hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

25. 09. 2018 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuPostavte mu sochu!

Michal Polák

Myslím, že je už načase, aby niekto ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi zo srdca zablahoželal za jeho záslužné činy. Ba vďaku si vlastne zasluhuje celá vláda, minister hospodárstva je len jej najneohrozenejším hovorcom. Ale poďme pekne po poriadku.

(26. 07. 2004)Linka na dnesProti prúdu (Nota bene)

Združenie, ktoré vydáva bezdomovecký časopis Nota bene. Organizácia, ktorá neláme palicu ani nad tými najponíženejšími ľudskými bytosťami a nie rečami, ale v praxi dokazuje, že každý jeden človek má svoju hodnotu.


Komentáre
k článku: Folk, ľud a hudba
(zo dňa 29.08.2003, autor článku: Joseph Grim Feinberg)

Komentár zo dňa: 05.01.2007 21:38:21
Autor: Bob Rychlik (fujara@gmail.com)
Titulok: folklor, folk a fujara
Pojmy folk a folklor znamenaji neco jineho jen na Slovensku a v Ceske Republice, na "zapade" jsou zamenitelne. Folklor je vlastne souhrn povesti, pisni, prislovi, atd., prostych lidi, ktery je specificky pro urcitou kulturni oblast. Americky folklor je velmi mlady, vznikl v tavicim kotli ze smesi jinych folkloru, prevazne z Evropskych zemi, ale take z Afriky a samozrejme od puvodnich obyvatel Ameriky. Mozna proto je americky folk snadneji prijiman ve zbytku sveta, stejne jako popularni hudba, ktera vznikla v USA pretavenim Africkeho blues s pouzitim dechovych nastroju - a vznikl jazz...
Autor clanku ma velkou pravdu v tom, ze tradicni folklor v jednotlivych zemich neprezije, pokud bude jen muzejnim exponatem, a nebude zivy, nebude vyjadrovat citeni soucasneho cloveka. Jako priklad mohu uvest Slovenskou fujaru, ktera neni vetsinou mladych lidi prijimana v puvodni tradicni podobe, a dosavadni pokusy o jeji pouziti v moderni hudbe zatim nebyly moc uspesne. Staci ale, aby nekdo tento nastroj popularizoval, podobne, jako George Harrison z Beatles popularizoval indicky sitar, ktery byl do te doby na "zapade pomerne neznamy", ale Beatles zpusobili, ze se spousta lidi zacala zajimat take o tradicni nahravky sitaru a Ravi Shankar se najednou stal popularnim. Totez bych pral fujare a dalsim lidovym nastrojum, pres popularni hudbu se lide vrati k puvodnim tradicnim nahravkam a objevi, ze jsou vlastne unaveni vsemi temi elektronickymi zvuky a ze vlastne miluji ten krasny prirozeny hlas fujary!!!
Bob Rychlik

Reakcia na komentár
"folklor, folk a fujara"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.