Hlásime sa k mieru a spravodlivosti

Autor: (mailto:@), Téma: Vojna v Iraku, Zdroj: We Stand For Peace And Justice
Vydané dňa 11. 04. 2003 (11452 × prečítané)
Toto vyhlásenie vydalo deväťdesiattri významných svetových osobností ako výraz odporu voči vojne a odhodlanosti zasadiť sa za lepší svet v predvečer útoku na Irak v roku 2003. Sú medzi nimi napríklad americký lingvista Noam Chomsky (najcitovanejší žijúci autor), spisovatelia Eduardo Galeano z Uruguaja a Arundhati Royová z Indie, ekonómka Susan Georgeová z Francúzska, či aktivisti Vittorio Agnoletto z Janovského sociálneho fóra a Christophe Aguiton z francúzskej organizácie ATTAC. Autori vyhlásenia sa ho vzhľadom na povážlivú situáciu vo svete po znovuzvolení Georgea Busha za amerického prezidenta rozhodli „oživiť“ a začať nanovo zbierať podpisy. Doteraz ho podpísalo vyše 120 000 ľudí z 229 krajín sveta. V súvislosti s nadchádzajúcou návštevou dvoch z najmocnejších mužov sveta na Slovensku je toto vyhlásenie aj u nás dnes hlboko aktuálne. Dajte aj vy najavo svoj nesúhlas s nezákonnou vojnou v Iraku, v Čečensku, s porušovaním ľudských práv všade na Zemi, i svoje odhodlanie zasadiť sa za iný svet, a pripojte svoj podpis. Ak s vyhlásením súhlasíte, upozornite naňho aj svojich priateľov a známych, alebo v priebehu návštevy šírte text verejne na výraz svojho pokojného nesúhlasu s politikou Busha a Putina. Samozrejme, nezabudnite pritom ani na biele X...

Hlásim sa k mieru a spravodlivosti.

Hlásim sa k demokracii a sebevláde. Myslím si, že ani Spojené štáty, ani žiadna iná krajina by nemali ignorovať vôľu ľudu, porušovať a oslabovať medzinárodné právo a pokúšať sa získať hlasy v Bezpečnostnej rade pomocou hrozieb a úplatkov.

Hlásim sa k internacionalizmu. Som proti tomu, aby si ktorýkoľvek štát vytváral po svete čoraz rozsiahlejšiu sieť vojenských základní a budoval nevídaný zbrojný arzenál.

Hlásim sa k rovným právam. Myslím si, že ani Spojené štáty, ani žiadna iná krajina by sa nemali pokúšať budovať impérium. Nemyslím si, že Spojené štáty by v záujme amerických korporácií mali mať pod kontrolou ropu na Blízkom východe a využívať ju ako klin, ktorý im otvára priestor k ovládnutiu iných krajín.

Hlásim sa k slobode. Staviam sa proti brutálnym režimom v Iraku i inde na svete, ale zároveň sa staviam aj proti novej doktríne „preventívnej vojny“, ktorá s istotou vyvolá stav trvalého a veľmi nebezpečného konfliktu a v ktorej dôsledku dnes Spojené štáty predstavujú podľa veľkej časti sveta hlbokú hrozbu mieru. Hlásim sa k demokratickej zahraničnej politike, ktorá podporuje ľudový odpor k imperializmu, diktatúre a politickému fundamentalizmu vo všetkých jeho podobách.

Hlásim sa k solidarite. Som so všetkými tými, ktorí sú chudobní a vytláčaní na okraj spoločnosti. Napriek obrovskej dezinformačnej kampani sa proti tejto nespravodlivej, ilegálnej a nemorálnej vojne stavajú milióny ľudí a ja k nim chcem pridať svoj hlas. Zastávam rovnaký postoj, ako morálne autority tohto sveta, ako svetové hnutie práce a ako obrovská väčšina obyvateľstva krajín sveta.

Hlásim sa k rôznorodosti a mnohorakosti. Som za skoncovanie s rasizmom namiereným proti prisťahovalcom a ľuďom s inou farbou kože. Staviam sa za skoncovanie s útlakom doma i v zahraničí.

Hlásim sa k mieru. Som proti tejto vojne a proti tým podmienkam, tomu duševnému založeniu a tým inštitúciám, ktoré tvoria živnú pôdu pre vojny a krivdy.

Hlásim sa k udržateľnosti. Som proti ničeniu lesov, pôdy, vody, prírodných zdrojov a biodiverzity, od ktorých je závislý všetok život.

Hlásim sa k spravodlivosti. Som proti ekonomickým, politickým a kultúrnym inštitúciám, podporujúcim mentalitu „kto z koho“, obrovskú ekonomickú a mocenskú nerovnosť, panstvo korporácií vedúce až k nevoľníckej či otrockej práci, proti rasizmu a rodovej a sexuálnej hierarchii.

Hlásim sa k politike, ktorá peniaze dnes vydávané na vojnu a vojenské výdavky vloží do zdravotníctva, vzdelávania, bytov a pracovných miest.

Hlásim sa k svetu, ktorého politické, ekonomické a sociálne inštitúcie prehlbujú solidaritu, podporujú rovnosť, podnecujú účasť, tešia sa z mnohorakosti a pomáhajú na svet plnej demokracii.

Hlásim sa k mieru a spravodlivosti - a čo je viac, zaväzujem sa za mier a spravodlivosť aj pracovať.

(Chcem sa podpísať)Pôvodný anglický text vyhlásenia

Pôvodní signatári:

Ezequiel Adamovsky, Argentína
Vittorio Agnoletto, Taliansko
Christophe Aguiton, Francúzsko
Michael Albert, USA
Tariq Ali, Veľká Británia
Bridget Andersonová, Veľká Británia
Katherine Angerová, Veľká Británia
Jessica Azulayová, USA
David Bacon, USA
David Barsamian, USA
Phyllis Bennisová, USA
Elena Blancová, Venezuela
Nadine Blochová, USA
Bill Blum, USA
Peter Bohmer, USA
Patrick Bond, Juhoafrická republika
Jeremy Brecher, USA
Michael Bronski, USA
Dennis Brutis, Juhoafrická republika
Paul Buhle, USA
Nicola Bullardová, Thajsko
Scott Burchill, Austrália
Leslie Cagan, USA
Alex Callinicos, Veľká Británia
Daniel Chavez, Holandsko
Noam Chomsky, USA
Tim Costello, USA
David Cromwell, Veľká Británia
Will Doherty, USA
Brian Dominick, USA
David Edwards, Veľká Británia
Barbara Epsteinová, USA
Bill Fletcher, USA
Eduardo Galeano, Uruguaj
Susan Georgeová, Francúzsko
Ted Glick, USA
Gie Goris, Belgicko
Andrej Grubačić, Srbsko
Marta Harneckerová, Čile
Betsy Hartmanová, USA
Tom Hayden, USA
Evan Henshaw-Plath, USA
Doug Henwood, USA
John Hepburn, Austrália
Edward Herman, USA
Pervez Hoodbhoy, Pakistan
Sut Jhally, USA
Robert Jensen, USA
Boris Kagarlitsky, Rusko
Naomi Kleinová, Kanada
Jerry Kloby, USA
Sonali Kolhatkar, USA
Saul Landau, USA
Joanne Landyová, USA
Rahul Mahajan, USA
Dawn Martinezová, USA
Elizabeth Martinezová, USA
Antonio Martins, Brazília
Rania Masri, USA
Bob McChesney, USA
George Monbiot, Veľká Británia
Hector Mondragon, Kolumbia
Suren Moodliar, Juhoafrická republika
Jonathan Neale, Veľká Británia
Adele Oliveriová, Taliansko
Pablo Ortellado, Brazília
Cynthia Petersová, USA
Justin Podur, Kanada
Vijay Prashad, USA
Prabir Purkayastha, India
Milan Rai, Veľká Británia
Nikos Raptis, Grécko
Michael Ratner, USA
Judy Rebicková, Kanada
Tanya Reinhartová, Izrael
Carola Reintjesová, Španielsko
Arundhati Royová, India
Marta Russellová, USA
Manuel Rozental, Kolumbia
Lydia Sargentová, USA
Roberto Savio, Taliansko
Stephen Shalom, USA
Paul Singer, Brazília
Norman Solomon, USA
James Tracy, USA
America Vera-Zavalová, Švédsko
Hilary Wainwrightová, Veľká Británia
Peter Waterman, Holandsko
Mark Weisbrot, USA
Robert Weissman, USA
Tom Wetzel, USA
Tim Wise, USA
Howard Zinn, USA