hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

15. 07. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDesatoro prikázaní ako návod na vzburu

Carl G. Estabrook

Konzervatívci obhajujú umiestnenie desiatich prikázaní v amerických vládnych budovách v Kentucky a v Texase s odôvodnením, že desatoro „bolo základom americkej právnej tradície“. Liberáli na druhej strane tvrdia, že toto umiestnenie je „zlučovaním náboženstva a štátu“, v protiklade k prvému dodatku ústavy. V skutočnosti sa obe strany mýlia: desatoro prikázaní je vo svojom historickom kontexte revolučným manifestom s poslaním zvrhnúť tradičnú autoritu a náboženstvo.

(01. 04. 2005)Linka na dnesParadigma

"Knihy, ktoré pomáhajú meniť svet." Košické vydavateľstvo, ktoré sa kriticky vyslovuje ku korporačnej globalizácii, k peniazom a ich úlohe v ekonomike - a zároveň hľadá z prírodného hľadiska udržateľné a z ľudského hľadiska akceptovateľné alternatívy. Okrem ponuky kníh nájdete na stránke aj rôzne články na spomínané témy. Vďaka za existenciu vydavateľstva patrí najmä Mikulášovi Hučkovi, ktorý ho upriadol z vlastného nadšenia a energie.


Komentáre
k článku: Zmluva o výhrade svedomia porušuje Ústavu SR
(zo dňa 18.02.2005, autor článku: Možnosť voľby)

Komentár zo dňa: 06.02.2006 14:48:06
Autor: kvestor (@)
Titulok: 70% katolíkov
Štatistický údaj o počte katolíkov je presne taký istý ako celá štatistika = presný súčet nepresných čísiel. Tento údaj vychádza z posledného sčítania obyvateľstva na Slovensku, v ktorom bola kolónka vierovyznanie. Poznám množstvo ľudí, ktorí tam uviedli katolícke vierovyznanie, ale len z toho dôvodu, že ich kedysi dali pokrstiť rodičia v kostole. Ja som urobil presne to isté. Keby som však vedel na akú argumentáciu budú tieto údaje zneužité, bol by som tam radšej uviedol bez vierovyznania. Myslím si, že takýto údaj v štatistickom hárku by mal byť vysvetlený na čo bude jeho výsledok použitý. Myslím si, že počet katolíkov na Slovensku je výrazne nižší ako udáva štatistika. Niečo tomu naznačujú aj samotné preferencie KDH aj keď si nemyslím, že by ich bolo až tak málo. Mnohí ľudia totiž k tomu aby v niečo verili nepotrebujú kostoly a kňazov.

Reakcia na komentár
"70% katolíkov"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.