hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

18. 02. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuBalíček k Medzinárodnému dňu žien

ASPEKT

8. marca 2005 vydáva feministický publikačný a vzdelávací projekt Aspekt Rodový infobalíček – súbor článkov, dát, štúdií, informácií, ktorých cieľom je napomôcť a rozvíjať chápanie rodového aspektu v rôznych oblastiach spoločnosti.

(08. 03. 2005)Linka na dnesPat Devine

Pat Devine prednáša ekonómiu na Manchesterskej univerzite. Vytvoril vlastný model nekapitalistickej a zároveň nesovietskej ekonomiky, opísaný v knihe Democracy and Economic Planning (Demokracia a ekonomické plánovanie). Vo všeobecnosti sa zaoberá kritikou teórií „trhového socializmu", participatívnymi modelmi rozhodovania, snahou spojiť „zelenú" a „červenú" politickú ekonómiu a teóriou podnikania.


Komentáre
k článku: Skúšky pravosti
(zo dňa 25.10.2005, autor článku: Gabriela Rothmayerová)

Komentár zo dňa: 02.02.2006 18:39:32
Autor: Občan SR (beno@post.sk)
Titulok: Naozaj máme na Slovensku rodiacu sa sociálnu demokraciu?
Aj keď si autorku vážim, považujem za potrebné jej seriózne a vecne oponovať z hľadiska toho, či máme na Slovensku skutočne rodiacu sa sociálnu demokraciu?!
Krátko po voľbách v r. 2002 sa známy slovenský politológ Rastislav Tóth vyslovil, že slovenský volič stranu sociálnodemokratického typu historicky neakceptuje. Podľa neho mu stačí, keď mu sociálnu domenziu vypĺňajú strany politické strany iného typu. Je to pozoruhodný záver, ktorý stojí za zamyslenie. Je dobre známe, že Sociálnodemokratická strana Slovenska - SDSS sa netešila veľkej priazni slovenských voličov a jej volebné preferencie sa pohybovali okolo alebo pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu. Do slovenského parlamentu v r. 1992 ju nebola schopná dostať ani popularita takej osobnosti, akou bol A. Dubček. Jeho popularita pomohla sociálnym demokratom dostať sa len do vtedajšieho federálneho parlamentu. aj to len do rozdelenia ČSFR. Politici z SDSS sa hrdili medzinárodnou akceptáciou, ale do slovenského parlamentu sa dostali iba pomocou druhých či na chrbte druhých politických strán - r. 1994 s pomocou SDĽ a v r. 1998 ako súčasť bývalej, už zaniknutej SDK. Žiadne odštiepenecké skupiny, ktoré vyjadrovali nespokojnosť s vtedajším vedením SDSS, nikdy nezískali výraznejšiu podporu voličskej verejnosti. Podobne keď z SDĽ odišla pred voľbami v r. 2002 časť jej politikov a založili si Sociálno demokratickú alternatívu (SDA), slovenských voličov nezaujali, bola to cesta na slepú koľaj slovenskej politiky. Tieto fakty svedčia v prospech názoru vysloveného politológom Tóthom. Napriek tvrdým pravicovým reformám sa slovenský volič neobrátil k ľaviícovým stranám, ale dokonca aj vo voľbách do Európskeho parlamentu si opakovane volil pravicu, ktorá ho - povedané ľavicovou terminológiou - zdiera! O tom, či je Ficov Smer stranou sociálnou demokratického typu, možno oprávnene pochybovať. A to aj napriek tomu, že k názvu strany Smer pribudlo ešte "Sociálna demokracia". To by však stálo za samostatný rozbor.
Prečo slovenský volič politickú stranu sociálnodemokratického prakticky neakceptuje? Na tému prepadu slovenskej ľavice vo voľbách v r. 2002 a súčasnou situáciou slovenskej ľavice sa už popísalo veľa komentárov. Ale zaujímavé je jedno: prakticky žiadna z týchto politologických úvah, analýz o slovenskej ľavici nechcela, alebo nemala záujem prihliadnúť k tomu, že pre politické dianie na Slovensku nie je dominantná, určujúca klasická polarita pravica verzus ľavica !!! To, čo dominantne vtláča pečať slovenskej politike, je polarita typu národný verzus nenárodný (občianský) princíp. Táto polarita sa podstatným spôsobom podpisuje aj na správaní a rozhodovaní sa slovenského voliča. A tým nepriamo aj na jeho vzťahu k politickej strane sociálnodemokratického typu. Slovenský volič sa nerozhoduje ani
tak medzi pravicou a ľavicou ako skôr proti niekomu alebo niečomu. V politickej polarite či v politickom zápase typu národný verzus občianský (princíp) bola slovenská internacionálna ľavica takpovediac prirodzeným spojencom občianskej pravice proti stranám preferujúcim národný princíp v politike. V tom spočívajú základné príčiny toho, prečo bola po voľbách v r. 1998 slovenskej ľavici bližšia pravicová košeľa ako národný kabát. Prečo vstúpila po voľbách v r. 1998 do - pre nej samovražedného spojenia s pravicou. Známa politologická skúsenosť učí, že vstup do koalície s hodnotovo protichodnými stranami je možný iba na úkor možnosti realizácie vlastného politického/volebného programu. Práve toto sa politicky ľavicovým stranám vypomstilo. Buď sa presadí ľavica so svojim programom, alebo môže od toho odísť. Pravicu však dirigovať nebude. Cenou, ktorú ľavicové strany za to zaplatili, bolo vypadnutie z parlamentu, ich odsun, živorenie na periférii politického diania, bez nádeje na revitalizáciu. SDĽ zanikla, časti členov SDSS ponúkli prechod do Ficovho smeru.
Je otázne, či by mal R. Fico so svojim Smerom taký úspech, keby svoju stranu už pri zakladaní prezentoval ako ľavicovú stranu sociálnodemokratického typu !? Vidieť v jeho strane rodiacu sa sociálnu demokraciu na Slovensku je predčasné. Polarita typu pravica - ľavica nie je tým, čo primárne ovplyvňuje politické dianie na Slovensku ani rozhodovanie sa slovenského voliča.

Reakcia na komentár
"Naozaj máme na Slovensku rodiacu sa sociálnu demokraciu?"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.