hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

30. 11. 2020 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuDobre utajená privatizácia

Dušan Znamenák

Privatizuje sa Sociálna poisťovňa - presnejšie povedané - časť jej priebežného dôchodkového systému. Časť, ktorú predstavuje tých 9% odvodov, ktoré sa budú odvádzať do súkromných penzijných fondov. Ide o kapitál, ktorý bude z moci zákona zverený správcovským spoločnostiam, aby s ním podnikali a vytvárali zisk. V každom prípade táto hodnota bude sociálnej poisťovni na vyplácanie dôchodkov chýbať a štát ju bude musieť do sociálnej poisťovne vkladať. Otázka je, prečo sa v danom prípade nehovorí otvorene o privatizácii, alebo minimálne o prenájme, ale koná sa pod akousi neurčitou hlavičkou reformy dôchodkového systému. Nie je to tak preto, lebo takto je možné obísť všetky inštitucionálne (napr. parlamentnú kontrolu) a procesné prekážky, ktoré sa používali pri klasickej privatizácii a ktoré mali brániť jednostrannému zištnému rozhodovaniu a ovplyvňovaniu?

(06. 05. 2004)Linka na dnesTransnational Institute

Jedna z hlavných „myšlienkových nádrží" :) hnutia za globalizáciu spravodlivosti. Medzi jeho členov patria filipínsky ekonóm Walden Bello, presadzujúci namiesto súčasnej podoby globalizácie „lokalizáciu", či Američanka Susan Georgeová, ktorá sa už roky zaoberá problémom nesplatiteľných dlhov Tretieho sveta a ktorá stála pri zrode organizácie ATTAC.


Komentáre
k článku:

o čom to tu je?

(zo dňa 12.12.1999, autor článku: )

Komentár zo dňa: 03.06.2006 15:44:08
Autor: Malý Miro (najmensi@pobox.sk)
Titulok: sociálny štát
Zdravím všetkých, ktorí sem písali predo mnou i tých, čo budú písať po mne. Už to, že tu môžme písať, relatívne čo chceme znamená, že sme relatívne slobodnejší ako niektorí pred nami za ono režimu. Slovíčko relatívne som musel použiť-všetko je relatívne pretože každý aspekt všetkého čo sme kedy stretli a stretneme je porovnávame s niečím-a to je to relatívne, či skôr relativita.
Na margo ľavice-na Slovensku neexistuje. Neexistuje, pretože neexistuje v podstate nikde vo svete. Je to blud bazírujúci na tom, že štátny mechanizmus v spojení s možnosťami intervenujúceho štátu môže prerozdeliť to, čo iní nahonobili (viac, či menej poctivo-o tom inokedy) efektívne a spravodlivo-tieto dva pojmy by sa mali v tomto prípade minimálne na 90% prekrývať. Nie je tomu však tak. História a skúsenosti z nedávnych časov nám celkom priamo ukázali, že úmerne z narastajúcim štátno-byrokratickým molochom narastá aj možnosť pre korupciu a klientelizmus rôzneho rangu. Tieto dva pojmy sa tiež viac-menej prekrývajú. Ich spojenie spolu so sociálnym a silným štátom-tak vehementne obhajovaných (SMER a KSSv SR, ČSSD a KSČM v ČR- aféry poznáme ) v týchto dňoch nemá , a to mi musíte dať za pravdu, nič spoločné so spravodlivosťou a efektívne alokovanými financiami, ktoré, ako všetci uznáme, potrebujú tí najchudobnejší. Kto sú však tí najchudobnejší? Kto to určí? Kto to vie? Napríklad tí, ktorí majú mesačný príjem na osobu menší ako 4 tisíc Sk? Dobre povedzme, že títo... Čo myslíte koľko ich je v SR? 250 000? Menej? Viac? Dobre...pol milióna. Veľké číslo však? Aj ja si myslím.Keď si však zrazu tí socialisticko-sociálni demokrati (atď...) uvedomia, že medzi nimi je značný počet Rómov, či Cigánov (vyberte si, čo je vám bližšie-ste slobodní) tak by som chcel vidieť, z koľkých ľavičiarov sa zrazu stanú pravičiari vyčleňujúcich občanov na základe etnického princípu... (ľavičiar je predsa internacionalista a národnosť alebo rasa ho nezaujíma, či nie?) Prečo to píšem? Lebo drvivá väčšina obyvateľov našej drahej krajiny by ,,Cigáňom nedala nič"-ako to vedia prízvukovať v mnohých diskusiách. Dostali sme sa k tomu, že sú chudobní (biely) a chudobní (čierni). Pán Fico vie síce kritizovať antisociálnosť našeho štátu a avizovať sociálnu budúcnosť Slovenska, ale nedokáže povedať, ako by Rómov vyselektoval z tohto sociálneho štátu-pretože ich ešte pokým sa nezvolebnievalo kritizoval tiež. A to dosť vehemnetne. To je tá slovenská ľavica. A to prisahám, že pri diskusiách o Rómoch som snáď najmiernejší z miernych. No a to bol len jeden aspekt ľavičiarstva.
Ďalšia povera-sociálny štát a sociálne cítenie. Nikomu tieto nikdy nedefinované pojmy (aspoň o ich definovaní v pozitívnom zmysle neviem:vždy len ako opozitum pravice) neboli vysvetlené a u nás lákajú:
- robotníkov, ktorí to už pomyslene spájajú so socializmom a s výhodami pre nich
- časť autoritatívnych osobností (z hľadiska politickej psychológie ide o osobnosti, ktoré radi podľahnú diktátu vyššieho a silnejšieho-majú na to psychologické dispozície). Koho to zaujíma, nech si to naštuduje.
- nevyliečiteľných romantických rovnostárovz radov inteligencie,ktorí úprimne veria, že svet pod dikciou sociálneho (nedefinovaného-v ich hlavách presne vysnívaného) štátu bude lepší, ktorým síce ich úprimnosť i ja úprimne verím, ale myslím si...
Všetkým týmto: keď už inšie nie, tak si aspoň pozrite a prečítajte článok na
http://www.konzervativizmus.sk/article.php?946
Urobte pre mňa aspoň to...
Osobne si myslím, že sociálne cítenie nie je ani zďaleka o tom, že zavedieme inetrvenujúci a silný štát, ktorý nám zoberie viac, aby istým ľuďom dal, na základe nejakých kritérií niečo z toho, čo nám zobral. Nikto nikdy nevypočítal, aká časť z peňazí vybraných vo forme daní je pohltená niekdedy až nezmyselným byrokratickým aparátom a aká adresne dorazí k tým, čo by tie peniaze potrebovali. Koľko je to? 30%? Viac, či menej % ? Čo takto dobrovoľná charitná služba? Nezlacňuje náhodou celý proces? Prečo sa štát nepokúsi iniciovať (iniciovať, nie je riadiť) niečo takého? Okrem zlacňovania ho aj zosobňuje, pretože diskusie s úradmi tu budú vždy len na báze suchej administratívnej komunikácie. Kdežto tí, čo to robia dobrovoľne, s istou dávkou entuziazmu dávajú do toho istú nadhodnotu.
Byť ľavičiarom znamená svojim spôsobom- v istom aspekte významu-byť sebcom. Prečo? Keď niekto požaduje, aby sa niektorej sociálnej vrstve, či sociálnej skupine dávalo viac peňazí z peňazí všetkých, ktorými peniaze z daní nepochybne sú, je sebec. Pretože buď ich chce pre seba , alebo ich chce dať na úkor iných iným na popud vlastných hodnôt.
Ak však niekto dobrovoľne prispieva či už pravideľne alebo nepravideľne na nejaké projekty alebo priamu činnosť sociálnej pomocii robí to pre vlastný dobrý pocit, resp. sám vo svoj prospech (ako americkí politici, ktorí pred voľbami riadne fingujú charitatívnu výpomoc).
Čo som tým chcel povedať? Všetci sme sebci. Aj ľavičiari skrývajúci sa za rovnostársku ideu, ktorá nie je o nič sebeckejšia ako ekonomických liberalizmus vlastníkov značného množstva kapitálu. Narozdiel od týchto socialistov, komunistov a sociálnych demokratov to nikdy nepriznajú budú vždy tvrdíť, že to robia ,,pre ľudí".
Vďaka za prečítanie

POZN. Je jasné, že mnou doteraz uvedené názory sa netýkajú tzv. ľudí, ktorí nemôžu zmeniť svoj sociálny status z objektívnych dôvodov-ktoré to však sú? Zdravotné postihnutie a staroba. Dva základné objektívne dôvody. Mám svoju predstavu, ale to by už snáď bolo na dlho...

Reakcia na komentár
"sociálny štát"

Meno (alebo prezývka):  
E-mail:  
Titulok (nadpis komentára):  

A ešte kontrolná otázka: Koľko písmen je v slove "hejrup"?Základom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.