alebo proti pápežovi. Podľa informácií od tých istých príslušníkov polície sú po celej Bratislave nasadené hliadky v civile, ktoré sledujú dianie v uliciach aj po celú noc.

Kedže v Bratislave a obzvlášť v Petržalke verejné výlepové plochy prakticky vôbec neexistujú, boli plagáty propagujúce akciu nalepené mimo nich. To je podľa zákona priestupok s hrozbou pokuty do 1000 Sk. Podľa slov jedného z vylepovačov, páchanie tohto priestupku je jediná možnosť, ako môže v Bratislave bežný človek spropagovať verejné zhromaždenie.

Podľa vyjadrenia nemenovaného policajta je jedinou legálnou výlepovou plochou v Petržalke rad asi 10 betónových šulcov vedľa seba, na Námestí hraničiarov. To je však vzhľadom na počet 200 000 obyvateľov a rozlohu Petržalky doslova výsmech. Čo na to Magistrát Bratislavy a Mestské časti? Asi nič.

Vylepovačov plagátov nakoniec zbadala jedna policajná hliadka počas lepenia na stĺp lampy. Štandardne by ich policajti podľa ich vlastných slov požiadali o skončenie konania a o odlepenie plagátov.

Vďaka spomínanému nariadeniu policajti museli cez vysielačku 15 minút čakať na rozhodnutie svojho nadriadeného, na základe ktorého vylepovačov zaistili a predviedli na políciu. Podľa zákona však na to policajti nemali dôvod, čo aj sami boli ochotní priznať. Vysvetľovali ale, že sú tlačení "zhora".

Po predvedení na policajnú stanicu nasledovalo dlhé posudzovanie, či plagát a propagovaná akcia sú alebo nie sú zamerané "proti pápežovi" podľa súčasných interných nariadení polície. Podľa vyjadrení policajtov bol plagát a aj propagovaná akcia v súlade so zákonom, avšak nie v súlade s opatreniami kvôli návšteve pápeža.

(Pre ilustráciu: počas tejto istej noci boli na úplne rovnaké nezákonné miesta - zastávky MHD - vylepované v niekoľkonásobne väčšom náklade plagáty propagujúce kultúrnu akciu nazvanú "100členná cigánska kapela" a polícia vylepovačov podľa dostupných informácií nijako neobmedzila a ani ich nezaistila.)

Vylepovači museli čakať aj na príslušníka kriminálnej polície z krajského riaditeľstva, ktorý od nich žiadal informácie absolútne nesúvisiace s priestupkom kvôli lepeniu plagátov : odkiaľ majú plagáty, ktorá firma ich tlačila, kto financuje uvedené zhromaždenie, kto ho organizuje, koľkí ľudia to sú, aké majú motívy ... atď.

A to všetko napriek tomu, že zhromaždenie je riadne podľa zákona nahlásené, nie je v rozpore so zákonom a jeho jasne deklarovaným cieľom na plagátoch aj v oficiálnom nahlásení je vyvolať diskusiu a nie konflikty.

Po ubezpečeniach vylepovačov (ktorí sú zároveň spoluorganizátormi), že cieľom akcie nie je vyvolať násilie, ale celospoločenskú diskusiu, viacerí policajti vyjadrili svoje sympatie k akcii.

Od príslušníka kriminálnej polície, ale aj od ostatných policajtov však dostali vylepovači varovné odporúčanie lepiť plagáty až od pondelka = po odchode pápeža. Niektorí ľudia by vraj mohli "vyjadrenie sa na nátlak cirkví" zle pochopiť a mohol by vzniknúť aktívny odpor proti pápežovi, politikom alebo proti cirkvi.

Okrem toho policajti vylepovačom dôrazne odporučili nezúčastňovať sa akcií pápeža s transparentmi alebo materiálmi, ktoré by oponovali cirkvi, alebo pápežovi. (Tomu sa hovorí sloboda - vyjadrovať sa môžeme len podľa toho, kto nás aktuálne navštívi.)

Po odchode pána z kriminálnej polície policajti počas získavania výpovedí sami presne nevedeli, aké informácie, mimo tých v rámci zákona majú od vylepovačov žiadať a zapísať do výpovedí, aby tým uspokojili požiadavky svojich nadriadených. Dokonca jednu z výpovedí posielali svojim nadriadeným, aby si overili, či im vyhovuje.

Takto to skrátka vyzerá, keď sa šéfovia polície rozhodnú robiť opatrenia mimo zákonov: Obyčajní policajti riešiaci prípad majú konať nad rámec zákona, alebo neuposlúchnuť nariadenia. V oboch prípadoch im hrozia problémy. A obeťou je zase nakoniec len občan.

Zaistenie vylepovačov skončilo po 3 a pol hodinách prepustením, pričom dostali písomné rozhodnutie o zaistení. Pokuta im udelená nebola, pretože posúdenie, či skutočne išlo o priestupok ešte len prebehne. Jeho kópiu je možné nájsť tu: rozhodnutie OO PZ Petržalka JUH o zaistení.

Osobný záver jedného z vylepovačov ?

1. Počas návštevy pápeža sa nesmie cez plagáty vyzývať na diskusiu o vplyve cirkví na spoločnosť.

2. Informácie z plagátov možu podľa polície ohroziť pápeža viac, ako informácie z médií. Alebo sa proti vylepovanie plagátov dá len ľahšie zasiahnuť ?

3. Počas návštevy pápeža sa nesmie na jeho akciách vyjadrovať opozičný názor na cirkev.

4. Bez vytvorenia výlepových plôch kompetentými úradmi bude stále nutné páchať v Bratislave pri vylepovaní plagátov priestupky. Vie o tom polícia a aj úrady. Kto s tým niečo spraví ?

• Rozhodnutie o zaistení

• www.streetparty.sk