hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

13. 04. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuBushovi a ropným magnátom prevrat nevyšiel

Jakub Topol

Georgovi Bushovi nevyšiel ďalší pokus zabrzdiť rozmach ľavicových hnutí v Latinskej Amerike. Jeho administratíva sa už niekoľko rokov usiluje zlikvidovať venezuelského prezidenta Huga Cháveza. Má na to dva „vážne“ dôvody: bojí sa rozšírenia ľavicovej sociálnej politiky a chce kontrolovať jedného z najväčších vývozcov ropy na svete. Použil na to scenár, ktorý viedol k polofašistickej diktatúre Augusta Pinocheta.

(24. 08. 2004)Linka na dnesPost Keynesian Thought Internet Archive

Vydaním Všeobecnej teórie zamestnanosti, úroku a peňazí sa v tridsiatych rokoch začala nová éra ekonómie, známa pod menom „keynesiánska revolúcia". Tak ako každá revolúcia, aj táto sa dočkala zvratu, či skrotenia, v podobe konvenčného modelu známeho ako IS-LM, ktorý sa napokon stal obeťou monetarizmu a „novej klasickej ekonómie". Post-keynesiáni nemajú s týmto stredoprúdovým vývojom veľa spoločného. Sú pokračovateľmi pôvodných myšlienok, ktoré zároveň s Keynesom objavil aj Poliak Michal Kalecki, ďalej diela „sekery na všetky ortodoxie" Joan Robinsonovej a obnovy ricadiánskeho projektu Piera Sraffu.


Komentáre
k článku: Mŕtve ramená
a živé časy
(zo dňa 21.08.2003, autor článku: Michal Polák)

Komentár zo dňa: 10.12.2005 11:36:57
Autor: Radko (@)
Titulok: Tlač roku 1968
Som síce mladší ročník, tie časy nezažil, ale odporúčam každému skúsiť si prečítať v knižniciach zopár článkov napr. z vtedajšieho Mladého světa, Roháča, Smeny. Toľký entuziazmus, nadšenie a hravosť, toľko podnetných nápadov !!! Domnievam sa, že to čo ponúkla oficiálna žurnalistika po 89. bolo síce silné, ale ani zďaleka nie tak intenzívne ako koncom 60. Hravosť a kreatívno-autonómne ladenie sa čiastočne zopakovalo, čo sa týka kultúry, v neoficiálnej fanzinovej scéne začiatkom 90. rokov (myslím ziny Vryť, neskôr Klovatina, letáky a zin Podjavorinskej autonómnej skupiny (Anarchistická solidarita), v Česku Vokno, Voknoviny, Malárie, Sračka, Sedm jatečných + napr. zanietená debata o štátnom punku v A-kontre medzi Koňýkom zo Zóny A a Johnom z Nového mesta). Keď som sa pýtal kamaráta, ktorý si tiež tie časy a parádnu eufóriu (zatlačenú neúprosným ekonomickým tlakom podporeným šikovne manipulatívnou legislatívou) pamätal, povedal, že dnes už takí altruisti vytvárajúci slobodnú zábavu nie sú. A ak sú venujú, sa vážnym témam v mimovládkach, ktoré ale ich spontánne ja trošku potláča.

Reakcia na komentár
"Tlač roku 1968"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.