hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

15. 12. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuÚvahy o terore

Michal Polák

Vo chvíľach najčiernejšieho pesimizmu ma ovládne istota, že súčasná anglo-európska civilizácia si privodí vlastnú záhubu. Že päť miliárd ľudí, ktorých každodenný život sa rovná väčšiemu či menšiemu utrpeniu, to tej šiestej – našej – miliarde raz spočíta. Do tých piatich miliárd patria národy čiernej Afriky, ktorých kultúru, civilizáciu i spôsob života na prach rozmetalo päťsto rokov koloniálneho panstva, v rôznych podobách pretrvávajúceho dodnes. Patrí do nich ľud moslimských štátov, prebíjajúci sa životom v diktatúrach, ktoré sú zabetónované západnými peniazmi i vojenskou silou. Patria k nim všetci ostatní tí najchudobnejší, v Indii, v Latinskej Amerike, všade tam vo väčšinovom, tzv. "treťom" svete, ktorých drvia domáce "elity", len aby si mohol západný svet voľkať v konzumnom luxuse, ktorý by sa bez ich lacných surovín nezaobišiel. Nadobúdam vtedy presvedčenie, že všetci títo "hladom mučení" (často doslova) raz povstanú, dajú sa do pohybu, zaplavia metropolitné centrá a zničia ich. A že nič iné si ani nezasluhujeme. Len mi nebolo jasné, ako to dokážu, keď nemajú ani len dosť prostriedkov na slušný život, nieto ešte na takúto krížovú výpravu. Po utorkových udalostiach mi to však už jasné je.

(13. 09. 2001)Linka na dnesRifondazione comunista

Je až bolestne neuveriteľné, že talianska Strana komunistickej obnovy a naša KSS patria do tej istej politickej „rodiny" - ale koniec koncov, aj ku kresťanstvu sa hlásia na jednej strane bosonohí latinskoamerickí kňazi žijúci v chudobe a s chudobou a na druhej strane zase fašistickí pohrobkovia Hlinkovej gardy... Partito rifondazione comunista skutočne nie je komunistickou stranou na ten štýl, na aký sme u nás zvyknutí. Je jednou z najdôležitejších predstaviteliek „tretej ľavice" (t. j. ani sociálnodemokratickej, ani starokomunistickej) - a možno-možno dokonca jednou z lastovičiek ľudskejšej budúcnosti... Uvidíme.


Komentáre
k článku: Zmluva o výhrade svedomia porušuje Ústavu SR
(zo dňa 18.02.2005, autor článku: Možnosť voľby)

Komentár zo dňa: 21.10.2007 19:59:33
Autor: Igric (@)
Titulok: Davová psychóza a nekrické myslenie
Medzi týmito komentármi je jasne vidieť davovú psychózu, kde prevláda vyzdvihovanie strachu nad mocou Cirkvi a úplne nekritické myslenie, kde sa nepripúšťa nijaké uskutočnené dobro zo strany Katolíckej Cirkvi. Tak poprvé - o žiadnu mocenskú snahu tu nejde, veď Katolícka cirkev explicitne zakázala na 2.vatikánskom koncile pôsobiť kňazom v politickej činnosti. Ďalej sa stále vyhadzujú na oči veľké omyly Cirkvi v minulosti, pričom kolektívna vina v pravom zmysle slova nejestvuje. To by sme musel odsudzovať aj dnešných židov za umučenie Ježiša, dnešných nemcov za nacistický holokaust, maďarov za vyše tisícročné neľudské okupovanie, atď. A Ján Pavol II. sa viackrát verejne ospravedlnil v mene Cirkvi za chyby minulosti, pričom on za ne ani nie je zodpovedný. Alebo chce niekto tvrdiť opak? Táto diskusia sa namiesto konštruktívnej kritiky navrhovanej zmluvy zvrhla vo sfanatizovanú manipuláciu vedenú proti Cirkvi. A teraz k veci: Asi by sa mala tá zmluva upraviť, hlavne tento bod: Návrh Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí z 5. 11. 2004.
Malo by to byť deklarované vo všeobecnejšej rovine, aby to bolo aplikovateľné na všetkých občanov. A konkrétna výhrada svedomia je aplikáciou princípu slobody svedomia na konkrétny prípad, takže nechápem, ako môže niekto tvrdiť, že je to proti Ľudským právam.
P.S.: A ešte odkaz niektorým jednotlivcom: Lekári nemajú právo na svedomie? Pri podpise pracovnej zmluvy zároveň podpisujú aj stratu nároku naň? Veď to je absurdné!!! Ináč si prečítajte Hypokrattovu prísahu...

Reakcia na komentár
"Davová psychóza a nekrické myslenie"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.