Policajné mučiarne vo „vlasti demokracie“

Autor: Joan Parkinová (Enough Is Enough) (mailto:@), Téma: Ostatné
Vydané dňa 09. 01. 2004 (13070 × prečítané)
Keď Bushova armáda chytila Saddáma Husajna, americký prezident prisľúbil tyranovi “spravodlivý súd”. Husajn, povedal prezident, bude postavený pred spravodlivosť, ktorú miliónom ľudí upieral. Spravodlivosť v tomto prípade, pochopiteľne, znamená trest smrti. Spojené štáty sa postarajú, aby v novej irackej ústave určite nechýbal. Napokon, Husajn bol zloduch, ktorý sa neštítil mučenia a Američania predsa nemôžu mučenie tolerovať.

Aké prekvapenie by však mnohí zažili, keby zistili, že obete policajného mučenia sú na doživotie či dokonca trest smrti odsudzované aj v bašte demokracie. V Spojených štátoch je väznených viac ako deväťdesiat Afroameričanov a Latinoameričanov, ktorých vyznamenaný policajný dôstojník i ďalší pod jeho velením prikovávali k stenám, dobili, dokopali a podrobovali elektrickým šokom. Jedna z obetí to nevydržala a obesila sa. Cieľom policajtov bolo prinútiť mužov, aby sa priznali k vraždám vysoko postavených osôb. Tento a podobné príbehy sú cenou, ktorú Amerika platí za “tvrdý postup v boji proti kriminalite”. Polícii, vyšetrovateľom a prokurátorom totiž vedie k tomu, aby sa snažili dosiahnuť odsúdenie za každú cenu.

Vrchný veliteľ polície v Chichagu Jon Burge a jeho vyšetrovatelia využívali pri postihovaní čiernochov z najchudobnejších štvrti mesta metódy mučenia, ktoré nemajú veľmi ďaleko od vojnových zločinov. Burge odstúpil v roku 1993, keď vyšlo najavo, že sa až v 60 prípadoch dopustil mučenia a na jeho hlavu sa zosypala ostrá kritika. Nebol však obvinený ani súdený. Dvom dôstojníkom pozastavili výkon služby, no po čase boli do nej opäť zaradení. Niektorí z vyšetrovateľov namočených do prípadov mučenia boli dokonca povýšení. Samotný Burge má nárok na plný dôchodok, ktorý si užíva na Floride.

Starosta mesta Chicago Richard Daley bol v čase, keď Burge vytĺkal z údajných zločincov priznania, prokurátorom. Nútené priznania využil na zvýšenie svojej popularity v štáte, kde miera kriminality výrazne ovplyvňuje rozhodovanie voličov. Niet pritom pochýb o tom, že Daley veľmi dobre vedel, akým spôsobom k spomínaným „priznaniam“ došlo.

Obete mučenia dosiahli spravodlivosť až 10. januára 2003, keď bývalý guvernér Goerge Ryan oslobodil štyroch ľudí, ktorých Burge „usvedčil“. Všetci štyria boli členmi skupiny známej ako „Cela smrti 10“. Ryan skonštatoval, že tieto prípady mučenia zreteľne ilustrujú, že v systéme trestu smrti v štáte Illinois niečo nie je v poriadku. V nasledujúci deň urobil guvernér historický krok – zrušil všetky rozsudky trestu smrti v štáte. Štyria oslobodení Madison Hobley, Stanley Howard, Aaron Patterson, a Leroy Orange spolu s príbuznými a aktivistami naďalej upozorňujú na osud všetkých deväťdesiatich mužov, ktorí sú Burgovými obeťami. Dnes začíname kampaň na podporu všetkých obetí policajného mučenia v Chicagu a všetkých neprávom odsúdených.

Prípady, o ktoré sa postaral Burge, sú však len vrcholom ľadovca v totálne rasistickom a skorumpovanom trestno-právnom systéme štátu Illinois. Brutálna polícia, skorumpovaní a hrabiví prokurátori i sudcovia sa postarali o doživotné tresty pre tisícky chudobných nevinných. Mladých Afroameričanov a Latinoameričanov bežne zatýkajú, bijú, falošným spôsobom usvedčujú a zabíjajú, zatiaľ čo súdy nad tým v tom lepšom prípade privierajú oko.

Za posledný mesiac polícia v južnom Chicagu zastrelila dvoch mladých neozbrojených černochov. Úrady neprejavili žiadnu ochotu postaviť policajtov pred súd. Skrátka Chicago. V našej „vlasti demokracie“ – v novom modeli pre Irak – sa tento strašný stav vecí vôbec nemení. Deje sa to stále znova a znova. Len teraz začíname odhaľovať ukrutnosti, ktoré sami páchame. Snažíme sa však aj niečo proti nim robiť. Presnejšie – skoncovať s nimi. Boli sme to my – naša aktivita – ktorá prinútila bývalého guvernéra Ryana oslobodiť obete mučenia. Bude to opäť naša aktivita a neustály tlak na politikov, ktoré povedú k zmene systému. Čo je veľa, to je veľa. Enough is Enough.

Krátko predtým, ako chytili Saddáma Husajna, priletelo niekoľko členov novej irackej vlády do USA, aby sa „naučili, čo je demokracia“. Čo sa asi tak učili? Možno tie isté pravidlá, ktoré dostal počas svojich priateľských stretnutí s Ronaldom Reaganom a Georgeom Bushom st. pred prvou vojnou v Perzskom zálive Saddám Husajn...