hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

06. 06. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDr. Marx sa smeje

Donald Sassoon

Donald Sassoon: Nuž teda, doktor Marx, už ste na dne, nemyslíte? Pred pätnástimi rokmi vaše teórie vládli svetu. Čo vám zostalo dnes? Kuba? Severná Kórea?

Karl Marx: Moje, ako vy vravíte, „teórie“, nikdy „nevládli“. Mal som nasledovníkov, ktorých som si ani nevybral, ani ich nehľadal, a za ktorých nenesiem o nič väčšiu zodpovednosť, ako Ježiš za inkvizítorov alebo Mohamed za Usámu bin Ládina. Samozvaní nasledovníci sú cenou za úspech. Väčšina z mojich súčasníkov by bola strašne rada, keby bola tak na dne, ako si to myslíte o mne. Napísal som, že nejde o to svet vysvetľovať, ale zmeniť ho. Koľkým z dôležitých Viktoriáncov sa to podarilo?

(27. 11. 2003)Linka na dnesPost-Autistic Economics Network

Hnutie za „post-autistickú" ekonómiu sa začalo petíciou francúzskych študentov, podľa ktorých je moderná neoklasická ekonómia odtrhnutá od reality, posadnutá matematikou, ktorú nepokladá za nástroj, ale cieľ sám o sebe a bráni pokroku poznania tým, že vytláča alternatívne prístupy. Hnutie za pluralistickú a nedogmatickú ekonómiu odvtedy prilákalo viaceré zvučné mená (James K. Galbraith, Sheila Dow, Geoffrey Hodgson) a rozhodne sa ho oplatí sledovať.


Komentáre
k článku: O voľbách a demokratickej morálke
(zo dňa 27.06.2006, autor článku: Daniel Novák)

Komentár zo dňa: 02.07.2006 19:06:50
Autor: Robert Zelník (rzelnik@vsieti.sk)
Titulok:
Bravooo, pripájam sa k tomuto názoru - tiež to tak vidím, teda až na ten záver. Silne pochybujem o tom, že vymiznutie strednej striedy podnieti nárast občianskej angažovanosti. Iba ak v nejakej extrémnej polohe.

K tej priamej demokracii: je to teraz také módne, často skloňované módne spojenie. Zrejme dlhodobo a globálne nepresvedčivé výsledky zastupiteľskej ľudovlády spôsobujú pokles dôvery ľudí v takýto spôsob spoločenskej správy a preto upriamujeme našu pozornosť na priamu demokraciu ako akýsi novodobý ideál, ako niečo, čo keď bude, tak nám bude lepšie. Lenže ono to nepríde samé od seba. Málokto si dnes uvedomuje, že potenciálne nástroje priamej demokracie tu máme k dispozícii už dnes (mám na mysli možnosť zakladania občianskych združení a iniciatív, globálne komunikačné prostriedky ako internet a pod.). Čo potrebujeme k tomu, aby hlas občanov mal väčšiu váhu ako má dnes? Viac kričať? Lepšie sa organizovať? Jasnejšie definovať naše požiadavky? Nemám na to odpoveď, ale zdá sa mi, že je tu veľký potenciál, len je málo využívaný. Uvítam každý názor či myšlienku k tejto veci.

Pripájam nejaké odkazy súvisiace s priamou demokraciou:

http://odkazy.vsieti.sk/tags/priama%20demokracia

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.