hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

19. 06. 2018 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuSlovensko:
od národného kapitalizmu k liberalizmu EÚ

Michal Polák

Srdcom slovenskej politiky je dnes jedno veľké tajomstvo. Tajomstvo, ktoré sa žiadny zo zasvätených neodváži verejnosti prezradiť. Ak by totiž väčšina obyvateľstva tušila, ako sa veci v skutočnosti majú, mohlo by to mať nedozierne následky. Porušme však nepísanú dohodu našej politickej „elity“ a povedzme si pravdu: Transformácia na Slovensku sa skončila.

(03. 05. 2004)Linka na dnesPriatelia Zeme - CEPA

Zo slovenských MVO asi najnadupanejší odporcovia dnešnej podoby globalizácie i domácej „transformácie". Rozbory CEPA týkajúce sa zahraničných investícií u nás, privatizácie vodární či dopadu činnosti MMF a Svetovej banky nemajú chybu ani konkurenciu. Čítajte, šírte a podporujte.


Komentáre
k článku: Folk, ľud a hudba
(zo dňa 29.08.2003, autor článku: Joseph Grim Feinberg)

Komentár zo dňa: 05.01.2007 21:38:21
Autor: Bob Rychlik (fujara@gmail.com)
Titulok: folklor, folk a fujara
Pojmy folk a folklor znamenaji neco jineho jen na Slovensku a v Ceske Republice, na "zapade" jsou zamenitelne. Folklor je vlastne souhrn povesti, pisni, prislovi, atd., prostych lidi, ktery je specificky pro urcitou kulturni oblast. Americky folklor je velmi mlady, vznikl v tavicim kotli ze smesi jinych folkloru, prevazne z Evropskych zemi, ale take z Afriky a samozrejme od puvodnich obyvatel Ameriky. Mozna proto je americky folk snadneji prijiman ve zbytku sveta, stejne jako popularni hudba, ktera vznikla v USA pretavenim Africkeho blues s pouzitim dechovych nastroju - a vznikl jazz...
Autor clanku ma velkou pravdu v tom, ze tradicni folklor v jednotlivych zemich neprezije, pokud bude jen muzejnim exponatem, a nebude zivy, nebude vyjadrovat citeni soucasneho cloveka. Jako priklad mohu uvest Slovenskou fujaru, ktera neni vetsinou mladych lidi prijimana v puvodni tradicni podobe, a dosavadni pokusy o jeji pouziti v moderni hudbe zatim nebyly moc uspesne. Staci ale, aby nekdo tento nastroj popularizoval, podobne, jako George Harrison z Beatles popularizoval indicky sitar, ktery byl do te doby na "zapade pomerne neznamy", ale Beatles zpusobili, ze se spousta lidi zacala zajimat take o tradicni nahravky sitaru a Ravi Shankar se najednou stal popularnim. Totez bych pral fujare a dalsim lidovym nastrojum, pres popularni hudbu se lide vrati k puvodnim tradicnim nahravkam a objevi, ze jsou vlastne unaveni vsemi temi elektronickymi zvuky a ze vlastne miluji ten krasny prirozeny hlas fujary!!!
Bob Rychlik

Reakcia na komentár
"folklor, folk a fujara"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.