hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

22. 11. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPod dlažobnými kockami sa skrýva pláž...

Daniel Singer

18. mája 1968

Počasie sa na víťazov usmievalo. V pondelok večer bolo príjemne a veselo. V novodobytej Latinskej štvrti riadili študenti dopravu. Sorbonna, odkiaľ sa vyparila polícia, otvorila dvere všetkým. Čoskoro všetci začnú hovoriť o francúzskej „kultúrnej revolúcii“, ale v tejto chvíli atmosféra pripomínala skôr ľudovú veselicu Kermesse Heroique, s nádychom prvých dní kubánskej revolúcie. Na nádvorí Sorbonny hrala kapela jazz. Vo vstupnej hale univerzity, pokrytej plagátmi, hlásal jeden z nápisov, že „je zakázané zakazovať“. Zapálení mladíci, vyčerpaní i povznesení, debatovali v prednáškových sálach až do svitania o vzťahu medzi študentmi a robotníkmi, o mieste univerzity v spoločnosti, o kultúre a kapitalizme.

(21. 08. 2003)Linka na dnesZ Magazine

Časopis, ktorý je na americkej ľavici pojmom. Spoluvydáva ho Michael Albert, niekdajší študent Noama Chomského a sám dôležitý ľavicový teoretik, ktorý sa ako jeden z mála zaoberá problémom „čo nechceme, to vieme - ale vieme, čo chceme?" ZMag prináša napr. vysokokvalitné analýzy zahraničnej politiky USA či médií. Keďže je spriaznený s dnes už obrovskou internetovou komunitou ZNet, mnohé články z neho nájdete práve na tejto stránke.


Komentáre
k článku: Otvorený list SMERu
(zo dňa 27.06.2006, autor článku: )

Komentár zo dňa: 05.07.2006 19:30:44
Autor: al (invencia@atlas.sk)
Titulok: Nebudem to opakovať...
... Napísla to za nás - niektorých - Peter Zajac - Vanka. Možno preto, lebo nedrepí iba v hlavnom meste a na rozdiel od mnohých politológov zájde aj tam, kde chudoba podáva ruku biede, do hladových dolín, kde by si ľudia za peceň voňavého chleba zakrúžkovali aj čerta rohatého. Pretože im stále niekto bulíká, že na vine sú Česi a Maďari, držia sa vykradnutej Matice slovenskej ako kliešť. Niekde dokonca táto Matica ešte aj funguje. Preto ,keď mali ísť v tmavom obleku na obecný úrad, odovzdať svoj hlas, nemysleli na Vás, svojich poradcov v Bratislave, ale na roky meruosme, na Cyrila a Metoda, na Jana, ktorý lieta na lietadle a tvrdo reže "nepriateľov" Slovenska. A tí druhí si spomenuli, že za Mečiara ešte mali robotu a bezdomovec Zdeno vtedy zarábal 7 500 ako domovník u podnikatela a dnes sa mu to javí tak, že dnes by mu museli dávať 15 tisíc, aby sa ten trend zdražovania na výplate zrechnoval. To sú starosti tých, ktorí počúvali predvolebnú rétoriku a vybrali si. Mnohí už nemali čo stratiť, lebo aj okovy už zaniesli do zberu a tak im prísľub nehc by bol akýkoľvek prázdny - voňal viac ako vaše dúchanie do vyhasnutých pahrieb. Svojím otvoreným listom ste sa postavili naproti nim i naproti tým, ktorí Vás čítali a občas Vám aj spontánne pritakali. Niektorých poznám aj osobne a zisťujem, že hĺbka Vášho pohľadu postráda zohľadnenie toho faktu, že žijete v malej Slovenskej republike a pokým sa dostanete do Európy môže mať slovenský nacionalizmus označenie napríklad - vlastenectvo... Potom si rád prečítam Váš otvorený list. Len sa predtým, ako ho začnete písať, pozrite dakde na Slovensko... Napríklad 18. a 19. augusta na Hontiansku parádu do Hrušova.

Reakcia na komentár
"Nebudem to opakovať..."

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.