hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

14. 07. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuBudeme mať silu zvrhnúť nadnárodné korporácie?

Michal Sedlačko

"V 80. rokoch kapitalizmus zvíťazil nad komunizmom. V 90. rokoch zvíťazil nad demokraciou a trhovým hospodárstvom." Týmito slovami začína vizionárska kniha The Post-Corporate World: Life After Capitalism[1] od Davida C. Kortena, aj na Slovensku známeho autora knihy Keď korporácie vládnu svetu.[ 2]

(30. 03. 2005)Linka na dnesZ Magazine

Časopis, ktorý je na americkej ľavici pojmom. Spoluvydáva ho Michael Albert, niekdajší študent Noama Chomského a sám dôležitý ľavicový teoretik, ktorý sa ako jeden z mála zaoberá problémom „čo nechceme, to vieme - ale vieme, čo chceme?" ZMag prináša napr. vysokokvalitné analýzy zahraničnej politiky USA či médií. Keďže je spriaznený s dnes už obrovskou internetovou komunitou ZNet, mnohé články z neho nájdete práve na tejto stránke.


Komentáre
k článku: Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin
(zo dňa 24.08.2004, autor článku: John Berger)

Komentár zo dňa: 01.09.2004 03:25:22
Autor: Michal Polák (hejrup@hejrup.sk)
Titulok: Nedojima ma to
Podobne pokusy zdiskreditovat M. Moora (ale aj hocikoho ineho) ma ani trocha nedojimaju. Moore ma dnes uz samozrejme k dispozicii celu armadu "factcheckerov" (ak je nieco tak trosku podvod, tak je to dojem "osameleho bojovnika", ktory vo filmoch vyvolava), a ti sa presnostou udajov dlho dopredu zaoberaju. Z tohto dovodu ani nikto nikdy Moora nezaloval, pretoze sa velmi dobre vie, ze na sude by tvrdenia o "podvodoch" neobstali.

Vo velkom projekte sa moze samozrejme vzdy stat, ze nieco obcas ujde, samozrejme, ale nazyvat to "podvodom" (deceit) je silna kava. Moore, tak ako hocikto iny, si velmi dobre vie spocitat, ci lepsie zaposobi lahko odhalitelny podvod, alebo do tvrdenie overene do najmensich podrobnosti (i ked samozrejme, stopercentnu istotu nemame nikdy).

Konkretne k tomuto clanku - postup p. Kopela dost dobre dokumentuju uz prve "podvody", o ktorych v pripade filmu hovori:

1) Spomina uvod filmu, kde Al Gore oslavuje na podiu s transparentom "Florida Victory". Potom Moora "obvini", ze podvadza, pretoze v case tejto oslavy sa volby este neskoncili. Nepokusa sa vsak vyvratit nijaky Moorov vyrok. Ani nemoze, pretoze nic podobne Moore vo filme samozrejme netvrdi. Jednoducho ukazuje zabery z realneho deja, ktory sa skutocne odohral tak, ako ho ukazuje. Pan Kopel si vsak vymysli vlastnu interpretaciu filmu, nezhodujucu sa so skutocnostou, potom ju vitazoslavne vyvrati - a tym "dokaze" Moorov podvod. (Mimochodom, p. Kopel neovlada ani svoj vlastny jazyk, t. j. anglictinu - tvrdi totiz, ze Moore pouzil predminuly cas, aby podporil dojem, ze volby sa uz skoncili. Lenze citovana veta z filmu znie "And little Stevie Wonder, he seemed so happy, like a miracle had taken place" - co nie je nic menej a nic viac, ako jednoducho gramaticky spravna konstrukcia; predminuly cas sa pouziva vtedy, ked sa jeden dej odohral pred druhym, presne ako v tomto pripade. V slovencine by sa nieco podobne dalo mozno naznacit asi takto: "A maly Steve Wonder _bol_ naradovany, ako keby sa _bol byval_ odohral zazrak (t. j. zazrak sa musel pochopitelne odohrat predtym, ako sa on mohol zacat z neho radovat). Keby sme sa pridrzali zdraveho rozumu, nebolo by treba hladat za kazdym gramatickym rohom sprisahanie).

2) P. Kopel dokazuje, ze to boli CNN a CBS, ktore stiahli tvrdenie o vitazstve A. Gorea ako prve. Opat jedno velke jeho vitazstvo, ktore vsak uplne mina ciel. Moore predsa _netvrdi_, ze to boli Fox News, ktore stiahli ako prve _slova o Gorovom vitazstve_. On tvrdi, ze Fox News ako prve _vyhlasili za vitaza Busha_. A toto nepopiera ani p. Kopel. A nepopiera to opat preto, lebo to popriet nemoze, kedze je to jednoducho lahko overitelny fakt. Lenze je starostlivo ukryty v omacke plnej podruznych podrobnosti.

A tak dalej, a tak podobne. P. Kopel sa nemoze opriet do faktov, pretoze tie sedia. Vadi mu, ze na ne Moore upozornuje, a tak sa snazi divakovi dokazat, ze by to robit nemal. Nuz, ale to uz je jeho problem, nie problem nejakych "podvodov".

V zivote su vsak aj dolezitejsie veci, ako sa piplat v paranoickych vyvodoch pravicovych extremistov (odporucam pozriet si aj zvysok stranky p. Kopela). Podobnych zlatanin je na internete vela a uz po niekolkych odstavcoch sa daju lahko rozoznat. Nemozem si pomoct - na traktat p. Kopela sa jednoducho najlepsie hodi charakteristika, ktoru sa on snazi nasit na Moora:

"cleverly blending half-truths to deceive the viewer" (sikovne zmiesava dokopy polopravdy, aby zviedol divaka - v tomto pripade citatela).

Reakcia na komentár
"Nedojima ma to"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.