hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 06. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDobre utajená privatizácia

Dušan Znamenák

Privatizuje sa Sociálna poisťovňa - presnejšie povedané - časť jej priebežného dôchodkového systému. Časť, ktorú predstavuje tých 9% odvodov, ktoré sa budú odvádzať do súkromných penzijných fondov. Ide o kapitál, ktorý bude z moci zákona zverený správcovským spoločnostiam, aby s ním podnikali a vytvárali zisk. V každom prípade táto hodnota bude sociálnej poisťovni na vyplácanie dôchodkov chýbať a štát ju bude musieť do sociálnej poisťovne vkladať. Otázka je, prečo sa v danom prípade nehovorí otvorene o privatizácii, alebo minimálne o prenájme, ale koná sa pod akousi neurčitou hlavičkou reformy dôchodkového systému. Nie je to tak preto, lebo takto je možné obísť všetky inštitucionálne (napr. parlamentnú kontrolu) a procesné prekážky, ktoré sa používali pri klasickej privatizácii a ktoré mali brániť jednostrannému zištnému rozhodovaniu a ovplyvňovaniu?

(06. 05. 2004)Linka na dnesBritské listy

Pravepodobne najlepší český internetový denník, s výrečným podtitulom „o všem, o čem se v České republice příliš nemluví". Pôvodný autor projektu Jan Čulík žije dlhé roky v Británii (odtiaľ názov) a denník dôsledne uplatňuje isté „britské" hodnoty, najmä čo sa týka tolerancie, plurality názorov a podpory tým, ktorí sú na tom horšie ako ostatní. Vrelo odporúčané.


Komentáre
k článku: Sú moslimovia ďalšou obeťou západnej dekadencie?
(zo dňa 13.11.2004, autor článku: Eduard Chmelár)

Komentár zo dňa: 23.11.2004 10:27:09
Autor: Peter Gürtler (@)
Titulok: vcelku trefne
Vadi mi vsak pausalne oznacenie "Zapadu" ako dekadentneho.
Tak ho pomenuvaju tzv. konzervativci (samozrejme za urcitym
ucelom), a nemaju na mysli vacsinou USA ci Kanadu, ale najma
Europu...
Osobne asi stracam vieru vo vseobecne "polepsenie ludi", kedze su v podstate ochotni pristat na to, kam smeruje dnes nasa civilizacia.
Vo vztahu napr. k vojne v Iraku je to vsak jednoznacne: sme agresori a vrahovia, oni su obete. A na tomto ziadna civilizacia
dlho nemoze stat (eufemisticky povedane). Prepacte, ale myslim si ze vacsina ludi je dostatocne hlupuckych na to, aby
s radostou podakovali tomu, kto ich zotroci... Fasizoidne ideologie a vedomie ludi je na vzostupe a to este neprisli ziadne vacsie socialne a ekologicke otrasy. Teda, skusme hovorit i o tom, ako tuto "dekadenciu" normalne (!!) odstranit,
pretoze zatial co "laviciari" iba diskutuju (bez realnych cinov), tzv. "konzervativci" uz davno zacali konat a prisposobovat svet svojej primitivnej a vulgarnej vizii.

Reakcia na komentár
"vcelku trefne"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.