hej rup! - Úvodná stránka

stránky

pre tých,

čo sa neboja

rozmýšľať inak

28. 02. 2021 • úvodná stránka • rubriky • linky •

 

Úvodná stránka
O čom to tu je?
Deforma školstva
Vojna v Iraku
Dôchodková deforma
Rok 1968
November `89/ Slobodné voľby
Slovenská ľavica
Zelení
Socializmus
Alter/globalizácia
Latinská Amerika
Osobnosti
Ostatné
NATO
Weblinky
Rozšírené vyhľadávanie
Osobná úprava

VyhľadávanieZ archívuŠtrajk miliónov proti daňovej reforme

Jakub Topol

Podľa prvých odhadov asi 15 miliónov Talianov v utorok takmer celý deň štrajkovalo. Protestovali tak proti znižovaniu daní, ktoré chce v parlamente presadiť vláda Silvia Berlusconiho. Podobne, ako je tomu na Slovensku totiž na „znižovaní daní“ zarobia iba bohatí. Ostatní na ňom stratia, lebo výpadky na daniach chce vláda nahradiť škrtmi v sociálnej oblasti, zdravotníctve a školstve.

(02. 12. 2004)Linka na dnesĽavica.sk

Pokus vytvoriť na Slovensku portál pre všetko ľavicové. Zatiaľ stojí na pleciach jediného človeka, no napriek tomu svojou aktuálnosťou a profesionalitou stojí za pozornosť.


Komentáre
k článku: Demografická „kríza“ a dôchodková „reforma“
(zo dňa 07.07.2005, autor článku: Ivan Lesay-Miroslav Spišák)

Komentár zo dňa: 08.07.2005 23:43:29     Reagovať
Autor: tralala (@)
Titulok:
Kde je dalsi faktor ovplyvnujuci negativny demograficky trend - odchod mladych do zahranicia?
Bezvyznamny?
Kolko ludi odislo so Slovenska za poslednych 15 rokov napriek tomu, ze su stale evidovani ako sucast slovenskej populacie?
Spocitajte obyvatelstvo manualne a uvidime, ci na Slovensku zije aspon 5 mil. ludi (oficialny udaj je 5,37 mil.)!
Opustanie Slovenska pokracuje a bude pokracovat pokial ludia nebudu moct zit dostojnejsie. Vzhladom k tomu je demograficka a dochodkova situacia (trend) na Slovensku omnoho horsia nez pani odbornici predpokladaju (odchadzaju mladi)!

Komentár zo dňa: 18.07.2005 23:32:30     Reagovať
Autor: Zolo (@)
Titulok: V zahranici
Vplyv odchodu mladych do zahranicia je zatial neznamy. Ak sa vobec nevratia tak na dochodky vplyv nemaju. Takisto je dost otazne, ze by po zalozeni rodiny a dlhsej existencii v zahranici opustili vlastne deti a vratili sa bez penazi domov prave kvoli dochodku. Dalej, aky je vplyv zahranicnych transferov vlastnym rodicom zijucim na Slovensku?

Najnebezpecnejsi demograficky trend pre jednotlivych dochodcov je ich prehodenie cez palubu mladsimi generaciami. Tomu ziaden financny system riesenie neponuka. Ak sa nedokaze za mladi clovek postarat o seba, svoje deti a svojich rodicov, tak ziadna demografia nepomoze. Ani miliarda Slovakov na tom ziaden rozdiel neurobi.

Komentár zo dňa: 27.08.2005 20:52:56     Reagovať
Autor: Ing.Peter Zajac-Vanka (kminba@post.sk)
Titulok: Predovšetkým sme porušili tri princípy, na ktorých stál historicky náš dôchodkov
Ešte kedysi dávno som o tom písal ako redaktor Nového Slova a dnes iba primpomínam historické princípy TROCH TOLIAROV:
Sú to nielen z rozprávok, ale aj ľudovou tradíciou odovzdávané princípy ako hodnotová orientácia ľudí, ktorí netúžia po bohatstve, ich prioritou je rodina, práca a ľudské vzťahy.
PRVÝ TOLIAR vraciame zostarnutým rodičom ako splatenie dlhu za to, že v čase detstva sa o nás starali, vychovávali a zabezpečovali nás. Je to SPOLOČENSKÝ PRINCÍP
SOLIDARITY so staršími a už neprodukujúcimi ľuďmi, s nevládnymi a chorými, s dôchodcami.
DRUHÝ TOLIAR používame pre svoju výživu, bývanie, zabezpečenie rodiny a preto, aby sme mohli pracovať – schopnosť reprodukcie pracovnej sily. Je to spoločenský princíp UDRŽANIA SCHOPNOSTI PRACOVAŤ a ide o širokovnímané zabezpečenie potrieb človeka pre prácu, rodinu a svoju excistenciu ( podľa hierarchie uspokojovania potrieb človeka, jeho existencie a rastu, v odbornej terminológii definované aj ako tzv.Maslowova hierarchia potrieb).
TRETÍ TOLIAR používame preto, aby sme splodili a vychovali svoje deti tak, aby nám mohli na starobu ten toliar vrátiť. Dnešným pohľadom je to osobná investícia do budúcnosti. Ale je to princíp VÝCHOVY A ROZVOJA DETÍ – mladej generácie, a tvorí ho podpora obnovy populácie, zdravotné, výživové zabezpečenie a výchova a vzdelávanie až do veku dospelosti.
Tieto princípy sú hlboko ukotvené v európskej kultúre a histórii a sú v ostrom protiklade k ultraliberálnemu sebeckému princípu “staraj sa len sám o seba“, ktorý k nám prišiel z prérií Divokého amerického západu, dávno bol v USA zabudnutý a obnovili ho iba naši pravicoví neoliberálni vládni ekonómovia.
Z týchto princípov sa po druhej svetovej vojne vytvoril PRINCÍP SOCIÁLNEHO ŠTÁTU, ktorý hovorí“ Štát je povinný riadiť sa dvomi všeobecnými cieľmi:
1.sociálnym vyrovnaním obyvateľstva 2.sociálnou istotou obyvateľstva.
Právne normy v ústave sociálneho štátu zakotvujú niektoré základné sociálne normy, zaväzujú všetky inštitúcie štátnej moci REŠPEKTOVAŤ ĽUDSKÚ DÔSTOJNOSŤ A CHRÁNIŤ JU
(z nemeckého modelu sociálneho trhového hospodárstva)
SOCIÁLNA DIMENZIA v poňatí sociálne trhového hospodárstva:
SYSTÉM SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA sa nerozvíja ako korektúra kapitalistického hospodárskeho procesu voľného trhu, ktorá má zmierniť jeho sociálne dôsledky, ale rovnako ako systém trhového poriadku je dôležitou súčasťou slobodného spoločenského poriadku.
Napríklad sociálny systém sociálno-trhovej ekonomiky Nemecka je založený na piatich hlavných princípoch:
* PRINCÍP SOCIÁLNEHO ŠTÁTU Štát je povinný riadiť sa dvomi cieľmi, a to sociálnym vyrovnaním a sociálnou istotou obyvateľstva
* KOREKTÚRA TRHOVÝCH VÝSLEDKOV
Kedže je mechanizmus trhovej ekonomiky sociálne slepý, je nutná sociálna podpora a sociálna ochrana.
* ROVNOSŤ PRÍLEŽITOSTÍ Vzhľadom k rozdielom medzi ľuďmi je nutné, aby štát vhodným politickým postupom rovnosť šancí na uplatnenie sa zabezpečil sám.
Rozdiely, za ktoré nik nemôže, musia byť vyrovnané spoločenskou solidaritou.
* PRINCÍP SUBSIDIARITY - štát má preberať iba tie úlohy na seba, ktoré presahujú možnosti jednotlivca, rodiny resp. iných menších solidárnych spoločenstiev.
* TRHOVÁ KONFORMITA - Politika sociálneho vyrovnania a zabezpečenia nemá byť v rozpore s trhovým mechanizmom
(princípy sociálneho štátu prevzaté z Konrad-Adenauer-Stiftung: Sociální tržní hospodářství)1992

A k tomu dodávam otázku, ktorú nik z liberálnych vládnych činiteľov nezodpovedal:
Ako to, že tak demograficky poničené Slovensko po májí 1945 dokázalo spolu s Českom v Československej republike zvládnuť nielen dôchodkový systém, ale vybudovať sociálny štát a vytvoriť podmienky preto, aby sa demografický vývoj prudko zvrátil, teda aby sa rodilo veľa a veľa detí, ktoré vytvorili napríklad na Slovensku v celej histórii národa tie najzdravšie a najsilnejšie ročníky?
Aký prúser to teda rieši vláda v roku 2005?

Komentár zo dňa: 15.06.2006 16:20:55     Reagovať
Autor: Turagin (@)
Titulok: Blbost je dovod
Dovodom preco je treba prijat reformu nie je len demograficka kriza, ale to, ze existujuci system je blbost. Nemozu predsa mladi finacovat starych. To mohli, ked rozpravka o troch grosoch bola novinkou v hitparade a o poisteni este nikto nevedel. Dnes ked existuju positovne, by mal kazdy svoj gros setrit pre seba /zjednodusene povedane/ a poistovna len rozlozi riziko medzi mnozstvo ludi. Toto je stabilny system a je funkcny bez ohladu na to ci ludia prichadzaju odchadzaju a podobne. Potom nas nebudu musiet sudruhovia Europoslanci presviedcat, ze je potrebne prijimat aktivne do Europy novych a novych pristahovalcov. Ti su potrebni len preto, ze sucasny system je nestabilny.

Komentár zo dňa: 31.03.2007 00:58:47     Reagovať
Autor: slovak (@)
Titulok:
pan lesay a ten druhy,
Vy dvaja ste banda socialistickych demagogov ktori uz davno mali byt na ideologickom smetisku. Vase zaostale hypotezy uz kapitalisticka veda davno vzvratila. Dufam ze ludia vaseho zmyslania uz coskoro vymru.

Komentár zo dňa: 10.01.2021 21:01:34     Reagovať
Autor: (nn147826@mail.ru)
Titulok:
Pills information leaflet. What side effects can this medication cause? <a href="https://prednisone4u.top">generic prednisone without rx</a> in Canada. All about medicines. Get information now.
<a href=http://jwphillyrealty.com/buy-the-hood-episode-2-james-thompkins-of-the-abakuas-group/#comment-75094>Best trends of drug.</a> <a href=https://almohaimeed.net/m/ar/57>All news about medicine.</a> <a href=https://www.bestattung-glueck.at/sterbefall.php?id=45&name=Ingrid-Gugerell>Some information about drugs.</a> 732d5_cZákladom tohto webu je redakčný systém phpRS napísaný v jazyku php.
Úprimná vďaka za pomoc pri jeho úprave patrí (v chronologickom poradí)
Viliamovi Búrovi, Robertovi Zelníkovi a Petrovi Gočevovi.