hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

26. 09. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDo mesta stále ďalej

Gabriela Rothmayerová

V polovici júla, keď sme tu, v Bratislave neustále čakali, kedy dorazí spolu s lastovičkami leto, pobrala som sa na svoj rodný Spiš. Ani tu nebolo inak – leto uviazlo vo vrchoch. V noci však práve doznieval spln a okolo desiatej doobeda sa zo Slovenských Cechov vracali do mesta chlapi s košíkmi ale aj umazanými plátenými taškami plnými dubákov, kozákov, brezákov a kuriatok, v kanvičkách, zavesených na opasku, alebo aj vo vedrách v ruksaku niesli maliny, čučoriedky. Les ľudí bohato hostil.

(07. 11. 2005)Linka na dnesPost Keynesian Thought Internet Archive

Vydaním Všeobecnej teórie zamestnanosti, úroku a peňazí sa v tridsiatych rokoch začala nová éra ekonómie, známa pod menom „keynesiánska revolúcia". Tak ako každá revolúcia, aj táto sa dočkala zvratu, či skrotenia, v podobe konvenčného modelu známeho ako IS-LM, ktorý sa napokon stal obeťou monetarizmu a „novej klasickej ekonómie". Post-keynesiáni nemajú s týmto stredoprúdovým vývojom veľa spoločného. Sú pokračovateľmi pôvodných myšlienok, ktoré zároveň s Keynesom objavil aj Poliak Michal Kalecki, ďalej diela „sekery na všetky ortodoxie" Joan Robinsonovej a obnovy ricadiánskeho projektu Piera Sraffu.


Komentáre
k článku: Skúšky pravosti
(zo dňa 25.10.2005, autor článku: Gabriela Rothmayerová)

Komentár zo dňa: 26.10.2005 23:32:36
Autor: Peter Zajac-Vanka (kminba@post.sk)
Titulok: Až tam sme došli
Obávam sa, že sme vývojom spoločnosti došli až tam, do tej situácie ako to popisuje Gabika Rothmayerová.
Predlhé roky sa tu pestoval obraz individualizmu, v ktorom si musí človek pomôcť sám a každá pomoc je obchodom s protislužbami. Dnes už tento klientelizmus, korupciu a nesolidárne správanie sa iba parlament a vláda legalizuje, či už v zdravotníctve či inde ( postrehy prvý a druhý).

V takej situácii buď časom dôjde k sociálnemu výbuchu nespokojnosti tých, ktorých vytlačia na okraj záujmu a spoločnosti a prestane to pre nich byť znesiteľné, alebo tak ako je tomu u nás, zavládne apatia spojená s vierou a živená nádejou z masmediálneeho masírovania, že "raz sa niečo podarí aj mne", preto toľká ochota hrať súťaže, vyzliekať sa v reality a mojsej šous a podobne.
Tu sa asi ťažko hľadajú ochotné "kačky", ktoré budú kvákať do sveta svoj opozičný názor a preto by som si ich zatiaľ nesmierne vážil, že vôbec sú. (To na margo postrehu tretieho).

A tiež namiesto post skripta:
Pomáhaô niekto Robertovi Ficovi v jeho vízii Smeru, v jeho ceste vytvárajúcej Smer sociálna demokracia? Prečo sa celé ľavicové politické spektrum najprv naň urazilo, potom s ním zápasilo a až keď už z ľavice nezostal vďaka vnätornému rozkladu kameň na kameni ( pardom, okrem Ševcovskej KSS), až potom sa obávame, či budú členovia jeho politickej strany dostatočne "kačkami".
Nechajme to na Fica - už dokázal, že je stretégom a z posmeškov to dotiahol na najsilnejšiu opozičnú silu. Zápas o hodnoty Smeru sa zvedie pri programovom vyhlásení Smeru ako vládnej strany po voľbách 2006. nie teraz a do volieb.
Ale veď to vieme všetci.

Reakcia na komentár
"Až tam sme došli"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.