hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

17. 07. 2019 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuObrodný proces po 35 letech

Petr Uhl

Pohromou pro celou sovětskou část Evropy byla invaze armád pěti států Varšavské smlouvy, započatá v noci na 21. srpen 1968, tedy právě před 35 lety. Vojenská intervence sice nesrazila čs. reformu na kolena hned, ale obrodný proces, ono přerůstání liberalizačních změn do zprvu nesmělé demokratizace, zastaven byl. Ano, takzvaná normalizace se naplno rozvinula až v roce 1969 a někde i později. Ano, mnohé nové instituty, poměry či vzorce chování se už nikdy nepodařilo Sovětům a normalizátorům zcela potlačit, a tím méně vrátit kolo dějin ke státnímu terorismu a k lidové podpoře diktatury. Jeden velkolepý dějinný experiment však skončil.

(21. 08. 2003)Linka na dnesĽavica.sk

Pokus vytvoriť na Slovensku portál pre všetko ľavicové. Zatiaľ stojí na pleciach jediného človeka, no napriek tomu svojou aktuálnosťou a profesionalitou stojí za pozornosť.


Komentáre
k článku: Mŕtve ramená
a živé časy
(zo dňa 21.08.2003, autor článku: Michal Polák)

Komentár zo dňa: 10.12.2005 11:36:57
Autor: Radko (@)
Titulok: Tlač roku 1968
Som síce mladší ročník, tie časy nezažil, ale odporúčam každému skúsiť si prečítať v knižniciach zopár článkov napr. z vtedajšieho Mladého světa, Roháča, Smeny. Toľký entuziazmus, nadšenie a hravosť, toľko podnetných nápadov !!! Domnievam sa, že to čo ponúkla oficiálna žurnalistika po 89. bolo síce silné, ale ani zďaleka nie tak intenzívne ako koncom 60. Hravosť a kreatívno-autonómne ladenie sa čiastočne zopakovalo, čo sa týka kultúry, v neoficiálnej fanzinovej scéne začiatkom 90. rokov (myslím ziny Vryť, neskôr Klovatina, letáky a zin Podjavorinskej autonómnej skupiny (Anarchistická solidarita), v Česku Vokno, Voknoviny, Malárie, Sračka, Sedm jatečných + napr. zanietená debata o štátnom punku v A-kontre medzi Koňýkom zo Zóny A a Johnom z Nového mesta). Keď som sa pýtal kamaráta, ktorý si tiež tie časy a parádnu eufóriu (zatlačenú neúprosným ekonomickým tlakom podporeným šikovne manipulatívnou legislatívou) pamätal, povedal, že dnes už takí altruisti vytvárajúci slobodnú zábavu nie sú. A ak sú venujú, sa vážnym témam v mimovládkach, ktoré ale ich spontánne ja trošku potláča.

Reakcia na komentár
"Tlač roku 1968"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.