hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

25. 05. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuShell naďalej škodí obyvateľom Nigérie

Amnesty International/Priatelia Zeme

Pred desiatimi rokmi bol v Nigérii popravený spisovateľ a aktivista Ken Saro-Wiwa a ďalší ôsmi ľudia, ktorí upozorňovali, že ťažba ropy firmou Shell v delte rieky Niger ničí život jej obyvateľom. Prípad výrazne poškodil meno tejto ropnej spoločnosti, ktorá bola podozrievaná z tichej podpory popráv nepohodlných osôb. Výročím udalosti, proti ktorej protestovali predstavitelia štátov, medzinárodné organizácie aj jednotlivci z celého sveta, je 10. november.

(10. 11. 2005)Linka na dnesVysokoškoláci.sk

Stránka slovenského študentského hnutia. Informácie o pokusoch ministra Martina Fronca deformovať slovenské školstvo, argumenty proti zavedeniu školného, články z tlače, diskusia o pripravovaných akciách atď. Vrelo odporúčané.


Komentáre
k článku: Marx a sovětský komunismus
(zo dňa 20.12.2005, autor článku: Milan Valach)

Komentár zo dňa: 02.01.2006 21:03:05
Autor: Peter Zajac-Vanka (@)
Titulok: TVORCOVIA
Opravujem tlačovú chybičku: TVORCOVIA bohatstva.
Aspoň mi oprava dala šancu pokračovať v myšlienke porovnávania Marxa a Lenina.
Ak chce človek pochopiť, čo sa vlastne dialo v tom cárskom Rusku na začiatku 20.storočia a prečo tak ochotne tvorcovia bohatstva prijali práve Leninove myšlienky,
mal by si pozrieť najnovší Michalkovov film "Štatski sovetnik" z tohto obdobia. Nechcem ten film recenzovať, iba odporúčať.
Je tam odhalený konflikt cárskej totality a hnijúcej spoločnosti "majiteľov" so svedomím a myslením inteligencie a ľudí, ktorí síce boli v službách cárskeho režimu, ale pohŕdali cárskou totalitou. Iba Michalkov ako majster vedel dať do filmu myšlienky a zároveň z neho urobiť moderný akčný film presne vykresľujúci vtedajšiu dobu.
Žiadny individuálny Lenin nemusel robiť puč v cárskom Rusku. Stačilo, aby tu vznikol politický program, ktorý chcel odopreť cárskemu totalitnému režimu nárok na existenciu a chcel sa priblížiť moderným pohybom vo vtedajšej Európe.
Možno sa to praktikovi Leninovi v tak širokej krajine vymklo spod kontroly a zrejme sa tak zrodila legenda revolúcie, VOSR, ako sme sa my ešte na školách učili.
Nuž ale čo poviete: A nevymklo sa to v rovnako obrovskej Amerike aj A. Lincolnovi a G.Washingtonovi, keď síce vyhlásil demokratickú ústavu, ale kvôli "majiteľom" a "tvorcom" bohatstva sa rozpútala najkrvavejšia kontinentálna tragédia, občianska vojna Juh proti Severu? Ako dlho to trvalo Amerike, kým sa černoch stal rovnoprávnym občanom bez segregácie aj v praxi?
Prax, na rozdiel od teoretických ideí, treba uplatniť v živote.
A to sa akosi pri existujúcom človečenskom temperamente nedeje bez problémov.
Ale mali by diskutovať aj druhí, nie?

Reakcia na komentár
"TVORCOVIA"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.