hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 10. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPo tridsiatich rokoch konečne dospelá

Derek Wall

Strana zelených sa navzdory očakávaniam dožíva tridsiatich rokov. My, ktorí sme ju videli zvnútra, sme pochybovali aj o tom, či prežije rok 1981 – a dočkať sa rokov deväťdesiatych rokov bolo prekvapením i úľavou zároveň. Britský politický systém je voči novým stranám tradične nemilosrdný. Strana však prežila, ba dokonca rastie a zaznamenáva volebné úspechy: má siedmych poslancov v Škótsku, dvoch europoslancov a mnoho zástupcov na komunálnej úrovni. A čo je najdôležitejšie, je to dnes strana ľavice.

(03. 11. 2003)Linka na dnesKroky

Jediné oficiálne tlačové médium KSS - konkurujúce súkromnému Úsvitu odpadlíka Hoptu. „Aká strana, také noviny...“


Komentáre
k článku: O voľbách a demokratickej morálke
(zo dňa 27.06.2006, autor článku: Daniel Novák)

Komentár zo dňa: 02.07.2006 19:06:50
Autor: Robert Zelník (rzelnik@vsieti.sk)
Titulok:
Bravooo, pripájam sa k tomuto názoru - tiež to tak vidím, teda až na ten záver. Silne pochybujem o tom, že vymiznutie strednej striedy podnieti nárast občianskej angažovanosti. Iba ak v nejakej extrémnej polohe.

K tej priamej demokracii: je to teraz také módne, často skloňované módne spojenie. Zrejme dlhodobo a globálne nepresvedčivé výsledky zastupiteľskej ľudovlády spôsobujú pokles dôvery ľudí v takýto spôsob spoločenskej správy a preto upriamujeme našu pozornosť na priamu demokraciu ako akýsi novodobý ideál, ako niečo, čo keď bude, tak nám bude lepšie. Lenže ono to nepríde samé od seba. Málokto si dnes uvedomuje, že potenciálne nástroje priamej demokracie tu máme k dispozícii už dnes (mám na mysli možnosť zakladania občianskych združení a iniciatív, globálne komunikačné prostriedky ako internet a pod.). Čo potrebujeme k tomu, aby hlas občanov mal väčšiu váhu ako má dnes? Viac kričať? Lepšie sa organizovať? Jasnejšie definovať naše požiadavky? Nemám na to odpoveď, ale zdá sa mi, že je tu veľký potenciál, len je málo využívaný. Uvítam každý názor či myšlienku k tejto veci.

Pripájam nejaké odkazy súvisiace s priamou demokraciou:

http://odkazy.vsieti.sk/tags/priama%20demokracia

Reakcia na komentár
""

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.